Distanta dintre case

Moderator: sobe

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Distanta dintre case

Post by hudemanicolai » Sun Mar 03, 2013 10:46 pm

Latest post of the previous page:

Din cate stiu eu distantele la "vecinatati" sunt reglementate prin Codul Civil.
Limitarile, etc sunt prinse in Certificatul de urbanism, in baza caruia se face Proiectul si apoi se ia Autorizatia de construire.
In mare, la zidurile cu geam trebuie sa fie o distanta de 1,9m pana la hotar, iar la cele fara, doar 0,6m. Apa pluviala(streasina) trebuie sa cada pe partea lui.
Nu trebuie sa va ceara nici un acord pt construire.
E nevoie de acord doar daca vrea sa construiasca la calcan.
Asta teoretic si legal, in practica se pare ca se poate si altfel.
Doamne ajuta si vecini de treaba

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta dintre case

Post by phoenix » Sun Mar 03, 2013 11:25 pm

Cand am cautat un pamant sa iau, ocaziile erau doar pamanturi fara acte legale. La primarie se afla cam care e distanta limita fata de gard dar codul civil este in esenta legea. Poate sa spuna cadastristu de la primarie din gura orice dar pana nu ai actul in mana...povesti. La tara nu prea se respecta nimic daca daca vor sa-ti arate muschii n-ai voie sa ai nici casa de la catel fara aprobari.

ionutfg
junior
Posts: 4
Joined: Sat Dec 22, 2012 8:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Distanta dintre case

Post by ionutfg » Mon Mar 04, 2013 7:29 am

Nu am limbrici stati linistiti dar nu vreau nici sa-si bata joc de mine sa ma forteze sa ma mut... Am investit niste bani in casa si nu vreau sa zica iti dau atata daca vrei adica nici jumate din valoare...De masurat dracu stie e posibil sa fie pe terenul meu sau pe al lui dar oricum ar fi eu zic ca tot trebuie sa aiba o distanta de 1 m asa la mintea cocosului ca doar nu o sa o lipeasca de peretele meu...Multumesc se poate inchide

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Distanta dintre case

Post by ciobimar » Mon Mar 04, 2013 7:46 am

Salut Ionut...cu cat tie mai frica de ei cu atat o sa-i provoci ..ei au "nas"...un simt al lor ..ca la caini ..cind te simte ca ti-e frica, te latra...mai bine . respecta-i asa cum sunt ei ..pentru calitatile lor nu pentru defecte ...care de altfel le avem toti....deci fii demn si Domn... si tinei la distanta....si te vor respecta ... din start....

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta dintre case

Post by phoenix » Mon Mar 04, 2013 11:07 am

Art. 612 Noul cod civil Distanţa minimă în construcţii Limite legale Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECÅ¢IUNEA 1
Limite legale

Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.


CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată

SECÅ¢IUNEA 1
Limite legale

Art. 611

Picătura streşinii

Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin.

Post Reply