Case din chirpici

Moderator: sobe

Post Reply
salvatore
junior
Posts: 12
Joined: Fri Jun 08, 2012 8:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Case din chirpici

Post by salvatore » Sun Jun 24, 2012 8:40 pm


phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue Jun 26, 2012 3:47 pm

Interesant linkul dar am achizitionat un boiler si va trebui sa-i fac un suport ca sa-l pot monta pentru ca peretele de chirpic nu va putea sa suporte, cred eu, o greutate de 160 de kg.

salvatore
junior
Posts: 12
Joined: Fri Jun 08, 2012 8:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by salvatore » Fri Jun 29, 2012 4:48 pm


user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by user_banat_63 » Thu Jul 12, 2012 8:03 am


radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by radulm » Wed Sep 12, 2012 9:15 pm

In privinta casei de chirpic pot spune ca ma pricep intr-o oarecare masura .... multumita unei conjuncturi .... Pana sa-mi construiesc casa la munte visam betoane, caramizi si sarpanta din tigla sau tabla. Un ,,nea" m-a lamurit ca asa ceva la munte, pentru o casa de vacanta, este mai mult decat o greseala, este o eroare ... :D Vorbele lui au fost ,,veniti vineri, faceti focul si marti se incalzeste iar aici este frig 10 luni pe an". Si uite asa am construit o casa cu lambriu de brad in interior, structura de brad pe care s-au batut asimetric lati de brad (deseurile de brad de la gater cu o fata circulara) intre care am bulgarit chirpic, pe afara fiind totul acoperit cu sindrila de fag (inclusiv sarpanta). Singurul regret ca nu am adus lut de la Poarta Alba si am folosit pamantul din zona. Ce pot sa spun este ca in acest tip de casa somnul este odihnitor, painea nu se intareste a doua zi iar florile de camp se usuca in glastra in picioare. Sunt atat de prins de ideea acestui tip de constructie incat intentionez sa fac si in Bucuresti o constructie asemanatoare. O idee ar fi sa se lanseze un topic despre constructia unei case eco 100% (fundatie, structura de rezistenta, materiale ..... etc .... si bun inteles ajungem si la sistemele de incalzire.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed Sep 12, 2012 9:48 pm

suntem un forum de nebuni...bine ai venit!

radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by radulm » Wed Sep 12, 2012 10:14 pm

Multumesc de urare. Doresc sa mai adaug ca in interior casa arata nemaipomenit multumita lambriului care acum .... dupa 15 ani, are o patina aurie.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by user_banat_85 » Wed Sep 12, 2012 10:22 pm

radulm wrote:Pana sa-mi construiesc casa ... visam betoane, caramizi si sarpanta din tigla sau tabla. Un ,,nea" m-a lamurit ca asa ceva ... pentru o casa de vacanta, este mai mult decat o greseala, este o eroare ... :D Vorbele lui au fost ,,veniti vineri, faceti focul si marti se incalzeste ...". .....
Subscriu.. in tarile nordice casele de vacanta sunt pe structura usoara cu asimilare termica redusa. Pentru ca in acest fel raspunsul la reactia de incalzire este mult mai rapid, comparand cu o casa grea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed Sep 12, 2012 11:08 pm

Daca nu stiam de la lispet (andrei) cat insemna izolatia ma gandeam sa raman eco...dar nu am timp sa ma lafai in eco ptr ca e singura casa cu care la iarna o sa dau piept cu gerul.

trooper
USER BANAT
Posts: 120
Joined: Thu Sep 13, 2012 11:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by trooper » Tue Sep 25, 2012 8:51 am

foarte bine, insa mai scump, se poate izola o casa "eco"
beneficiile pe termen lung si mediu sunt net superioare caselor moderne izolate.
problema este mult mai delicata in sensul ca pt o casa moderne ( materiale si tehnologii) gasesti meseriasi pe toate drumurile pe cand la ceva eco gen paianta , lemn, chirpici s.a.m.d. nu mai sunt meseriasi dispusi sa-ti lucreze.

Post Reply