Cosuri de fum, condensare

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:24 pm

Latest post of the previous page:

Do-it! Ai zis "stai sa ajungem la cos"...am ajuns la cos...
Ciine cosul trage foarte bine dar vreau sa ma asigur ca nu bubuie din cauza depunerilor peste 10 zile...asta e tot. Oricat izolez, temperatura din cos o sa fie in jurul pnctului de roua...prea putin. Doar sa fac un cos care sa se incalzeasca separat de la primul clopot, un "cos clopot" care sa imbrace cosul de evacuare....da e greu de facut...


P.S.Termoziolez ceva care nu va depasi 65 de grade...ok, voi avea mai putin condens dar destul de mult...e la limita.
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:27 pm, edited 1 time in total.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by flavius76 » Wed Dec 19, 2012 9:26 pm

Dane, dar ce temperaturi ai tu pe suprafata sobei, ma gandesc ca o astfel de soba trebuie mentinuta pe la 80 grade temp pe suprafata, iar gazele in acest caz nu ar trebui sa fie nici ele mai mici de 80 grade. la tine se intampla ceva ciudat, probabil nu se coreleaza puterea flacarii la puterea sobei.
Pe de alta parte, 60 grade pe cos nu produce condens cu conditia sa ai cosul bine izolat, insa temp scazuta poate reduce tirajul cosului si de aici ai alte neplaceri.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:29 pm

Flavius..80 de grade? la clopotul 2? Deabia am 65 la primul clopot...eu n-am 80. AI tu o astfel de soba? Si cat ai la primul clopot?
Pe mine nu ma deranjeaza dar conform cu teoria citita de mine nu voi mai face cos de caramida fara sa-l intubez cu altceva. Iar treaba ca nu condenseaza la 60 de grade daca izolez cosul insemna ca , cosul o sa aiba mai mult de 60 de grade...Sfatul vostru este de fapt, tradus, sa mentin cosul peste 60 de grade, ori eu nu am o sursa de caldura independent,pentru ca fumul meu are 50-60 de grade maxim...ok, am spus ca trebuie sa avem fumul la 95 de grade ca sa fie la maxim de performanta si minim de condensare...
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:37 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by user_banat_85 » Wed Dec 19, 2012 9:37 pm

dan wrote:Do-it! Ai zis "stai sa ajungem la cos"...am ajuns la cos...

Ciine cosul trage foarte bine dar vreau sa ma asigur ca nu bubuie din cauza depunerilor peste 10 zile...asta e tot.
Dane:
1. Cosul poate sa "traga" din punct de vedere aerodinamic si daca peretii lui pe interior au o temperatura de minus 50 grd;
2. Depunerile se formeaza daca arderea este ineficienta, adica se produce o ardere incompleta - ceea ce la o asa soba cu un astfel de focar (ca al tau) nu prea are sanse sa fie.. doar daca imi scapa mie ceva.
3. De ce trebuie sa-ti fie frica - asta de formarea ghetii in interiorul cosului neizolat astfel incat in timp acele depuneri sa formeze un dop de gheata (fenomenul este ca la burlanele de tabla de colectare a apelor pluviale)..
dan wrote: Oricat izolez, temperatura din cos o sa fie in jurul pnctului de roua...prea putin. Doar sa fac un cos care sa se incalzeasca separat de la primul clopot, un "cos clopot" care sa imbrace cosul de evacuare....da e greu de facut...
Prietene, ceva timp in urma (nu-mi mai amintesc exact unde) Csomi a prezentat un grafic oferit de cei de la Schiedel, unde temperatura punctului de roua la combustibilul solid era in functie de excesul de aer... si valorile incepeau de la vre-o 30 grd C.

Eu zic sa te stradui sa termoizolezi cosul cu minim 5cm de vata si sa nu-ti faci prea multe probleme.. A, daca vrei sa cercetezi fenomenul - atunci e alta treaba. ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:39 pm

E da, asa mai merge. Am vazut eu in timp niste framnatari a catorva pe aici si cum am ajuns la punctul asta am zis sa intreb...
Daca imi reaminteai ceva ce eu la timpul ala nu aveam cum intelege e altceva...ma duc sa studiez.
Doamne fereste Andrei..nu vreau sa studiez nimic ca sunt prea lenes...

