Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sun Nov 03, 2013 8:57 am

Latest post of the previous page:

lisapet wrote: Dar nu consideri incomod - ca folosind un VED, etilenglicolul se va evapora si va trebui periodic sa-i verifici concentratia si sa mai adaugi daca e necesar antigel? :shifty:
As putea deduce din aceasta fraza ca recomanzi sa folosesc VEI insa cunoscind celelalte avantaje ale VED cred ca doar mi se pare. Chestia cu comoditatea, aste e. Nu cred ca exista un sistem care sa aiba numai avantaje prin urmare...trebuie sa ti le asumi.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sun Nov 03, 2013 9:13 am

luvio wrote:
lisapet wrote: Dar nu consideri incomod - ca folosind un VED, etilenglicolul se va evapora si va trebui periodic sa-i verifici concentratia si sa mai adaugi daca e necesar antigel? :shifty:
As putea deduce din aceasta fraza ca recomanzi sa folosesc VEI insa cunoscind celelalte avantaje ale VED cred ca doar mi se pare. Chestia cu comoditatea, aste e. Nu cred ca exista un sistem care sa aiba numai avantaje prin urmare...trebuie sa ti le asumi.
:) Totul este relativ si depinde de la caz la caz.. Nu exista o solutie perfect aplicabila in toate cazurile.
Daca exista riscul inghetului si folosesc antigel - as merge pe VEI (caci sunt foarte comod.. :shifty: )..
Daca folosesc VEI- nu mai este cazul sa-l montez in pod.. :think:

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sun Nov 03, 2013 11:26 am

lisapet wrote: Daca exista riscul inghetului si folosesc antigel - as merge pe VEI (caci sunt foarte comod.. :shifty: )..
Daca folosesc VEI- nu mai este cazul sa-l montez in pod.. :think:
Sa inteleg ca la o instalatie in termosifon la care folosesti antigel recomanzi VEI? Si cum rezolvi siguranta in exploatare?

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Instalatia in termosifon

Post by cheluakame » Sun Nov 03, 2013 11:34 am

lisapet wrote: :) Totul este relativ si depinde de la caz la caz.. Nu exista o solutie perfect aplicabila in toate cazurile.
Daca exista riscul inghetului si folosesc antigel - as merge pe VEI (caci sunt foarte comod.. :shifty: )..
Daca folosesc VEI- nu mai este cazul sa-l montez in pod.. :think:
Nu ar fi mai ok un VED ca la Poarta Alba?
Unde mai punem ca poate avea capac metalic care sa ajute la condensarea vaporilor si "intoarcerea" lor in vas.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sun Nov 03, 2013 12:57 pm

luvio wrote:
lisapet wrote: Daca exista riscul inghetului si folosesc antigel - as merge pe VEI (caci sunt foarte comod.. :shifty: )..
Daca folosesc VEI- nu mai este cazul sa-l montez in pod.. :think:
Sa inteleg ca la o instalatie in termosifon la care folosesti antigel recomanzi VEI? Si cum rezolvi siguranta in exploatare?
Depinde @luvio de configuratia instalatiei..
- Daca nu am decat instalatie cu calorifere, pentru a asigura siguranta in exploatare - nu montez robineti termostatici la calorifere.
- Daca in instalatia termica este prevazut si un boiler, atunci pot sa montez la toate caloriferele robineti termostatabili si pentru a asigura siguranta - "descarcarea termica" sa se realizeza in boiler.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sun Nov 03, 2013 12:59 pm

cheluakame wrote:
lisapet wrote: :) Totul este relativ si depinde de la caz la caz.. Nu exista o solutie perfect aplicabila in toate cazurile.
Daca exista riscul inghetului si folosesc antigel - as merge pe VEI (caci sunt foarte comod.. :shifty: )..
Daca folosesc VEI- nu mai este cazul sa-l montez in pod.. :think:
Nu ar fi mai ok un VED ca la Poarta Alba?
Unde mai punem ca poate avea capac metalic care sa ajute la condensarea vaporilor si "intoarcerea" lor in vas.
Poate fi o idee si asta, insa trebuie analizat fiecare caz in parte. :)
Fratilor, nu vreau sa par evaziv, dar nici nu pot sa ma pronunt pentru toate situatiile posibile.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Mon Nov 04, 2013 7:40 am

lisapet wrote: - Daca nu am decat instalatie cu calorifere, pentru a asigura siguranta in exploatare - nu montez robineti termostatici la calorifere.
Si tu consideri suficienta o astfel de configuratie?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Mon Nov 04, 2013 8:58 am

luvio wrote:
lisapet wrote: - Daca nu am decat instalatie cu calorifere, pentru a asigura siguranta in exploatare - nu montez robineti termostatici la calorifere.
Si tu consideri suficienta o astfel de configuratie?
Tinand cont ca suntem la topicul "instalatia in termosifon" spun - DA! :)

