Case din chirpici

Moderator: sobe

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Sat Jul 13, 2013 11:47 am

Latest post of the previous page:

La asta nu m-am gandit...sa salvez si tencuiala...phaa ce chestie :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Sat Jul 13, 2013 2:43 pm

Se poate si cu fierastraul..trasezi ...daca ai tencuiala de ciment ...tai cu flexul acest strat..pe acea linie trasata ....dupa asta la inceputul si capatul liniei faci o strapungere in perete...tragi alta linie pe partea cealalta a peretelui ..si daca e tencuit tai cu flexul stratul de tencuiala pe linie...ei un ferastrau mai lung sa treaca de grosimea peretelui ..si incepi sa tai peretele de chirpic pe linie....pe bucati...e bine sa faci subzidirea pe portiuni de 1m..daca nu ai siguranta faci pe 0,5m...deci tai portiunea din perete ...o scoti si cureti acest spatiu....cofrezi bagi fier si lasi niste mustati si de o parte si de alta sa se petreaca intre ele cu celelalte portiuni...undeva la jumatatea portiunii faci un locas in perete deasupra liniei pe unde torni betonul...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Mon Jul 15, 2013 6:54 am

Deci , mai am cateva intrebari. Am vazut varianta lui Flavius , ratontop si a lui ciine. Daca sap cate 1 metru in perete sau 1 metu pe sub fundatie, dintr-o parte in alta, care este diferenta? Mi se pare mai usor sa sap pe sub fundatie...adica sap 1 metru sau 0,5 metri, voi avea un U de umplut cu beton.Pun cartonul sa imbrace peretele, tot in forma de U apoi torn betonul in forma de U. Sunt mai mari riscurile se fac toata teaba pe sub fundatie? Ma gandesc ca la colturile casei nu voi interveni? Acolo zic eu ca e cel mai riscant. In final o sa am o fundatie facuta din bucati de beton. Sa-mi spuneti daca la colturi intervin sau nu si cam ce riscuri sunt atunci cand sap pe sub intreaga fundatie, pe portiuni de 0,5-1 metru.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Mon Jul 15, 2013 8:01 am

Dane de asta am completat si eu ... asta a fost intentia....sa faci pe portiuni dintr-o parte in alta ...ai terminat un tronson ...treci mai departe ...sau poti merge cu mai multe o data... dar pe sarite... unul da, unul nu ...unul da, unul nu...si bine inteles poti incepe cu coltul sau nu ...nu mai conteaza ...oricum trebuie sa faci peste tot....constructia se sprijina pe portiunile nedecupate....sapa fara frica nu se intampla nimic in timp scurt ...fortele sunt impartite ...peretele a fost un intreg...si lucreaza in acest timp scurt, cat umpli spatiul inapoi cu beton ...ca la arcadele de la poduri sau sobe...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Mon Jul 15, 2013 8:42 am

Multumesc Marine.
Last edited by admin_1234 on Mon Jul 15, 2013 5:43 pm, edited 1 time in total.
Reason: @dan, cand gresesti userul unui coleg ii dai un miel, pentru botez, nu o ciocolata la moderator.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Mon Jul 15, 2013 11:22 am

Ok, cu placere...

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Case din chirpici

Post by flavius76 » Mon Jul 15, 2013 9:17 pm

colturile sunt importante, ele trebuie facute cu prioritate, merge si in varianta propusa de tine, poate e chiar mai sigura, insa sa ai grija sa lasi carton liber la capete ca sa poti petrece cand faci runda a doua.
Nu stiu daca e bine sa imbraci peretele cioplit in carton, cand se va lasa greutatea se va perfora cartonul.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Mon Jul 15, 2013 9:23 pm

Flavius, eu nu mai cioplesc peretele, ci voi scoate pamantul de sub casa, pana ajung in casa si apoi imbrac cu carton si torn beton sub "fundatia" actuala. Probabil ca cimentul care este o sa perforeze cartonul...Dar crezi tu ca daca puneam cartonul intre chirpici si ciment nu se perfora? Vorbim de cateva zeci de kile pe mp in plus fata de propunerea ta sau poate 150 (5-10cm inaltimeaX20 grosimea pereteluiX1 metru)...doar ca cimentul ala este cu ascutisuri...


De colturi imi faceam problema ca poate totul se sprijuna doar in colturi si acolo daca sap sub casa, sa nu cada coltul...Marine zice ca nu cade...vad atunci cand ajung la colt ce simt...dau cu banu.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Case din chirpici

Post by flavius76 » Mon Jul 15, 2013 9:32 pm

Cartonul nu se perforeaza daca suprafetele sunt plane, in varianta mea cartonul era prins intre suprafete plane. Se turna pana la un nivel, apoi se punea cartonul, si iar se turna mai departe, astfel cartonul era la mijloc, bineinteles cu pauza de intarire intre turnari.
La casa mea de la tara astea au fost operatiile, dar peste carton nu au mai turnat ciment ci au pus caramida, casa fiind de lemn a mers mai bine cu caramida, au pus caramida pana sub lemn, putin fortat, apoi au detensionat cricurile.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Mon Jul 15, 2013 9:43 pm

Mai este problema la mine ca se afunda diferit, camera respectiva are mult mia putin ciment in fundatie decat restul...singura varianta este sa fac ambele operatii...ma atrage sa fac asta mai mult ca e greu...ca nici nu stiu cat mai tin casa...sau uite cum fac, sab pe sub casa, torn beton si la o anumita inaltime pun cartonul si apoi mai torn iar beton si suprafetele o sa fie plane...ce spui?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Mon Jul 15, 2013 9:48 pm

Da ..asta am inceput sa scriu dar a raspus Flavius...torni pana mai ai 10-15cm pina la peretele de chirpic ,lasi sa se zvante pana a doua zi, decofrezi ,invelesti cu carton ce ai turnat...cofrezi din nou si torni sa faca priza cu peretele ..adica pana umpli golul...dupa asta decofrezi ,....ridici cartonul in sus si mai torni daca mai vrei dupa schema ta ...dar nu cred ca mai trebuie

Post Reply