Case din chirpici

Moderator: sobe

Post Reply
Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Vox13 » Wed Dec 26, 2012 9:43 pm

Latest post of the previous page:

Un balot este intre 4 si 5 ron pe net .

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Vox13 » Wed Dec 26, 2012 9:49 pm

Ignifugarea si tratarea contra insectelor poate fi facuta ca la lemn cred ,prin impregnare . Unii folosesc sare de bor impotriva insectelor .

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Fri Jan 25, 2013 12:40 am

Sunt si eu interesat de subiectul asta.
In primul rand si prima problema la noi, este legislatia. Se mai permite construirea caselor din chirpici sau paianta (eventual pe structura cu cadre)?

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Vox13 » Fri Jan 25, 2013 7:59 pm

Pe structura de cadre de beton armat poti face peretii din ce material vrei .

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Sun Feb 10, 2013 1:45 am

Si ca tot nu am somn, ma intreb, oare ce ne-ar tine sa nu facem si noi niste "prese" de chirpici?
Tot vad in Brazilia ca se contruieste cu "tijolo ecologico" adica niste caramizi standard 12.5x25x6 cu 2 gauri in ele. Adica asa
http://images04.olx.com.br/ui/11/61/32/ ... ogicos.jpg

Ce-i drept, mi se pare prea de tot, un perete de doar 12 cm, insa nu vad ce ne-ar tine sa facem niste "marci proprii", adica chirpic de 25x40x15, presat, cu 2-3 gauri in el, iar in acele gauri sa turnam stalpii.
Poate nu sunt prea explicit la ora asta, dar noroc ca am 2 video care explica mai multe.

http://www.youtube.com/watch?v=K3p3NP-_xEg" onclick="window.open(this.href);return false; mod de constructie (sunt vreo 14 parti, de la 0 la finisare)

http://www.youtube.com/watch?v=jAX8TjQjC_w" onclick="window.open(this.href);return false; presa hidraulica

http://www.youtube.com/watch?v=ES66ZgENB5M" onclick="window.open(this.href);return false; presa manuala

Ma gandesc ca pe langa traditionalii chirpici, or fi mai rezistenti. Daca se face si un cuptor performant cu ajutorul unor useri de pe aici, facem chirpici arsi cu gaura :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 7:32 pm

Deci, am doi pereti de paianta, care se umezesc pentru ca apa se scurge intre gard si casa si nu are unde sa se evapore, gardul fiind cam mare.
Daca ma apuc sa sap langa perete si torn acolo niste beton nu risc sa cada peretele in timp ce sap langa perete? Sa fac intai coturile si apoi sa ma apuc pe lungimea peretelui?

Apoi ma gandesc ca betonul ala, fie armat sau nu, sa aiba niste santuri de scurgere a apei?

Alta solutie eu nu vad. Poate nu va functiona si peretel o sa fie umed iar dar nu asta ma intereseaza...mie teama sa nu cada peretii si sa fuga coltul casei cand sap. Gardul este la 30 de cm de perete si nu am loc sa fac multe pentru ca gardul are postament de beton.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Tue May 21, 2013 7:48 pm

Imi dau si eu cu parerea. Nu ar fi mai bine, fara sa sapati, sa turnati o placa de ciment cu inclinatie care sa directioneze apa de acolo?

Modificare ulterioara:
Si eventual inainte de aceasta placa, sapat un sant, bagata teava PVC de 50-100 mm cu gauri si acoperita cu pietris cu granulatie mare si conectata la sistemul de canalizare (un sistem de drenaj cum a aratat si domnul Andrei aici download/file.php?id=1921&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false; )

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 8:26 pm

Pai daca sap santul...problema mea era sa nu se intample ceva la sapat...

Chelu nu ai tu 2 zile libere sa plec eu deacasa (s anu vad ce se intampla sa nu stau cu frica) si sa-mi sapi si mie vreo 10-15 metri in jurul casei...iti las telefon cu cartela valabila doar pentru 112 cu apeare vocala la cel mai zgomot..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Tue May 21, 2013 8:33 pm

Din cate stiu eu, casele vechi, fie ca sunt din paianta, fie ca sunt din chirpici, incepeau de sub nivelul solului, se sapa putin pana se gasea o baza "solida" si apoi se incepea constructia. Teoretic nu ar trebui sa fie probleme cu un "sant" de 20-30 cm adancime. Poate mai adanc or fi probleme.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Tue May 21, 2013 8:52 pm

Toarna trotuar cu inclinatie spre soclul gardului ,daca are ....daca nu, faci o buza la trotuar de 3cm in sus linga gard si cu panta de scurgere de 1cm/m pe toata distanta de la un capat al altuia al peretelui,asa am facut eu ...am o jumatate de metru in spatele casei si sa nu se scurga la vecinul ,,,i-am tot facut panta de se duce in strada pe 21m...nici nu se observa....dupa aia ,daca tot nu ai spatiu .cumperi polistiren de 2cm il lipesti pe perete, ca toclu ,vii cu o mana de adeziv ,intinzi plasa de armare din fibra de sticla ,si finisezi cu gletiera ,si ai protejat peretele si nu-ti mai sta nici apa...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Tue May 21, 2013 9:04 pm

Am inteles... nu va riscati cu sfaturi despre sapat...

Ok o sa torn deasupra...

Post Reply