Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_63 » Mon Aug 27, 2012 11:55 pm

Latest post of the previous page:

Victorine wrote:Ideea e sa folosesc un VED cat mai aproape de cel teoretic, cu racord la tur si retur, racord de siguranta la tur (pentru situatiile de avarie), refulare si aerisire - aceasta din urma este de dorit sa fie tot sub forma unui racord pentru a minimiza pierderile prin evaporare, deci un VED de forma unei oale este exclus. Alimentarea se va face manual, deci nu automat de la retea prin robinet cu flotor. Daca se poate de forma rectangulara, pentru a fi mai usor de izolat, vasul fiind amplasat in pod, dar nu e o conditie obligatorie.
VED?= Vas de expansiune deschis... :) am mai invatat o prescurtare.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by sandy76 » Tue Aug 28, 2012 12:01 am

-Am avut aceleasi temeri, totusi alimentez vasul manual, din iarna cand am facut ultima completare cu apa de ploaie abia sambata 25 august am mai completat oala care-i spune VED cu inca un bidon de 2 litri de apa. :idea: :idea: :idea:

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Tue Aug 28, 2012 10:49 pm

Victorine wrote:Ideea e sa folosesc un VED cat mai aproape de cel teoretic, cu racord la tur si retur, racord de siguranta la tur (pentru situatiile de avarie), refulare si aerisire
Depinde si cum este configurata instalatia.. nu intotdeauna sunt necesare toate racordurile enumarate.
Racordul la tur si retur se facea pentru a crea circulatie naturala prin vas si astfel pentru a exclude inghetul. Insa aceasta masura sporeste vaporizarea! Racordarea VED-ului poate fi si la unul din calorifere, folosind doar o singura teava. Racordarea la calorifer presupune indepartarea VED-ului de turul "bogat" uneori in vapori, si in cazuri de temperatura ridicata - pana ajung vaporii in VED (trecand si prin calorifer) - condenseaza si "se potolesc"..
Victorine wrote: - aceasta din urma este de dorit sa fie tot sub forma unui racord pentru a minimiza pierderile prin evaporare, deci un VED de forma unei oale este exclus.
Pentru a reduce vaporizarea in VED in forma de oala - se toarna un pic de ulei de floarea soarelui pentru a forma un film subtire de ulei. Aceasta pelicula nu permite vaporilor de apa sa o strapunga usor, decat in situatii exceptionale.
Victorine wrote:Alimentarea se va face manual, deci nu automat de la retea prin robinet cu flotor. Daca se poate de forma rectangulara, pentru a fi mai usor de izolat, vasul fiind amplasat in pod, dar nu e o conditie obligatorie.
Care din conditii nu este obligatorie? :) Caci am avut cazuri in care vasul era rectangular (pentru a se monta suspendat pe perete) si acesta nu era amplasat in pod.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Wed Aug 29, 2012 12:19 pm

Ma refeream la conitia ca sectiunea vasului sa fie rectangulara, ca nu e obligatorie. O sa fie amplasat in po imeiat inaintea pompei, foarte aproape e centrala, tocmai pentru a reactiona cat mai rapi ca ispozitiv e siguranta in caz e avarie, ar e interesanta, insa e interesant si rationamentul cu racorarea VE la un calorifer si treaba cu pelicula e ulei. Imi cer scuze, se pare ca nu-mi mai functioneaza o tasta, cre ca se observa care... :(

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Wed Aug 29, 2012 8:06 pm

Victorine wrote:...Imi cer scuze, se pare ca nu-mi mai functioneaza o tasta, cre ca se observa care... :(
Mi-ai amintit de un banc:
Cineva cu numarul de telefon 555 555 este sunat.
Din celalalt capat al firului: " Buna ziua, acesta e 555 555 ? Va rog frumos sunati la 112, caci eu sunt in taxofonul din strada cutare si mi s-a blocat degetul la cifra "5"!.."
:)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 10:17 am

Victorine wrote:Ma refeream la conitia ca sectiunea vasului sa fie rectangulara, ca nu e obligatorie. O sa fie amplasat in po imeiat inaintea pompei, foarte aproape e centrala, tocmai pentru a reactiona cat mai rapi ca ispozitiv e siguranta in caz e avarie, ar e interesanta, insa e interesant si rationamentul cu racorarea VE la un calorifer si treaba cu pelicula e ulei. Imi cer scuze, se pare ca nu-mi mai functioneaza o tasta, cre ca se observa care... :(
Eu la incalzirea prin teracota cu schimbator am vas de expansiune deschis de 10 ani dintr-un vas de la wc cu flotor pus sub tavan . Pina anul acesta era legat in fata pompei deci pe retur, dar cind erau probleme se simtea ca incepea sa trosneasca prin tevi la peste 100 "C. Acum am facut legatura la vas pe tur sper sa nu mai fie nevoie de interventie sa dau drumul la apa pentru ca presiunea si aburii vor iesi imediat prin vas. Din VED am acum doua legaturi de la niplu am pus T si am si vechea racordare si noua. Imi functioneaza fara probleme, am si UPS de 800va care cred ca mi-ar duce 4 ore. .Deci ca vas de expansiune d. iti recomand un vas de WC model nou dreptungiular plat, ii inchizi orificiul de jos cu un dop, faci gaura pui niplu de 3/4 sau 1/2 cu saibe si garnituri iar o mufa este piulita. si te costa 6o lei , iar daca ai vasul numai fieroteniile. La Tm am un cos de gunoi cu capac 25 lei de 20 l dar merge si de 10 l -ai facut orificiu de racordare si pa. cu doua cuie sau holsuruburi il prinzi pe perete cit mai sus.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 10:22 am

Vasul sa fie pus cit mai aproape de centrala pentru a-si face bine treaba fara coturi pe verticala a se evita formari de dopuri de aer.

