Soba teracota dubla(2 camere

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Thu Apr 20, 2017 8:59 pm

Latest post of the previous page:

Eu sunt inca la nivelul de invatat, deci orice sfat e binevenit.
In ordine:
-o sa masor ce ati cerut
-focarul este lat cat gura sobei si lung pana la capat(de aceea am pus primele poze si cu caramizile ce sustin "burta" )
- de inaltime chiar nu pot sa imi dau seama, e un hau acolo, daca va uitati la poza din fata a sobei eu pe interior vad ca urca peste randul 3 unde este facuta policioara aceea si lanterna telefonului nu bate mai mult in benza ca sa imi dau seama unde este prima bolta( din ce am citit pe net prima bolta,eventual a doua si pe urma impartirea fumurilor pe bolta
-inteleg doar teoretic ca aici nu ar fi vorba de fumuri pe bolta ci pe lateralele focarului dar nu pot sa confirm
-legat de gaze se lasa 3 min, dar inteleg ca nu ar fi bine nici asa
-acum 2 ani am curat hornul de gudron, horn simplu din caramida dimensiune patrat din caramida pe caramida inaltime aprox 4.5 m
Metoda curatire horn: hartie aprinsa pe gura de vizitare
Soba necuratita de 7 ani

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Thu Apr 20, 2017 9:32 pm

La dimensiunea cemerelor soba nu face fata. E posibil sa ai pereti grosi la 40cm grosime si pe jos sa ai niste izolatie. Faptul ca se face focul cum spui iar ii reduce din eficienta. O soba mai mare are un focar mai mare si poate sa dezvolte arderi mai bune, dar arderile trebuie sa fie intensive si nu mocnite.
Din ce vad acolo ai o lipsa de caramida pentru acumulare in interior de aici si lipsa la acumularea caldurii in timp.
Soba nu este mare, nici focarul nu poate sa fie mare pentru 2 camere, fumurile insa par sa fie cam mici pentru necesarul tau.

Eu prefer o soba mai mare are sa aiba masa de acumulare si sa faci focuri cat mai rar. Sa spunem un 4X3X8 randuri ar putea sa acopere necesarul.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Fri Apr 21, 2017 5:22 am

[quote="Cartagina"]Buna intrebarea :)
Sa explic:
Sunt 2 camere 3.5 x3.5 x H 2.5 mp
Dupa atita vorbarie nu ai reusit sa spui care sunt dimensiunile sobei . Latime 4 placi -90 cm, inaltime 6 placi plus bordurile, adincime =?

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Fri Apr 21, 2017 9:03 am

@bobo
Din primul post am scris lungime 6-7 randuri
Lungime= adancime 6×23= 138 cm

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Fri Apr 21, 2017 11:28 am

Cate placi are soba, 6 placi inaltime+borduri, 4 placi latime si cate adancime? Probabiil 2 sau 2,5 placi?
Focarul ce dimensiuni are, bagi o ruleta inauntru si masori sau aproximeaza.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Fri Apr 21, 2017 12:52 pm

@dan
Soba are h 6 placi, l 4placi, L 6 placi( trece printr-un zid gros de 30 de cm, deci nu pot numara exact placile de aceea am zis 6 -7) se vede in poze.

Focarul e lat cat gura sobei, o placa, lung cat soba 6-7 placi, inaltime cel putin 3 placi.

Am mai scris ca nu sunt in locatie si nu pot masura.

Multumesc

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Fri Apr 21, 2017 1:27 pm

Deci baza sobei are 6X4 placi? Si se intinde pe 2 camere?
In cazul asta este o soba enorma.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Fri Apr 21, 2017 1:36 pm

Da, aveti dreptate.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by DAN » Fri Apr 21, 2017 2:37 pm

Ok, deabia acum am inteles dimensiunile. Deci 6X4X6 cahle...focarul 1X3X6 cahle.
Este o soba atipica, nu stim cum este construita.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Bobo » Fri Apr 21, 2017 4:23 pm

DAN wrote:Ok, deabia acum am inteles dimensiunile. Deci 6X4X6 cahle...focarul 1X3X6 cahle.
Este o soba atipica, nu stim cum este construita.
Important este ca face fata spatiului de incalzit.sau daca nu trebuie facuta sa faca fata.Numai ca daca mama lucreaza cu pacalelala ,zgircita,nu prea sunt sanse, suprafata de degajare fiind aproape de 5 m p daca scadem zidul,o,660 mp ramine destul pentru 3,5/7.doua camere.De aceea recomand sa facaschite laa fumuri si masuratori cit mai exacte,sa o refaca asa sau schimbam modelul o facem in 2 clopote unul pe linga focar altul deasupra focaruylui,.


focarul adinc de 6o cm ,lat de 25, inalt de 50-6o cm. Aducem fumul in fata il coborim lateral dr, inconfuram teracota si il urcam in coltul celalalt in st.De aici il directionam tot asa ajungind la cos in stinga darasa intre si deasupra pe mijloc ca sa dea si capacul caldura(nu am pous la socoteala capacul dar merita).In loc de clopote, facem fumuri sus si jos sau de sus pina jos ,coborid fumul pina aproape de vatra 10 cm mai sus ca sa functioneze fara cale directa si atunci se incalzeste toata pina in bordura.Variante de fumuri siclopote la asa teracota sunt fara numar.

Cartagina
junior
Posts: 18
Joined: Sun Oct 09, 2016 6:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Soba teracota dubla(2 camere

Post by Cartagina » Fri Apr 21, 2017 7:02 pm

Va multumesc pt raspunsuri, am inteles ideea, doar daca o desfac, atunci sa fac poze si sa vedeti ce si cum.
Am intrat pe aria de proiecte terminate, dar m-ar ajuta si un filmulet sa vad cum comunica fumurile intre ele, mai clar in ce parte se taie caramida tiganeasca ca sa treaca dintr-un fum in altul.

Eu ma gandeam si la varianta sa o desfac si sa fac doua sobe separate, pt fiecare camera. Dar ca sa fac asta ar trebui sa va sacai cu mai multe intrebari aici.

Daca nu e bine, va rog sa imi spuneti si ramane doar cand voi desface soba sa pun poze.

Multumesc

Post Reply