Concluzia? Ne lasi sa fierbem in teoria valabila acum 30 de ani si nu ne spui nimic decat atunci cand fierbem (brownian). :)

Ma-i linistit iar...ma duc sa ma culc :)
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:44 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by user_banat_85 » Wed Dec 19, 2012 9:44 pm

dan wrote:E da, asa mai merge. Am vazut eu in timp niste framnatari a catorva pe aici si cum am ajuns la punctul asta am zis sa intreb...
Daca imi reaminteai ceva ce eu la timpul ala nu aveam cum intelege e altceva...ma duc sa studiez.
Doamne fereste Andrei..nu vreau sa studiez nimic ca sunt prea lenes...
Daca reusesc sa dau de acel grafic - am sa-l postez inca o data.
Eu chiar am atras atentia atunci ca la focarele performante punctul de roua avea o valoare mai mica de 65 grd C - fapt dovedit pentru mine si pe cale experimentala (confirmate si de Kuznetsov).

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by ciine » Wed Dec 19, 2012 9:44 pm

Gresit
Condensul este functie de compozitia gazelor de ardere care nu sunt acelasi in decursul arderii.
Cea mai mare concentratie de apa este in toiul arderii , dar ai si cea mai mare temperatura a gazelor
Si la 50 grade cu un cos care are aceasi temperatura cu gazele nu se produce condens.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by flavius76 » Wed Dec 19, 2012 9:46 pm

Flavius..80 de grade? la clopotul 2? Deabia am 65 la primul clopot...eu n-am 80. AI tu o astfel de soba? Si cat ai la primul clopot?
As vrea eu sa am, pai ma gandeam ca o astfel de soba parca avea in jur de 6kw si ca sa scoata acesti kw cred ca ar trebui cam pe aici sa fie temp medie pe suprafata, zic asa cu aproximatie ca nu am stat acum sa calculez exact.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:47 pm

Lisapet ma pacaleste ca ma duce in lucruri care modifica axiomele stiute de mine dar tu Ciine imi spui ca daca pastrez gazul la 50 de grade el nu condenseaza desi punctul de roua este 65...spune-mi ca axioma aia e gresita si gata ca altfel imi luxez logica.

Nu mai cauta Andrei graficul , am sa-l caut eu, macar atat sa fac.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by user_banat_85 » Wed Dec 19, 2012 9:48 pm

ciine wrote:Gresit
Condensul este functie de compozitia gazelor de ardere care nu sunt acelasi in decursul arderii.
Cea mai mare concentratie de apa este in toiul arderii , dar ai si cea mai mare temperatura a gazelor
Si la 50 grade cu un cos care are aceasi temperatura cu gazele nu se produce condens.
Scuze, @ciine, ce anume am gresit? :? Sau nu la cele scrise de mine te-ai referit?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: o soba...de aproximativ 6 kw...

Post by phoenix » Wed Dec 19, 2012 9:50 pm

Flavius la mine nu sunt temperaturile asa. In timp ce caramida se incalzeste din interior cedeaza si la exterior si deci nu ajunge la 80 de grade. Eu spun cum este la mine ca atat stiu dar sa-ti spuna alti colegi cum este la ei.
Plus ca la mine izolatia este 0 si cu o soba de 6 kw nu incalzesc cat am calculat pentru ca deabia acum imi daus eama cat de proasta este casa construita...am considerateretii de 25 de cm dar cand am vazut cat de reci sunt mi-am dat seama ca sunt mai subtiri...nu am stat sa dau gauri in fiecare sa vad grosimea ca altfel nu reuseam sa estimez...asa ca am un perete de 15 cm...

Licap, trebuie sa-l prindem odata si pe Lisapet in subsolul tau sa ciripeasca...dar pe Andrei il vom prinde greu...vedem noi cum :)

Nu Andrei, la mine s-a referit Ciine ca am gresit si anume ca daca am cosul sub 60 dar izolat nu va condensa.
Last edited by phoenix on Wed Dec 19, 2012 9:53 pm, edited 2 times in total.

Post Reply