Descrie vre-un scenariu ce se poate intampla sau cum ar putea sa se ajunga la vre-o problema, daca circulatia intre "captatorul de caldura" si "degajatori" este neintrerupta si continua.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Mon Nov 04, 2013 6:11 pm

lisapet wrote: Descrie vre-un scenariu ce se poate intampla sau cum ar putea sa se ajunga la vre-o problema, daca circulatia intre "captatorul de caldura" si "degajatori" este neintrerupta si continua.
Uite sa zicem ca avem o instalatie de incalzire mica, cu 2-3 calorifere fara robineti termostatati care a ajuns cu temperatura agentului termic la 90 de grade si focul e undeva la inceputurile sale intr-un focar cu ardere inferioara. Ne cheama vecina urgent ca i-a plecat barbatul d-acasa si are nevoie de masaj thailandez si ... bineinteles uitam aerul primar deschis la maximum.
Sunt sigur ca se poate ajunge la "temperaturi" inclusiv ale agentului termic de peste 120 de grade ceea ce duce la fierberea apei in instalatie si la cresterea presiunii deoarece noi avem VEI si nu spun ca nu avem supapa de siguranta ci ca aceasta s-a blocat lucru foarte posibil dealtfel.
Cum rezolvam siguranta in exploatare in acest caz? Sa nu-mi spui ca nu trebuie sa merg sa-mi ajut vecina :lol:
Apropo am auzit ca in Italia este interzis sa montezi VEI la cazanele cu combustibil solid.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Mon Nov 04, 2013 7:45 pm

luvio wrote:
lisapet wrote: Descrie vre-un scenariu ce se poate intampla sau cum ar putea sa se ajunga la vre-o problema, daca circulatia intre "captatorul de caldura" si "degajatori" este neintrerupta si continua.
Uite sa zicem ca avem o instalatie de incalzire mica, cu 2-3 calorifere fara robineti termostatati care a ajuns cu temperatura agentului termic la 90 de grade si focul e undeva la inceputurile sale intr-un focar cu ardere inferioara. Ne cheama vecina urgent ca i-a plecat barbatul d-acasa si are nevoie de masaj thailandez si ... bineinteles uitam aerul primar deschis la maximum.
Sunt sigur ca se poate ajunge la "temperaturi" inclusiv ale agentului termic de peste 120 de grade ceea ce duce la fierberea apei in instalatie si la cresterea presiunii deoarece noi avem VEI si nu spun ca nu avem supapa de siguranta ci ca aceasta s-a blocat lucru foarte posibil dealtfel.
Cum rezolvam siguranta in exploatare in acest caz? Sa nu-mi spui ca nu trebuie sa merg sa-mi ajut vecina :lol:
Apropo am auzit ca in Italia este interzis sa montezi VEI la cazanele cu combustibil solid.
Vecina , naparat trebuie ajutata , ar exista si a treia varianta : chemi un prieten .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Mon Nov 04, 2013 9:08 pm

luvio wrote:Uite sa zicem ca avem o instalatie de incalzire mica, cu 2-3 calorifere fara robineti termostatati care a ajuns cu temperatura agentului termic la 90 de grade si focul e undeva la inceputurile sale intr-un focar cu ardere inferioara.
Nu-i real scenariul.. Cum adica temperatura agentului a ajuns la 90 grd C si focul este abea la inceput..??? Asta seamana mai degraba cu "a realimentat cineva buncarul, facand-il plin, fara asi da seama ca in casa deja e prea cald"????
luvio wrote: Sunt sigur ca se poate ajunge la "temperaturi" inclusiv ale agentului termic de peste 120 de grade ceea ce duce la fierberea apei in instalatie..
Daca temperatura agentului creste sau scade, diferenta intre tur si retur ramane aproximativ constanta.. Daca caloriferele au fost dimensionate la 90/70/20 diferenta intre medii este 60K.. Daca turul ajunge la 120 si returul la 100, atunci pentru a se respecta diferenta intre medii ar trebui sa avem in incaperi +50 grd C. !!! Odata cu cresterea temperaturii agentului termic, va creste si puterea caloriferelor, si temperatura in camera si pierderile de caldura a incaperilor.. Se va intra intr-un echilibru.. si pentru a "potoli" temperatura din instalatie - cel mai simplu dupa reducerea admisiei de aer sa se deschida geamurile si usile..
luvio wrote:.. si la cresterea presiunii deoarece noi avem VEI..
Daca avem VEI corect dimensionat presiunea nu creste pana la valoarea deschiderii supapelor.
luvio wrote:..si nu spun ca nu avem supapa de siguranta ci ca aceasta s-a blocat lucru foarte posibil dealtfel.
Posibil daca macar o data la 6 luni nimeni nu o roteste de cateva ori, ca sa verifice functionalitatea ei..
luvio wrote:Cum rezolvam siguranta in exploatare in acest caz?
Acest caz nu prea este real, dar ca sa capeti incredere si sa uiti de aceasta grija eu zic ca trebuie sa faci instalatia si sub supravegherea ta sa constati viteza de reactie..
luvio wrote:Apropo am auzit ca in Italia este interzis sa montezi VEI la cazanele cu combustibil solid.
Nu stiu, voi incerca sa aflu. :)

Post Reply