Cahle zone Transilvania identificare

Cahle, fumuri, teracote, ursoaica.

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Dddumi
junior
Posts: 2
Joined: Fri Jul 13, 2018 1:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cahle zone Transilvania identificare

Post by Dddumi » Fri Jul 20, 2018 8:43 am

Buna ziua!Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru a identifica cateva cahle din zona Transilvaniei, mai exact Mesendorf, am achizitionat o casa de curand in acest sat si efectuand renovarea peretilor am observat ca o parte dintr un perete era placat cu cahle, puteti sa imi spuneti din ce an aproximativ suint aceste cahle?Banuiesc ca sunt din secolul al XIX-lea dar ma interesa dacacineva de pe acest forum are mai multe idei despre aceste cahle,
Atasez acestui post si cateva poze cu cahlele,

Multumesc,

doru
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cahle zone Transilvania identificare

Post by DAN » Fri Jul 20, 2018 6:05 pm

Salut, este vb de cahle pictate maual. Traditia sasilor a adus aceste cahle de pe la anul 1300 in zona Madiasului.
Un model asemanator de cahla vedea muzeul etnografic din Viscri deci vechime poate sa fie oricare.

Dddumi
junior
Posts: 2
Joined: Fri Jul 13, 2018 1:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cahle zone Transilvania identificare

Post by Dddumi » Sat Jul 21, 2018 10:40 am

Salut!Multumesc de informatii, cam asta stiam si eu, ce nu stiu este anul cu aproximatie cand a fost produsa, stiu ca acest gen au fost fabricate doar intr o anumita perioada...
Multumesc oricum

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cahle zone Transilvania identificare

Post by DAN » Sat Jul 21, 2018 3:32 pm

https://povestisasesti.com/2013/12/03/3 ... le/cahla2/
Se poate pune o intrebare la teracote Medias, daca mai stie cineva acolo trebuie sa stie.

Post Reply