Distanta dintre case

Moderator: sobe

ionutfg
junior
Posts: 4
Joined: Sat Dec 22, 2012 8:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Distanta dintre case

Post by ionutfg » Sun Mar 03, 2013 4:30 pm

Salutare! Am langa mine un vecin tigan care a cumparat casa de la romani.eh in fine poveste lunga....Vor sa-si faca vila cu etaj cu toate tampeniile deh lucru tiganesc..Am auzit de la altii colorati de ai loc ca vor sa-si faca acoperisul la casa peste al meu adica oarecum toata apa de la el de pe casa sa se duca la mine pe casa ceva de genu 1 m distanta intre peretele lui si al meu.... Cum este legal ??? Adica vreau sa stiu daca se apuca de casa sa le dau peste nas cu legea si sa ii pot da in judecata.Nu am gard intre casa mea si al lui ... adica oarecum casa mea este facuta la el in curte.In acte casa scrie ca e pe terenul meu adica este prinsa in cadastru. Nu stiu daca am incadrat bine topicul dar n-am gasit in alta parte...

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Distanta dintre case

Post by focusufd » Sun Mar 03, 2013 7:16 pm

cu legea la tigan nu rezolvi nimic.ori te intelegi cu el ori ii rupi capu' ori il lasi sa faca ce vrea el.alte solutii nu ai

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Distanta dintre case

Post by Bobo » Sun Mar 03, 2013 8:15 pm

ionutfg wrote:Salutare! Am langa mine un vecin tigan care a cumparat casa de la romani.eh in fine poveste lunga....Vor sa-si faca vila cu etaj cu toate tampeniile deh lucru tiganesc..Am auzit de la altii colorati de ai loc ca vor sa-si faca acoperisul la casa peste al meu adica oarecum toata apa de la el de pe casa sa se duca la mine pe casa ceva de genu 1 m distanta intre peretele lui si al meu.... Cum este legal ??? Adica vreau sa stiu daca se apuca de casa sa le dau peste nas cu legea si sa ii pot da in judecata.Nu am gard intre casa mea si al lui ... adica oarecum casa mea este facuta la el in curte.In acte casa scrie ca e pe terenul meu adica este prinsa in cadastru. Nu stiu daca am incadrat bine topicul dar n-am gasit in alta parte...
Focus are dreptate. Daca a venit linga tine face ce vrea .Cind se apuca de proiectari te duci la primarie si reclami (cind bate tarusii nu mai tirziu dar mai devreme da) dar tot de cap cred ca isi face, ei nu au lege, nu platesc taxe la palate dar vor asfalt ca li se strica mersanele.La palate nu au nici proiecte, facute dupa cum il duce capul pe el si pe seful de lucrari.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Distanta dintre case

Post by ciobimar » Sun Mar 03, 2013 8:41 pm

D-lor acolo e o problema...zice ca de fapt el a facut casa pe terenul vecinului(daca ii intra asta in cap vecinului ) chiar daca are acte (care se poate crede ca sunt facute aiurea din punctul de vedere al vecinului) ...nu am inteles de ce nu a facut gard pana acum...mai bine facea asta... decit sa se gandeasca la judecata...si apoi cu apa care se varsa pe acoperisul lui ...e doar motiv de raca ...exista burlane(in cel mai rau caz le cumperi tu decit sa ajungi la scandal ...pierzi mai putin decat daca faci ambitie)...mai bine te intelegi cu vecinul decat sa gandesti negativ ...il provoci si mai tare ...sa faca si mai rau ...
Last edited by ciobimar on Sun Mar 03, 2013 9:29 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta dintre case

Post by user_banat_85 » Sun Mar 03, 2013 8:43 pm

Dragii mei, inteleg ca situatia ar putea degenera, insa daca continuati sa va exprimati asa, Adminul s-ar putea sa ne certe. :oops:

ionutfg
junior
Posts: 4
Joined: Sat Dec 22, 2012 8:47 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Distanta dintre case

Post by ionutfg » Sun Mar 03, 2013 9:50 pm

Nu e vorba de ambitie sau alte chestii... Teoretic cand a fost construita casa s-a intrat cam cu 1 m cam asa in curtea vecinului.Bine s-au inteles atuncia deci n-a fost problema(a fost acum 28 de ani cam asa) anii au trecut si pe cadastru a fost trecuta toata casa exact asa cum este ea + anexele de langa care sunt in curte la mine... Mai stiu ca trebuie sa-mi ceara ACORDUL pentru ca sa-si construiasca el casa..Adica pot specifica ca imi dau acordul cu conditia sa ramana 2 m intre casa mea si al lui ?? atata as vrea sa ramana loc...Spunea cineva ca teoretic el ar trebui sa-mi cedeze 1 m ca sa construiesc gard sau ceva de genu...Va da-ti seama ca vreau sa ma inteleg cu el dar vreau sa stiu in caz de e ceva sa recurg la alte metode legale:) il chem in instanta! imposibil sa nu se prezinte sau chestii de genu..Ar mai fi o chestie mai putin ortodoxa :))) Sa ii pun la ore 2,3,4,5 AM rock la vreo 300-400w... un mini-concert:D (numai ca sunt si riscuri cam mari) am cateva blocuri la 300m de mine si sigur imi face cineva reclamatie ...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Distanta dintre case

Post by ciobimar » Sun Mar 03, 2013 9:59 pm

Tu ai limbrici....sigur..

Un doctor dadea pentru toate durerile tratament de limbrici...chiar daca te durea capul sau altceva ..unul cade din copac si isi rupe piciorul ...merge la doctor sa vada daca si lui ii este dat acelasi tratament ...bineinteles ca da ...pacientul nedumerit il intreaba ..cu poate el sa aiba limbrici..la care doctorul...ii raspunde..te-a mincat in fund sa te urci in copac ...deci ..ai limbrici...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Distanta dintre case

Post by phoenix » Sun Mar 03, 2013 10:07 pm

Sigur are limbrici.
Orice spui tu cu casa vreaus a stiu cine are actele pentru pamantul ala? Cine le are ala are dreptate...restul sunt povesti...intelegerile din gura au rams in limbrici.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Distanta dintre case

Post by ciobimar » Sun Mar 03, 2013 10:20 pm

Asa e Dane ,pamintul.... spune tot.... nu ce e pe el ...

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Distanta dintre case

Post by hudemanicolai » Sun Mar 03, 2013 10:46 pm

Din cate stiu eu distantele la "vecinatati" sunt reglementate prin Codul Civil.
Limitarile, etc sunt prinse in Certificatul de urbanism, in baza caruia se face Proiectul si apoi se ia Autorizatia de construire.
In mare, la zidurile cu geam trebuie sa fie o distanta de 1,9m pana la hotar, iar la cele fara, doar 0,6m. Apa pluviala(streasina) trebuie sa cada pe partea lui.
Nu trebuie sa va ceara nici un acord pt construire.
E nevoie de acord doar daca vrea sa construiasca la calcan.
Asta teoretic si legal, in practica se pare ca se poate si altfel.
Doamne ajuta si vecini de treaba

Post Reply