ACM-varianta de obtinere.

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: ACM-varianta de obtinere.

Post by cheluakame » Sun Jan 19, 2014 3:27 pm

Latest post of the previous page:

IGBT 1971 wrote:Acum sa revin on-topic,varianta aceasta NU se recomanda la cazanele din fonta deoarece poate sa produca un soc termic cazanului in regim de ACM.
Daca este montat cu V3C sau pompa de by-pass nu sunt probleme, caci mentine mereu temperatura ridicata pe retur :thumbup:

IGBT 1971
junior
Posts: 10
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:57 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ACM-varianta de obtinere.

Post by IGBT 1971 » Sun Jan 19, 2014 3:36 pm

Asa este, lucrez majoritatea timpului cu temperaturi mici si nu sunt probleme cu depunerile de piatra.Deocamdata asta e a treia iarna si e ok.;centrala pe gaz este identica in privinta hidroblocului(este Ariston Eurocombi)si nici acolo nu sunt probleme(de 5ani in functiune).Cum ziceai si materialele folosite conteaza dar tot temperatura apei este cea care are ultimul cuvant...eu nu am facut masuratori sa aflu duritatea apei,poate o voi face intr-o zi,dar daca nu au fost probleme nu m-a interesat.Autonomia arderii nu este prea mare,cam2~3ore,dar calitatea eu zic ca este mai mult decat in regula.In cenusar nu ramane decat un praf fin dupa consumarea lemnelor(folosesc deseuri de brad),iar daca trebuie sa fac focul mai intens cand este ger afara,usa de la focar devine luminoasa portocaliu/alb,deci se obtin temperaturi destul de ridicate in focar.
LE:merge si asa,dar se complica un pic instalatia(cheluakame).

Post Reply