plita metalica + 2 cuptoare

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Mon Dec 05, 2022 9:48 pm

Buna seara,

Acum multi ani am cumparat o plita din Brico Depot, plita marca Zvezda. Alimentata cu lemne imi alimenta un cuptor, 45(L)x25(H)x40(l)cm, la care in 30 de minute perpeleam un peste foarte savuros. Iar acum, dupa acest model doresc si eu sa-mi fac 2 astfel de plite, numai ca vreau sa aiba 2 cuptoare fiecare in parte. Si pentru asta am schitat ceva.

Atasez o poza cu viitorul meu proiect, aceasta plita metalica cu 2 cuptoare. Grosimea plitei la partile exterioare va fi de 4mm, iar partea de sus va avea un 6mm, unde mai pot incalzi eventual una, alta, etc, sa nu mai consum gaz daca tot am parte de putere calorica.

Acum Zvezdaua asta imi functiona perfect, dar ma intreb daca am mai adaugat un cuptor si mai ales daca am ales sistemul in clopot ca sa pastrez cat mai mult caldura in jurul cuptoarelor, ar avea vreun motiv sa nu functioneze? Ar mai coace uniform in ambele cuptoare?
Voi ce spuneti?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Wed Dec 07, 2022 10:09 pm

Am mai refacut fumurile si in acelasi timp am mai postat si pe un alt forum poate am noroc sa impusc mai multe raspunsuri ca sa am de unde culege idei. Ce spuneti de ambele variante?
Mi se pare ca ultima varianta ar fi cea mai buna ca si randament
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Wed Dec 07, 2022 10:53 pm

Si inca o varianta, ma gandesc ca asta sa fie cea mai buna
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by DAN » Thu Dec 08, 2022 10:09 pm

De ce veniti si ne intrebati pe noi, sa modificam niste produse cumparate de la altii? Eu personal am inceput sa fac sobe dupa ce am cumparat din comert niste aberatii de agregate de ardere, care dupa 2 ore de ardere imi ingheta capul pe la 4-5 dimineata, neavand nici un pic de inertie termica. De ce as ajuta sa obtineti ceva bun dintr-un produs pe care nici nu l-as privi la un magazin. Aceste produse sunt pentru cine nu se pricepe la sobe si nu are nici o ideie sa construiasca o soba simpla. Daca vreti sa faceti ceva serios nu incercati sa faceti din "rahat bici" sau puteti incerca dar nu ne intrebati pe noi.
Ca principiu, o masina de gatit nu are masa termica si deci este neimportant sistemul convectiv, daca aveti cos bun aceasta maisna de gatit o sa functioneze binisor, atat cat poate o soba din comert, si nu prea are rost sa ii puneti clopote.

balan_catalin
junior
Posts: 70
Joined: Thu Sep 17, 2020 7:43 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by balan_catalin » Thu Dec 08, 2022 10:48 pm

La o banala masina de gatit undeva la 5000 ron :))), pe hartie, 2 cuptoare sau role cu clapeta sau fara, dau bine. Insa chiar si fara sa ti bati prea mult capul .. vei intelege ca nu se va obtine acelasi randament la ambele cuptoare/role. Daca ai tabla si timp, si iti permiti sa le f..i de aiurea,,,,dai batae :)) si fa din cacat bici, cum zicea un user mai sus..... In alta oridine de idei acele godine si mini plite din magazinele de bricolaj sunt atractive pt oameni comozi sau atehnici. Rezumat..nu ti pierde timpul si banii cu avioane!!!

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Fri Dec 09, 2022 12:00 am

DAN wrote:
Thu Dec 08, 2022 10:09 pm
De ce veniti si ne intrebati pe noi, sa modificam niste produse cumparate de la altii? Eu personal am inceput sa fac sobe dupa ce am cumparat din comert niste aberatii de agregate de ardere, care dupa 2 ore de ardere imi ingheta capul pe la 4-5 dimineata, neavand nici un pic de inertie termica. De ce as ajuta sa obtineti ceva bun dintr-un produs pe care nici nu l-as privi la un magazin. Aceste produse sunt pentru cine nu se pricepe la sobe si nu are nici o ideie sa construiasca o soba simpla. Daca vreti sa faceti ceva serios nu incercati sa faceti din "rahat bici" sau puteti incerca dar nu ne intrebati pe noi.
Ca principiu, o masina de gatit nu are masa termica si deci este neimportant sistemul convectiv, daca aveti cos bun aceasta maisna de gatit o sa functioneze binisor, atat cat poate o soba din comert, si nu prea are rost sa ii puneti clopote.
Eu doresc sa realizez un produs de care sa ma folosesc! Produsul acela l-am dat ca exemplu, sa putem pleca de undeva. Nu m-as fi gandit sa fie asta un impediment.
Pentru ca am folosit acea soba si rezultatele au fost satisfacatoare, doresc sa ii mai adaug un cuptor si cautam variante cum sa-l incalzesc cat mai bine pe cel de-al doilea cuptor. Tocmai din acest motiv am tot postat mai multe variante de fumuri si pozitii ale cuptoarelor.

