Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by flavius76 » Thu Apr 10, 2014 12:00 am

Latest post of the previous page:

Ppr ca material nu poate suplini termoizolarea turului ascendent decat partial, apoi se pune problema rezistentei materialului in timp la temperaturi ridicate. Daca instalatia e gandita sa functioneze cu temperaturi joase, maxim 70 grade pe tur, atunci poate fi luata in considerare varianta ppr. Eu prefer totusi Cupru, care e comparabil la pret cu ppr de calitate, iar in aplicatiile casnice as cauta sa nu depasesc diametrul de Cu 35.

clipa
junior
Posts: 1
Joined: Thu May 07, 2015 11:11 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by clipa » Thu May 07, 2015 11:15 pm

Buna seara.Am si eu o intrebare.Instalatiile termosifon se pot face cu turul si returul pe partea inferioara a caloriferului?

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by claudiu.s.ro » Thu May 07, 2015 11:51 pm

Da, si in felul acesta caloriferul se comporta ca un clopot.

RANDOMAR
membru
Posts: 158
Joined: Wed Feb 06, 2013 6:16 pm
Location: Vinatori-Neamt
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by RANDOMAR » Fri May 08, 2015 2:34 am

Am montat un calorifer cu turul si returul jos, mai are si cateva sicane(coturi in plus) si chiar daca e primul calorifer dupa cazan fiind si scurt(6 el. fonta) are o circulatie deficitara.
Cand faci calculul termosifonului nu mai pui inaltimea dintre centrul schimbatorului si centrul caloriferului fiindca te pacalesti, pui intre centru schimbator si baza calorifer. dar nu o sa ai cea mai buna circulatie.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by claudiu.s.ro » Fri May 08, 2015 1:57 pm

RANDOMAR wrote:Am montat un calorifer cu turul si returul jos, mai are si cateva sicane(coturi in plus) si .... are o circulatie deficitara..
Caloriferul functioneaza ca un clopot mai ales la circulatia libera. La cel care faci referire se foloseste pompa sau termosifon?!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatia in termosifon

Post by gi0 » Fri May 08, 2015 4:26 pm

Domnilor,si un radiator care are doar o teava jos pentru tur si retur lucreaza tot in sistem clopot.
Sitemul de termosifonare cu turul si returul jos trebuie sa aiba o circulatie perfecta,fara urcari si coborari,chiar daca sunt mici,si din cate stiu,partea inferioara a celui mai de jos radiator trebuie sa fie la minim jumatatea inaltimii schimbatorului sau cazanului.
Daca faceti instalatia liniara,fara sicane,instalatia va functiona,daca nu ...nu veti optine randamentul dorit.Oricum,teava de tur trebuie sa fie mai sus decat teava retur.Sper ca puteti trece cu tevile pe pereti si nu aveti de trecut praguri de usi ca s-a dus termosifonarea...
Cu stima.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by claudiu.s.ro » Fri May 08, 2015 5:40 pm

Oare chiar asa sa fie?! Eu nu indeplinesc toate conditiile enumerate mai sus si cu toate astea instalatia a functionat in aceasta iarna fara probleme. Eu stiam ca daca valoarea "presiunii disponibile" este mai mare sau egala cu valoarea "pierderii de presiune" aferenta circulatiei lichidului atunci instalatia functioneaza in termosifon. Pana la urma e vorba mai mult de utilizarea diferentelor de densitati ale lichidului/apei la diferite temperaturi.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by georeby » Fri May 08, 2015 5:56 pm

poate ajuta la ceva ..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Instalatia in termosifon

Post by gi0 » Fri May 08, 2015 6:18 pm

claudiu.s.ro wrote: Pana la urma e vorba mai mult de utilizarea diferentelor de densitati ale lichidului/apei la diferite temperaturi.
Altfel nici nu ar functiona decat prin circulatie fortata.Dar instalatia d-voastra nu este la fel cu cea a domnului @clipa.
Pentru a intelege mai bine functionarea,am rugamintea sa faceti,cand aveti timp, o schema simpla cu instalatiea d-voastra si ceva masuratori,inaltimi,unde si daca aveti obstacole...
Multumesc.
Cu stima.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by claudiu.s.ro » Fri May 08, 2015 11:03 pm

gi0 wrote: am rugamintea sa faceti,cand aveti timp, o schema simpla cu instalatiea d-voastra ...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tXI6WxUTuTQ[/youtube]

...iar aici mai multe detalii despre instalatie...
viewtopic.php?p=41590#p41590" onclick="window.open(this.href);return false;

gheorghe7
junior
Posts: 1
Joined: Sat May 16, 2015 4:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by gheorghe7 » Sun May 17, 2015 9:01 am

Salutare, am o intrebare legata de un mesaj mai vechi.

Am vazut ca pusese cineva o poza cu un cazan legat la puffer prin termosifon. Sunt in cazul cu Puffer mai inalt decat cazanul, dar nu stiu cat de mare trebuie sa fie diferenta de nivel. Cazan cca 37Kw, inaltime iesire tur la 120 cm, diametru maxim disponibil 2".

Vreau sa fac un puffer de diametru 70cm si inaltime 200 cm. mai pot pune picioare de 20 cm, dar mai mult nu imi da voie camera respectiva. Daca pun preaplin la 5 cm de la capac si mai las inca 20 cm pt tur de la centrala, ajung pe la 70 cm diferenta de nivel intre iesire tur cazan si intrare tur in puffer. Pufferul va fi la cca 2m de cazan, incerc sa pun cat mai putine cot-uri.

Nu stiu sa folosesc prea bine fisierul vostru de calcul, am citit o zi pe forum, dar nu stiu de exemplu de la ce diferenta de densitate se produce termosifonarea. Si am si multe lacune in domeniu (in schimb ma pricep binisor la automatizari in Excel, daca va pot ajuta cu ceva va rog sa imi spuneti). Am urmatoarele intrebari:

1. se face termosifonare la diferenta de nivel pe care o am eu?
2. ce diametru sa aiba tevile intre cazan si puffer ca sa nu vina apa foarte rece in cazan?
3. Daca pun stut de tur la 20 de cm de preaplin si de retur la 20 cm de baza pufferului, e bine?
4. Daca o sa schimb cazanul (simplu acum, dar are ceva ani) cu unul pe gazeificare, se schimba situatia cumva? Glicol nu cred ca o sa adaug, dar... cine stie.

Multumesc mult pt ajutor!

Post Reply