Boiler

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

Post Reply
Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Sat Mar 23, 2013 8:12 pm

Latest post of the previous page:

[quote="ciine"]

Ma puteti lamuri ce diferenta este la stratificarea apei intr-un boiler de 80 l? Sa presupunem ca la partea superioara este 60" cam cit este la baza?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 5:55 pm

Va salut ,as vrea ceva idei de a lega trei boilere de 150 de litri fiecare, la cazan.
Pana acum faceam ACM cu un instant pe gaz,si erau zile vara cand se consuma si o butelie pe zi.(aveam 5 butelii rosii pline de rezerva)
Cum in iarna asta am avut aceasta experienta noua ,cu cazanul facut de mine ,cu un singur boiler de 150 l pentru ACM ,legat la cazan ,a fost apa calda non stop si toata familia multumita.
Nu mai zic economia de butelii,inainte schimbam o butelie la 2 saptamani,de cand cu cazanul ,am uitat de cand nu am mai schimbat butelia ,care acum se foloseste doar la aragaz .
Ma gandesc sa folosesc cazanul si vara sa prepar ACM pentru turisti,de asta am mai cumparat 2boilere de 150l .
Eu vad solutia cam asa :
sa vin cu turul de la cazan si sa leg toate tururile boilerelor in paralel ,la fel si cu retururile se vor colecta si vor merge in returul cazanului.
Acum cu apa rece din retea fac tot la fel ,adica intru din retea la fiecare boiler si apa calda de la fiecare sa o colectez intr-o teava mai groasa sa zicem diametru de 32 ,din care va pleca in reteaua de ACM cu diametrul de 20.
As avea cateva nelamuriri:
-daca trebuie robineti de echilibrare pe returul serpentinei fiecarui boiler ,
-daca am nevoie de supapa de aerisire la iesirea apei calde din fiecare boiler,
-cum ar trebui sa separ un boiler ,daca vreau sa folosesc doar unul sau doar doua,adica trebuie robineti si pe tur si pe retur
- ultimile doua boilere cumparate au si a doua serpentina,ma gandesc si la o instalatie solara cu tuburi vidate(si aici daca aveti solutii , scheme ) sa ma ajute vara la ACM si iarna(sau macar toamna si primavara) la aportul la incalzire,mai ales ca voi face incalzire in pardoseala.
Am vazut ceva scheme pe net dar nu prea sunt edificat ,unele erau legate serpentinele in paralel si apa din retea intra in primul si mergea in serie in al doilea,....asa ca am zis sa pun aici in discutie subiectul ,ce ziceti? Va multumesc anticipat.
Cred ca ar fi fost bine sa fac o schema ,cazanul este in dreapta si boilerele in stanga la rand,turul de la schimbatorul cazanului vine cam cu 50cm mai jos decat turul in boiler...ma gandeam si la termosifon dar e prea mica distanta intre centre...
Last edited by ciobimar on Sun Apr 28, 2013 7:45 pm, edited 1 time in total.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Sun Apr 28, 2013 7:44 pm

-daca trebuie robineti de echilibrare pe returul serpentinei fiecarui boiler
,- daca boilerele sunt identice la serpentina, ar merge fara echilibrare, diferenta ar fi doar de lungime a tevilor de legatura, care pot fi de lungimi diferite functie de traseul pina la fiecare boiler, aceste diferente pot crea o usoara dezechilibrare, dar nesemnificativa. Totusi nu ai spus daca va fi in termosifon sau cu pompa.
-daca am nevoie de supapa de aerisire la iesirea apei calde din fiecare boiler
,- te referi la supapa de aerisire sau de siguranta la presiune?, pentru aerisire, daca faci tururile cu panta catre un aerisitor comun, merge unul singur, vas de expansiune presupun ca il folosesti pe cel al cazanului. Supapa de siguranta pe partea de ACM, daca boilerele sunt legate la comun si nu au robineti de separare fiecare, merge o singura supapa. Daca au robineti de separare pe intrare/ iesire si exista riscul sa inchizi acesti robineti si sa uiti de ei, atunci ar trebui supapa pe fiecare boiler, montata intre robinet si boiler.
-cum ar trebui sa separ un boiler ,daca vreau sa folosesc doar unul sau doar doua,adica trebuie robineti si pe tur si pe retur
, aici depinde ce ai in vedere, sa reduci puterea cazanului doar pentru un singur boiler pentru economie de lemne, sau sa se incalzeasca doar un boiler in ideea de a se incalzi mai repede apa?
In principiu ar trebui intrerupta circulatia pe serpentine in celelalte boilere, dar aici depinde si de capacitatea de incalzire a serpentinei din boilerul ramas, adica degeaba circula apa la 90 grade prin serpentina, daca ea are suprafata mica boilerul se incalzeste tot greu. In situatia cand cazanul nu face fata la toate boilerele, adica nu se poate ridica temperatura apei in cazan, atunci trebuie separate prin robineti serpentinele, e suficient un singur robinet(acesta ar rezolva si echilibrarea daca e cazul).
Cand separi un boiler trebuie separat acesta prin robineti pe partea de ACM fata de celelalte boilere, fiindca altfel face termosifon cu acestea si pierzi apa calda din el catre celelalte si te chinui astfel sa incalzesti 3 boilere cu serpentina de la unul singur.
Am vazut ceva scheme pe net dar nu prea sunt edificat ,unele erau legate serpentinele in paralel si apa din retea intra in primul si mergea in serie in al doilea,....asa ca am zis sa pun aici in discutie subiectul ,ce ziceti?
Probabil se leaga asa cand apa din serpentina nu se poate incalzi la temp mare(panouri solare primavara), astfel incearca sa mareasca suprafata de transfer prin folosirea simultana a serpentinelor de la toate boilerele, iar apa calda e trimisa dintr-un boiler in altul, in acest caz ultimul boiler care va fi cel mai fierbinte e ajutat si de o alta sursa.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 8:09 pm