Nu caut sa obtin inertie termica din aceste sobe (se va gati oricum la exterior) si sunt de acord cu dva, ceea ce e in comert sunt niste laturi. In 2 3 ani le poti taia bucati si da apa la pui din ele.
Acel produs din magazin nu e bun nici pentru dva si nici pentru mine si nici pentru altcineva care se pricepe, insa eu caut sa-l imbunatatesc, voi folosi cu totul alte grosimi de tabla. Nu priviti produsul, dar acel produs, rau cum este el sau bun pentru altii, functioneaza dupa un principiu care da randament cuptorului. Eu voi imprumuta acel principiu si il voi transpune in plita mea cu 2 cuptoare, fie ca doriti sau nu sa ma ajutati cu o parere. Eu doar am pus o intrebare, daca se doreste ca cineva sa-si dea o idee, e ok, daca nu, iarasi ok.
Daca dva construiti sobe nu inseamna ca altceva pe lumea asta nu mai eista si altfel de sobe nu se pot construi sau ca nu va puteti da cu parerea despre eficienta cuptoarelor din schitele mele.

La cat ati scris in prima parte, poate ar fi mai de ajutor sa povestiti despre "cosul bun" pe care il pomeniti in incheiere si care mi-ar face masina de gatit sa functioneze binisor.

Dar cum aud vorba asta in ultima vreme din ce in ce mai des, cu omul sa lucrezi e cel mai greu!
balan_catalin wrote:
Thu Dec 08, 2022 10:48 pm
La o banala masina de gatit undeva la 5000 ron :))), pe hartie, 2 cuptoare sau role cu clapeta sau fara, dau bine. Insa chiar si fara sa ti bati prea mult capul .. vei intelege ca nu se va obtine acelasi randament la ambele cuptoare/role. Daca ai tabla si timp, si iti permiti sa le f..i de aiurea,,,,dai batae :)) si fa din cacat bici, cum zicea un user mai sus..... In alta oridine de idei acele godine si mini plite din magazinele de bricolaj sunt atractive pt oameni comozi sau atehnici. Rezumat..nu ti pierde timpul si banii cu avioane!!!
ai vorbit si n-ai zis nimic!

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by DAN » Fri Dec 09, 2022 12:47 am

Pai, cand aveti timp si chef, vedeti ca avem calculatoare si pentru cos, sper sa va ajute.

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Fri Dec 09, 2022 1:57 am

Oricum nu ma asteptam la mai mult de la dva si exact ce ziceam anterior, foarte greu cu oamenii :)
Poate ca dva ati fi vrut sa imi dati o idee, dar v-ati blocat pe undeva...

Dar sa privim si partea plina a paharului, lumea nu sta in loc cu oameni cu gandiri fixisto-comuniste.

Sanatate va urez!
Last edited by fufita on Fri Dec 09, 2022 2:09 am, edited 1 time in total.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by DAN » Fri Dec 09, 2022 2:09 am

La urmatarea postare de genul asta, va cautati alt forum. Succes!

fufita
junior
Posts: 22
Joined: Sat Nov 19, 2022 11:07 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: plita metalica + 2 cuptoare

Post by fufita » Fri Dec 09, 2022 2:16 am

Nu cred ca v-am jignit cu nimic, nu e cazul sa reactionati in vreun fel.

Dar discutia mea cu dva se incheie aici, alte discutii oricum n-or sa duca la nici un rezultat, decat la pierdere de vreme.

Informatiile de care am nevoie tot le voi afla pana la urma, ori ca vin de pe acest forum unde speram si credeam ca am cu cine vorbi si impartasi si dezbate si etc etc, ori ca vin din alte surse.
Insa cum tratati dva pare a fi un forum al expertilor si nicidecum a celor care mai vor sa invete ceva, chiar daca nu reusesc sa calculeze necesarul termic al unei cladiri :)

Post Reply