GPL sau gaz de butelie

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

GPL sau gaz de butelie

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 1:59 pm

Metoda incarcarii buteliilor cu GPL etse mai ieftina. In esenta se castiga ceva sau nu? Cine a experimentat?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by ciine » Sun Sep 02, 2012 3:51 pm

dan wrote:Metoda incarcarii buteliilor cu GPL etse mai ieftina. In esenta se castiga ceva sau nu? Cine a experimentat?
Nu se castiga nimic , ba cite odata iesi in pierdere , se face confuzie intre litru/gpl cum este vandut la statiile de incarcare si kg/gpl cum este vanduta butelia .
In esenta un kg/gpl echivalent cu 2 litri/gpl si atunci iti faci calcule.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by phoenix » Sun Sep 02, 2012 9:27 pm

Am fost acasa in Constanta si maicamea vroia GPL. Am studiat si i-am spus ca nu castiga mai nimic dar vroia si o vecina. Unii ziceau ca n-are mercaptan ca una ca alta dar in final...am luat o butelie cu GPL eu ca sa testez. Mi se pare flacara mai proasta calitativ. 1 litru de GPL are 0.6 kg parca. Cu toiate astea si la butelii se fura in loc de 9 kile de multe ori au 6.

Mai are cineva vreo parere?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by user_banat_85 » Sun Sep 02, 2012 10:40 pm

dan wrote:... Unii ziceau ca n-are mercaptan ca una ca alta dar in final...
Toate gazele combustibile folosite in domeniu casnic (mai ales) se odorizeaza ! Pentru a fi depistate mai repede scurgerile!
Gazele (metan, etan, propan, butan, etc) nu miroase deloc si daca s-ar lasa in stare naturala - ar fi jale! :!:

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by Iosif » Mon Sep 03, 2012 10:39 pm

ciine wrote:
dan wrote:Metoda incarcarii buteliilor cu GPL etse mai ieftina. In esenta se castiga ceva sau nu? Cine a experimentat?
Nu se castiga nimic , ba cite odata iesi in pierdere , se face confuzie intre litru/gpl cum este vandut la statiile de incarcare si kg/gpl cum este vanduta butelia .
In esenta un kg/gpl echivalent cu 2 litri/gpl si atunci iti faci calcule.
Subscriu, din experienta unor vecini.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by phoenix » Tue Sep 04, 2012 12:13 am

Inca o dovada ca oamenii nu prea calculeaza. Nu crede nimeni ca 1 litru de GPL este altceva decat 1 kg de GPL. :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: GPL sau gaz de butelie

Post by ciobimar » Tue Sep 04, 2012 6:55 am

Buna dimineata Dane..nu e nici un avantaj intre gazul care e in butelii(la kg) si gpl pus de la statiile pentru masini(la litru) ...jmecheria e ca atunci cind mergi personal cu butelia iti baga mai multe kilograme(litri) de cit este legal admis...chipurile te tine mai mult (adica o schimbi mai rar)

Post Reply