Concentrator ("panou solar") ACM

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Mon Sep 23, 2013 11:26 am

Latest post of the previous page:

Salut baieti !!!

Saptamana trecuta a fost prima data cand am folosit curentul electric pt a incalzi apa din boiler (din aprilie pana acum) si atunci am zis ca e momentul sa imbunatatesc randamentul concentratorului, astfel ca am luat un tub vidat (defect, devidat) l-am taiat le dimensiunile concentratorului , l-am astupat cu silicon lasand un robinet de aer in ideea de a-l vida la loc, ieri l-am montat si pot sa spun ca este mult peste asteptarile mele.. apa la intrarea in boiler are 98-105 grade la numai 30 minute de soare..robinetul de aer deschis, nu l-am vidat..

Sa vad cand va fi mai frig, cum se prezinta.

Foto ultimele din album: https://picasaweb.google.com/1123632934 ... ncentrator#" onclick="window.open(this.href);return false;

https://lh6.googleusercontent.com/-RjX6 ... 144447.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-pEEr ... 144726.jpg

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Mon Sep 23, 2013 3:09 pm

[quote="lucione_cip"]Salut baieti !!!

Saptamana trecuta a fost prima data cand am folosit curentul electric pt a incalzi apa din boiler (din aprilie pana acum) si atunci am zis ca e momentul sa imbunatatesc randamentul concentratorului, astfel ca am luat un tub vidat (defect, devidat) l-am taiat le dimensiunile concentratorului , l-am astupat cu silicon lasand un robinet de aer in ideea de a-l vida la loc, ieri l-am montat si pot sa spun ca este mult peste asteptarile mele.. apa la intrarea in boiler are 98-105 grade la numai 30 minute de soare..robinetul de aer deschis, nu l-am vidat..

Sa vad cand va fi mai frig, cum se prezinta.

Foto ultimele din album: https://picasaweb.google.com/1123632934 ... ncentrator#" onclick="window.open(this.href);return false;

https://lh6.googleusercontent.com/-RjX6 ... 144447.jpg

Luciane, tocmai asta este partea desteapta, ca trebuie vidat,oricum randamentul este mai bun datorita vopselei selective din interiorul tubului, acolo musai trebuie contact intre teava ta si acea pelicula(aripioare de aluminiu)....in alta ordine de idei, se zice ca doua straturi de sticla reduce randamentul, puteti sa obv ca majoritatea firmelor adevarate nu folosesc asemena tuburi, este alta tendinta ...dar ptr inceput este ok. si chiar accesibila

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Mon Oct 14, 2013 11:03 pm

am facut 2 poze a acel panou vechi de car va ziceam ca vreau sa il refac.
Dar la primavara probabil ca acuma iarna nu prea are rost.
Asta are oglinda din inox si teava trebuie schimbata plus un pic de rugina la talarie.
are 21ml de teava.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Wed Oct 16, 2013 12:23 pm

el_nynyo wrote:am facut 2 poze a acel panou vechi de car va ziceam ca vreau sa il refac.
Dar la primavara probabil ca acuma iarna nu prea are rost.
Asta are oglinda din inox si teava trebuie schimbata plus un pic de rugina la talarie.
are 21ml de teava.

Interesant, dar oare concentreaza ceva acolo?, ma refer la forma parabolei(oglinzii), ai calculat forma, te-ai ajutat de vreun soft?....uite ceva asemanator..http://www.youtube.com/watch?v=jP1TSZTj-5U
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Thu Oct 17, 2013 10:11 pm

Sincer nu am calculat si nici nu mi-a trecut prin cap.
Acest sistem a functionat vreo cativa ani, incalzea in boiler de 360 de litri pus pe un picior afara cu o pompa de la o masina de spalat si un automat de scara legat pe circuit pompa merge un minut si 10 minute statea.
Intr-o zi de ara cu mult soare apa din boiler ajungea in partea de jos undeva la 40 de grade.
Problema e ca a fost reconditionat o data acum vreo 15 ani si s-a bagat in el teava neagra.Primavara se baga apa in el , toamna se golea si tot asa ani la rand pina a devenit stropitoare.
Am sa pun o poza si boilerul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Sat Oct 19, 2013 8:41 am

el_nynyo wrote:Sincer nu am calculat si nici nu mi-a trecut prin cap.
Acest sistem a functionat vreo cativa ani, incalzea in boiler de 360 de litri pus pe un picior afara cu o pompa de la o masina de spalat si un automat de scara legat pe circuit pompa merge un minut si 10 minute statea.
Intr-o zi de ara cu mult soare apa din boiler ajungea in partea de jos undeva la 40 de grade.
Problema e ca a fost reconditionat o data acum vreo 15 ani si s-a bagat in el teava neagra.Primavara se baga apa in el , toamna se golea si tot asa ani la rand pina a devenit stropitoare.
Am sa pun o poza si boilerul
Ai un boiler pe cinste,mai bine il faci Puffer

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Sat Oct 19, 2013 9:33 pm

Cine mai tine minte pe vreuri in unele orase autobuzele aveau butelii pentru gaz cam pe toata lungimea lor.
Ala e un cap de butelie de aprox. 360 de litri.
Nici nu m-am gandit sa il mai folosesc dar sa il mai fac si puffer.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Sun Oct 20, 2013 4:06 pm

el_nynyo wrote:Cine mai tine minte pe vreuri in unele orase autobuzele aveau butelii pentru gaz cam pe toata lungimea lor.
Ala e un cap de butelie de aprox. 360 de litri.
Nici nu m-am gandit sa il mai folosesc dar sa il mai fac si puffer.

Eu cand am cumparat terenul pentru casa, in curte era o butelie de gaz dar varianta ,,uriasa,, cred ca avea 3m lungime, asta s-a intamplat acum 15 ani, am stat cu el curte inca vreo 3 ani,apoi am renuntat la el in favoarea fratelui meu, care si el l-a folosit inca vreo 3 pe post de bazin de acumulare apa..ptr gradina, si l-a vandut vecinului, care vecinu nu stie ce bijuterie are in curte :D

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by user_banat_63 » Mon Jan 13, 2014 6:21 pm

Simulator ...http://energy.concord.org/energy3d/" onclick="window.open(this.href);return false;

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Thu May 29, 2014 2:37 pm

Am refacut acel panou solar.
Prima data sa va arat ce am scos din el.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Thu May 29, 2014 2:43 pm

Acum ce am bagat in panou, dupa ce am curatat rama si am grunduit-o.

Ma intreb eu si poate cineva ma ajuta cu un raspuns oare ar fi avut un randament mai mare daca in loc de acea oglinda de inox as fi pus o tabala mai mare si o vopseam si pe aia neagra, iar teava sa fie lipita pe acea tabla?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply