Instalatie de hidrofor

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatie de hidrofor

Post by luvio » Sat Sep 14, 2013 1:16 pm

Latest post of the previous page:

Este recomandabil ca vasul de acumulare sa fie opac pentru a nu patrunde lumina si atunci nu se dezvolta algele in el.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Instalatie de hidrofor

Post by hudemanicolai » Sat Sep 14, 2013 1:53 pm

Sau il faci din argint :P
Doamne ajuta

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie de hidrofor

Post by avro » Sat Sep 14, 2013 1:54 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
el_nynyo wrote:[...] Am un boiler de 300 de litripentru ACM, m-i sa sugerat sa pun un hidrofor dupa boiler ca sa aiba de unde sa traga apa, pina aici totul ok, problema e ca iarna boilerul va fi plin cu apa calda ca are serpentina prin el si vreau sa il incalzesc, hidrofoarele lucreaza cu apa calda? [...]
Ce sursă foloseşti pentru a obţine ACM? Ce înseamnă la tine "apă caldă", cîte grade Celsius? Nu se recomandă funcţionarea hidrofoarelor cu apă fiebinte, fiindcă în scurt timp ele se vor defecta. Dacă astfel rezolvi (teoretic) problema apei calde, cu presiunea apei reci ce faci?
Pentru a folosi hidroforul cu ACM, atunci el trebuie sa 'impinga' apa in boiler si nu sa o traga de acolo. Fratele meu asa a facut: hidrofor pentru toata reteau de apa, iar o parte trece si prin boiler, astfel ca boilerul este permanent tinut sub presiune. Functioneaza foarte bine.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Sep 14, 2013 3:51 pm

avro wrote:Pentru a folosi hidroforul cu ACM, atunci el trebuie sa 'impinga' apa in boiler si nu sa o traga de acolo. [...]
Normal. Am răspuns punctual lui el_nynyo, dar, cu toate acestea, nu cred că din postarea mea rezultă cumva inversul a ceea ce spui tu.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie de hidrofor

Post by avro » Sat Sep 14, 2013 4:35 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
avro wrote:Pentru a folosi hidroforul cu ACM, atunci el trebuie sa 'impinga' apa in boiler si nu sa o traga de acolo. [...]
Normal. Am răspuns punctual lui el_nynyo, dar, cu toate acestea, nu cred că din postarea mea rezultă cumva inversul a ceea ce spui tu.
Nu rezulta inversul, dar era bine sa ii indici solutia pentru a fi mai clar.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Sep 14, 2013 5:25 pm

avro wrote:[...] era bine sa ii indici solutia pentru a fi mai clar.
Să înţeleg că fraza de mai jos nu se încadrează la "indicare de soluţie"?
Instalatorul de Iasi wrote:[...] Cred că soluţia pentru tine este cea cu un rezervor tampon şi un hidrofor.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie de hidrofor

Post by avro » Sat Sep 14, 2013 5:45 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
Instalatorul de Iasi wrote:[...] Cred că soluţia pentru tine este cea cu un rezervor tampon şi un hidrofor.
Pai e o chestiune de interpretare, adica omul tot spunea de hidrofor si cum sa fie folosit pentru ACM, si circula ideea ca nu trebuie sa fie pe apa fierbinte, fapt pentru care am si postat raspunsul meu. Normal ca omul tot la hidrofor ajungea, dar era bine daca mentionai concret cum sa fie conectat. Atunci as fi inteles si eu ce ai in vedere si nu ar fi fost necesare toate aceste mesaje aici :) care ocupa spatiu :lol: Sanatate

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Sep 14, 2013 6:06 pm

Conform username-ul tău, sînt sigur că ne-am mai întîlnit pe mai multe forumuri... dar datorită specificului acestui forum, prefer să mă retrag din această discuţie. Toate cele bune!


P.S. Rog moderatorul/-ii/admin-ul să şteargă absolut toate mesajele care "încarcă" forumul. Mulţumesc anticipat.
Last edited by Instalatorul de Iasi on Sat Sep 14, 2013 6:09 pm, edited 1 time in total.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie de hidrofor

Post by avro » Sat Sep 14, 2013 6:09 pm

Instalatorul de Iasi wrote:Conform username-ul tău, sînt sigur că ne-am mai întîlnit pe mai multe forumuri... dar datorită specificului acestui forum, prefer să mă retrag din această discuţie. Toate cele bune!
Avind in vedere ca pe alte forumuri nu am mai activat, precis nu m-ai intilnit. Eu am spus-o cu o atitudine prieteneasca, de gluma. Sa ma ierti daca cumva te-am suparat. Nu am avut intentia.

PS: pe care forum ai mai intilnit asa username? Sunt si eu curios
Last edited by avro on Sat Sep 14, 2013 6:43 pm, edited 1 time in total.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatie de hidrofor

Post by Instalatorul de Iasi » Sat Sep 14, 2013 6:41 pm

Cred că am greşit referitor la username. Scuzele mele!

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatie de hidrofor

Post by avro » Sat Sep 14, 2013 6:42 pm

Instalatorul de Iasi wrote:Cred că am greşit referitor la username. Scuzele mele!
sa fim sanatosi si apa sa avem :)

Post Reply