Registrul unde il montam?

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 2:14 pm

Latest post of the previous page:

phoenix wrote:Orice spune oricine pe net trebuie verificat...si chiar daca spune adevarat poate omite ceva...
Nu m-as baza asa tare pe informatiile de pe net, eventual doar pe carti scrise de academicieni...nu de catre directori comerciali...
Energia termica se calculeaza E = K*(T2-T1) * V unde K este o constanta ce tine de coeficientul de dilatare al apei functie de temperatura, T2 si T1 sunt temperaturile prelevate din conducta de apa calda si respectiv de apa rece, iar V este volumul de apa consumat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 2:16 pm

Inginerilor :) Nu pot sa calculez in felul asta...eu si calculele la izolatie le-am verificat din 3 surse...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by anduvirgil » Wed Mar 05, 2014 2:47 pm

Nu stiu cum sa va spun, dar mie nu-mi mai arde de calcule, de teste da... :) .
Pentru moment sunt multumit de cei 3kw/mp de schimbator...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 2:52 pm

anduvirgil wrote:Nu stiu cum sa va spun, dar mie nu-mi mai arde de calcule, de teste da... :) .
Pentru moment sunt multumit de cei 3kw/mp de schimbator...
Tinerii astia ......

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 3:10 pm

Andule cred ca trebuie sa ne vedem in final...la niste teste in curte. Facem cateva copaie de pamant normal, si acoperim zidaria cu ele...si testam...

Ce Ioane insinuiezi ca tu nu esti tanar?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by flavius76 » Wed Mar 05, 2014 4:50 pm

anduvirgil wrote:Am un schimbator de 2mp cu dimensiunile de 60/900/70 cm amplasat intr-n clopot cu inaltimea de 1,15 m.
Am calorifere tip 11 de dimensiunile 3x 600/600, 2x 750/600, 2x 1200/600 cu puterile aproximative de 3x700w, 2x800w, 2x1400w la temperaturile de 90/70/20.
Din cate imi amintesc la necesarul termic calculat am aplicat un factor de corectie de 1,43, corespunzator temperaturilor 65/55/22.
Chiar si cand este frig afara daca am in mod constant pe tur/retur 54/50gr in casa temperatura nu scade sub 22 gr.

In concluzie am instalate calorifere de 6,5 kw putere, care functioneaza dupa cum au fost calculate si cedeaza un maxim de 5 kw la temperatura agentului termic de 65/55.
Mie mi-a iesit ca la temperaturile de 65/55/22, puterea insumata a caloriferelor e aproximativ 3,5 kw. Asta inseamna ca schimbatorul capteaza 1,7kw/mp, dar probabil soba nu e adusa la regim, cam ce temp ai pe caramida la partea de jos a clopotului schimbatorului?
tonyst wrote:Energia termica se calculeaza E = K*(T2-T1) * V unde K este o constanta ce tine de coeficientul de dilatare al apei functie de temperatura, T2 si T1 sunt temperaturile prelevate din conducta de apa calda si respectiv de apa rece, iar V este volumul de apa consumat.
K in ecuatie reprezinta capacitatea termica a apei, probabil a fost tradus gresit cu google. Este ecuatia dupa care se calculeaza puterea unui calorifer sau registru cu ajutorul calorimetrului, daca ne raportam la o unitate de timp sau energia daca nu ne raportam la o unitate de timp.
anduvirgil wrote:Puterea de captare a schimbatorului este influentata de mai multi factori, care variaza de la un foc la altul.
Unul din factori ar fi volumul gazelor si temperatura lor, acestea doua se completeaza reciproc in sensul ca daca avem volum mare de gaze, temp gazelor in jurul registrului nu poate scadea prea repede, deci puterea instanta a focarului.
ratontop wrote:Solutia ar fi gasirea unei relatii intre suprafata schimbatorului, volumul de apa ce poate fi continut de schimbator si temperatura medie din clopot.
Daca gasim solutia la ecuatia asta , cred ca ne apropiem de aflarea puterii reale a schimbatorului.
Volumul de apa nu are mare influenta, temp din clopot e importanta, trebuie vazut cum e influntata temp in functie de suprafata registrului si suprafata zidariei active si neactive a clopotului. Aici ar fi mai mult de dezbatut, iar testele practice ar ajuta mult. Eu am facut si unele teste, dar la o scara mica, am obtinut putere de captare a registrului de 2,8-3kw/mp, cu un schimbator de 0,47mp, dar la regim stationar cu ardere continua, dupa ce a fost adusa zidaria la un anumit regim de temperatura.
Avand in vedere ca la arderea lemnelor nu se poate obtine usor ardere continua si constanta, pe de alta parte necesarul termic al locuintei nu e mereu la nivelul maxim, trebuie gasit un raport optim pentru masa zidariei de stocare, care sa poata fi incarcata cu energie in functie de regimul termic.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Registrul unde il montam?

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 6:02 pm

flavius76 wrote:Mie mi-a iesit ca la temperaturile de 65/55/22, puterea insumata a caloriferelor e aproximativ 3,5 kw. Asta inseamna ca schimbatorul capteaza 1,7kw/mp, dar probabil soba nu e adusa la regim, cam ce temp ai pe caramida la partea de jos a clopotului schimbatorului
Functie de calculul asta trebuie sa tragem o concluzie ,dar cred ca numai in situatia existenta la Andu ,fara sa generalizam .