Pun si eu o intrebare sau mai multe. Cum va functiona sau cum se vor incalzi caloriferele racordate la o centrala daca ele sunt montate la un nivel mai jos 2,5 m fata de centrala.adica caloriferele sunt la parter centrala la etaj. Si daca ar merge in ce conditii de nivel de vas expansiune si diametre tevi ar functiona si prin permisifonare.?

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Thu Aug 30, 2012 8:49 pm

Oare asa ceva as putea folosi pe post de vas de expansiune? http://www.plastortrading.ro/ro/produse ... fara-capac
Avantajele ar fi urmatoarele:
- pretul
- faptul ca sectiunea rectangurala permite etansarea racordurilor cu garnituri pe suprafetele plane
- usor de bricolat
- prezenta nervurilor pentru intarirea peretilor
- posibilitatea de achizitie cu capac
- culoarea alba care permite aprecierea vizuala a nivelului lichidului din interior
Intrebarea este daca rezista in timp la temperaturacurenta a agentului termic (am ventil de amestecare ESBE de 60 de grade pe retur) si in caz de avarie la 100 de grade. sunt 20 L suficienti pentru o instalatie cu cca 6mL radiatoare si un cazan viadrus u22? nivelul obisnut ar fi undeva pe la 8-10 L agent termic in vas.
Am facut un calcul rapid si rezulta ca la cca. 100L apa in instalatie e suficient un vas de expansiune deschis de 20L.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Thu Aug 30, 2012 9:17 pm

Victorine wrote:Oare asa ceva as putea folosi pe post de vas de expansiune? http://www.plastortrading.ro/ro/produse ... fara-capac
0L.
Calculeaza volumul din instalatie.,adica, volumul centralei(cartea tehnica) volumul din calorifere (fisa de garantie cam 700gr/10cm) volumul apei in tevi, apoi dai un 5-10 % si aia este. Ce legatura are esbe cu vasul nu o vad. vasul nu trebui pus intr-un circuit ci are decit o legatura si se va incalzi la suprapresiune determinata de incalzire foarte mare in caz de lipsa curent sau stricarea pompei,cind vaporii de apa vor iesi ca dintr-o locomotiva .Dar daca pui esbe prin vas de expansiune trebuie ca acesta sa aibe peste 50 l (parerea mea),dar dupa cum am vazut esbe se pune la retea. eu nu prea ii vad rostul .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Thu Aug 30, 2012 10:06 pm

Victorine wrote:...Intrebarea este daca rezista in timp la temperaturacurenta a agentului termic ... in caz de avarie la 100 de grade.
Se poate turna in unul din acesta apa fiarta si de vazut daca apar modificari.. Eu am folosit la o lucrare o damigeana de plastic. Si de vre-o 7 ani nu au fost probleme. Adevarul ca eu caut sa amplasez vasul nu imediat langa cazan, ci un pic mai departe.. incat vaporii sa nu paraseasca imediat instalatia, ci "consumand ceva timp" la "deplasare" "isi mai pierd din temperatura".. Important este nu ca sa se asigure evacuarea vaporilor (ca doar nu este cazan pe abur), ci sa aiba unde sa se dilate agentul termic. Din aceste considerente de multe ori este mai rational sa se racordeze VED-ul pe returul cazanului.
Victorine wrote: Am facut un calcul rapid si rezulta ca la cca. 100L apa in instalatie e suficient un vas de expansiune deschis de 20L.
Volumul de dilatare se poate calcula ca produsul dintre coeficientul de dilatare volumica a apei, volumul apei din instalatie si diferenta de temperatura intre temperatura initiala (de umplere) si maxima (de functionare).
De regula se alege un VED cu un volum de minim 4% din volumul instalatiei..

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Thu Aug 30, 2012 10:18 pm

Fara suparare Bobo, oricine s-a documentat cat de cat despre instalatii a inteles ce rol are termoventilul de 60 de grade in instalatia mea si unde e amplasat - si anume pe returul centralei, iar prin el se realizeaza bucla de recirculare. Am precizat ca acesta este prezent pentru a sugera ca temperatura minima a apei in VED in regim de functionare normal este de 60 de grade, iar maxima, undeva la 70-75. VED va fi conectat cat mai corect asa cum prevad regulile in instalatii, si anume pe returul instalatiei, imediat inainte de intrarea agentului termic in pompa pentru ca presiunea statica creata de inaltimea coloanei de apa pana la VED sa asigure o buna functionare a pompei, iar de pe tur chiar din bucla de recirculare va urca un alt racord la vasul de expansiune care cu ajutorul unui TEU va fii despartit in doua si racordat astfel: 1 - putin deasupra racordului de retur pentru a asigura circulatia in regim normal si 2 - deasupra nivelului normal in vas pentru caz de avarie.
Mentionez ca am si un UPS modificat al carui acumulator l-am inlocuit cu unul altul de cca 60 Ah (inca n-am bani de unul special deep-cycle).

La tine Andrei e alta situatie pentru ca traseele banuiesc ca sunt concepute astfel incat circulatia sa se faca in termosifon iar vaporii de apa in caz de avarie circula ma usor fara sa puna sub presiune schimbatorul de caldura, pe cand la mine cu toate coturile, ingustarile de sectiune si fara panta ascendenta trebuie sa iasa prin supapa de siguranta de 2 bari sau in vasul de expansiune.
Last edited by Victorine on Thu Aug 30, 2012 10:37 pm, edited 1 time in total.

Post Reply