Case din chirpici

Moderator: sobe

Post Reply
user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by user_banat_85 » Wed May 22, 2013 7:10 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Asa fac...asa...
O alta solutie ar fi (poate gresesc :) ) inlaturarea cauzei.. Montezi jgeaburi la streasina casei si captezi apa de ploaie directionand-o cat mai departe de casa..

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed May 22, 2013 9:45 am

Multumesc Iosif.
Lisapete, este si aia o problema dar mai intra apa si pe langa jgeaburi atunci cand ploua torential. Am mai auzit de case la care se scurgea apa in subsol si cand au facut trotuar problema a fost remediata.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Case din chirpici

Post by ciobimar » Wed May 22, 2013 11:30 am

Poate ploua si direct pe pereti daca mai bate si vantul....trotuarul e sfant chiar daca ai uluce-jgheaburi la streasina...succes in aceasta ramura Dane.
La ce ti-am spus aseara ...poti turna intai doar panta de la un capat la altul,dreapta si dupa aia vii cu scafele pe perete si pe gard....daca e gardul tau poti bate pe el(si pe el) acea scandura de ghidaj-baliza....mai poti nivela si cu un fund de galeata cu diametrul de 30cm cat e spatiul tau si va iesi in aceasta forma jgheabul....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed May 22, 2013 1:03 pm

CE sa zic, nu ma pricep, dar zilele astea mi-a cerut cineva un pret ca sa-i construiesc o casa...
o sa deschid un toopic, sa vedem cum se toarna o fundatie sid e ce am nevoie...asa ca ma misc repede sau ce?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed May 22, 2013 4:09 pm

Sa va chinui cu o poza cu o poza de la un aparat de 2 Mpixeli...
Dreapta aveti gardul , stanga peretele, iar in fata un placaj care duce apa catre gard si doua furtune prin care se scurge apa de pe acoperis in afara peretelui. ...improvizatii din iarna.

M-am inarmat cu o lingura mai mare si sap un pic la colt, sa-i fac un L de beton...daca torn complet intre gard si casa, la iarna nu se dilata diferit? Ce pica mai intai, casa sau gardul? Pe soclul de la gard am faianta iar casa e din paianta...:)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Case din chirpici

Post by cheluakame » Wed May 22, 2013 9:59 pm

Ma indoiesc ca se va dilata atat de mult, dar pentru siguranta, puteti baga intre gard si viitorul ciment fasii de polistiren de 2 cm care sa preia dilatatia cimentului.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Sun May 26, 2013 3:28 pm

Niste poze cu colturile casei. Nu are fundatie ci acel ciment/beton se coboara udneva la 10 cm sub pamant, in anumite locuri se vede unde se sfarseste. Am sapat 10 cm si am pus niste jgheaburi din folie sa vedem ce se intampla. Anumite persoane au spus ca apa vine de dincolo de gard...orice apa ajunge acolo nu se mai usuca nici vara nici iarna pentru ca nu e lumina acolo si gardul este prea aproape. Apropos, casa asta a apartiinut unui patron de firma de constructii care a si facut gardul, casa fiind a proprietarilor dianintea lui...om destept si priceput la randul lui...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Sun May 26, 2013 3:31 pm

Inca o poza , cum arata din exterior...o sa vorbesc cu vecinul sa-i tund tufisul ala pentru ca toate frunzele acopera coltul casei...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Thu Jun 13, 2013 11:54 am

Si eu trebuie sa torn trotuar si la casa din chirpici si la cea pe structura de lemn.
Am cumparat cu 140ron o galeata de 22,5kg de amorsa bituminoasa la “rece” pe baza de apa si voi da cu pensula pe partea de perete/fundatie care vine in contact cu trotuarul inainte sa torn ca sa nu se mai infiltreze apa intre perete/fundatie si trotuar.
http://img834.imageshack.us/img834/7276/trotuar.jpg

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Case din chirpici

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 12:46 pm

Ma tot cacai..
Care e cea mai ieftina solutie de hidroizolare a trotuarului? Sap o gopata de 15 cm, pun "solutia" in groapa, eventul o ridic pe perete, 1 metru, si apoi torn beton pana la nivelul solului, apoi ridic niste beton in panta.

Care e cea mai ieftina "solutie"? Membrana cu crampoane, altceva? Am nevoie de 8 X1 metru

Am vazut ca folia de polietilena se distruge in timp.
Trotuarul o sa faca punte termica dar prefer sa fie in contact cu peretele , deci nu bag polistiren intre tretuar si peretele casei...ma gandeam ca trotuarul mai tine petrretii casei sa nu se deplaseze, ca un fel de "centura"...sau poate nu?

De unde se cumpara bitum Razvane?

P.S. cred ca asta e cea mai ieftina "solutie"
http://www.depozit-online.ro/shop/membr ... it-v15kgmp" onclick="window.open(this.href);return false;

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Case din chirpici

Post by Razvan » Wed Jun 19, 2013 2:26 pm

Eu am luat Atlas apla hydrostop de la bricostore, se gaseste si la dedeman, praktiker ...137 lei galeata de 22,5kg.
Eu ma gandesc la modul urmator: trotuarul oricum se va umezi chiar daca pui carton bitumat sau folie sub el. Ideea e sa nu mai traga peretele apa din trotuar d-asta ti-am propus varianta cu amorsa bituminoasa.

ma chinui sa scriu de pe tel deci e posibil sa mai fi mancat din litere.

Post Reply