Cel existent cu o serpentina

http://www.arenainstalatiilor.ro/boiler ... -p722.html" onclick="window.open(this.href);return false;

si cele care le-am cumparat acum si vreau sa le montez in continuare

http://www.arenainstalatiilor.ro/boiler ... p2561.html" onclick="window.open(this.href);return false;

O sa le montez cu pompa si vasul de expansiune de la instalatia existenta,voi sunta doar pe boilere,nu stiu daca ar functiona in termosifon..
Cand am zis ca vreau sa functioneze doar unul ,poate, doar de unul am nevoie ,daca este cerinta sa pun si al doilea in functiune ,si apoi pe al treilea.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Sun Apr 28, 2013 9:09 pm

Cel cu o serpentina ar avea lungimea serpentinei de 10 m, cupru de 22, dar cel cu doua nu spune clar daca acea suprafata de 0,86mp reprezinta doar o serpentina sau amandoua adunate. Daca ar reprezenta doar o serpentina ar fi bine, dar dupa diferenta de pret nu cred.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 9:15 pm

Cred ca cele doua serpentine au amandoua impreuna 0,86mp , cea mare este tot de 0,76mp ca la cel cu o sertpentina si restul este pentru serpentina cea mica pentru panoul solar ,deci serpentinele mari ar putea sa fie toate la fel daca nu luam in calcul si a doua sepentina...

http://www.blackseasuppliers.ro/PDF/BOI ... _eldom.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www2.blackseasuppliers.ro/resurs ... _ES_ro.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 10:02 pm

Am vrut sa fac o schita dar nu ma descurc...asa ca am gasit ceva, poate vorbim pe ea...

http://img19.imageshack.us/img19/2515/boilere.png" onclick="window.open(this.href);return false;

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Sun Apr 28, 2013 10:34 pm

Ar merge si in termosifon, dar timpii de incalzire ar fi mai mari, oricum timpul ala de 25 de minute e pentru o putere de aprox 20kw care ar trebui sa o dea centrala, deci pt 3 boilere ar fi nevoie de 60kw putere a centralei, asta ca sa incalzesti apa de la 10 la 60 grade in 25 minute.
Ca sa-l incalzesti intr-o ora ar fi nevoie de 8,7kw putere a centralei, iar debitul dat de pompa trebuie sa fie de aprox 0,9 mc/h.
Ei dau in datele tehnice si acel debit instant de 820 litri/h, dar asta inseamna sa mearga centrala la puterea de 35 kw, iar pompa la un debit de 1,8 mc/h, pentru a putea face fata cererii.

Ca sa folosesti unul singur, trebuie sa inchizi serpentinele la celelalte, dar trebuie avut grija daca s-a incalzit boilerul, o sa fiarba cazanul. Mai e varianta in termosifon cu asezarea boilerelor la etaje diferite, incalzirea lor facandu-se in ordine de sus in jos, dar se vor incalzi in timp mai lung, aici trebuiesc ceva calcule.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 10:43 pm

Multumesc frumos Flavius,o sa le folosesc cu pompa si pe toate trei la rand ca in poza de mai sus deocamdata...cu termosifonul o mai lasam pe alta data...ma gandesc sa fac un foc scurt ,le incalzesc si-mi vad de treaba ...in termosifon trebuie sa arda si focul mai indelungat...

Schema am luat-o de pe aici...

http://www.centrale-termice-pe-lemne.ro ... a-pe-lemne" onclick="window.open(this.href);return false;

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Sun Apr 28, 2013 10:50 pm

Pentru varianta cu pompa, e buna schema, cam in 2 ore se incalzesc toate trei daca fortezi putin focul.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Apr 28, 2013 10:53 pm

Daca mai poti adauga ceva..... ,robineti ,aerisitoare ,pe unde crezi ca ar fi nevoie...

Post Reply