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by anduvirgil » Wed Mar 05, 2014 7:00 pm

flavius76 wrote:
anduvirgil wrote:Am un schimbator de 2mp cu dimensiunile de 60/900/70 cm amplasat intr-n clopot cu inaltimea de 1,15 m.
Am calorifere tip 11 de dimensiunile 3x 600/600, 2x 750/600, 2x 1200/600 cu puterile aproximative de 3x700w, 2x800w, 2x1400w la temperaturile de 90/70/20.
Din cate imi amintesc la necesarul termic calculat am aplicat un factor de corectie de 1,43, corespunzator temperaturilor 65/55/22.
Chiar si cand este frig afara daca am in mod constant pe tur/retur 54/50gr in casa temperatura nu scade sub 22 gr.

In concluzie am instalate calorifere de 6,5 kw putere, care functioneaza dupa cum au fost calculate si cedeaza un maxim de 5 kw la temperatura agentului termic de 65/55.
Mie mi-a iesit ca la temperaturile de 65/55/22, puterea insumata a caloriferelor e aproximativ 3,5 kw. Asta inseamna ca schimbatorul capteaza 1,7kw/mp, dar probabil soba nu e adusa la regim, cam ce temp ai pe caramida la partea de jos a clopotului schimbatorului?
Temperatura la baza clopotului este de maxim 35, inclin sa cred ca este undeva la 28-32gr....u mai am cu ce sa masor, dar e "rece"....
Nu cred ca am avut adusa soba in regim de functionare 100% pana acum... :roll:

PS Este posibil sa nu-mi aduc bine aminte cum am calculat acum 5 ani caloriferele....dar este undeva pe aproape.
Dupa cum am mai spus, cand mergeam pe curent, apa din instalatie nu depasea 70 gr pentru intretinerea temperaturii interioare la 22gr, afara fiind temperaturi de -15gr, in unele chiar mai putin.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by tonyst » Wed Mar 05, 2014 10:03 pm

anduvirgil wrote:
flavius76 wrote:
anduvirgil wrote:Am un schimbator de 2mp cu dimensiunile de 60/900/70 cm amplasat intr-n clopot cu inaltimea de 1,15 m.
Am calorifere tip 11 de dimensiunile 3x 600/600, 2x 750/600, 2x 1200/600 cu puterile aproximative de 3x700w, 2x800w, 2x1400w la temperaturile de 90/70/20.
Din cate imi amintesc la necesarul termic calculat am aplicat un factor de corectie de 1,43, corespunzator temperaturilor 65/55/22.
Chiar si cand este frig afara daca am in mod constant pe tur/retur 54/50gr in casa temperatura nu scade sub 22 gr.

In concluzie am instalate calorifere de 6,5 kw putere, care functioneaza dupa cum au fost calculate si cedeaza un maxim de 5 kw la temperatura agentului termic de 65/55.
Mie mi-a iesit ca la temperaturile de 65/55/22, puterea insumata a caloriferelor e aproximativ 3,5 kw. Asta inseamna ca schimbatorul capteaza 1,7kw/mp, dar probabil soba nu e adusa la regim, cam ce temp ai pe caramida la partea de jos a clopotului schimbatorului?
Temperatura la baza clopotului este de maxim 35, inclin sa cred ca este undeva la 28-32gr....u mai am cu ce sa masor, dar e "rece"....
Nu cred ca am avut adusa soba in regim de functionare 100% pana acum... :roll:

PS Este posibil sa nu-mi aduc bine aminte cum am calculat acum 5 ani caloriferele....dar este undeva pe aproape.
Dupa cum am mai spus, cand mergeam pe curent, apa din instalatie nu depasea 70 gr pentru intretinerea temperaturii interioare la 22gr, afara fiind temperaturi de -15gr, in unele chiar mai putin.
Andu , daca ai facut sau tinut consumurile la energie electrica , poti afla prin echivalenta cat este puterea la schimbatoarele tale , deci in final rezultatul la problema noastra , conditiile fiind aceleasi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Registrul unde il montam?

Post by phoenix » Wed Mar 05, 2014 10:15 pm

Nu sut aceleasi costurile...iarna asta a fost mai calda...
Deci eu zic 2-3 kw si sa lasati loc de atat in clopot...adica macar 1/3 in plus...

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Regisrtul unde il montam

Post by anduvirgil » Wed Mar 05, 2014 10:16 pm

tonyst wrote:Andu , daca ai facut sau tinut consumurile la energie electrica , poti afla prin echivalenta cat este puterea la schimbatoarele tale , deci in final rezultatul la problema noastra , conditiile fiind aceleasi.
Din 2008 pe care an si pe ce luna vrei consumul? Pe unele luni de iarna iti pot spune si temperatura minima (din fiecare zi).
Initial, cand m-am apucat de calculele pentru soba asa am facut. Iesise in total un necesar de aproximativ 5-6 kw, bazat pe consumurile de energie electrica pentru jumatate din casa, adica au fost 2,5-3kw si eu am luat un maxim 6 kw pentru tot.
Dupa ce am facut calculele am ajuns la valoarea de 8,8 kw si am mers pe aceasta. Aceasta problema am tratat-o aici viewtopic.php?p=12495#p12495" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply