Despre conditia fizica, Sporturi...

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by phoenix » Mon Nov 12, 2012 9:32 pm

Latest post of the previous page:

Aoleo Andrei ce e cu tine? Gazele, animalutele alea, feminine, cu nasul umed si catifelat...
deformatie profesionala...doar Vasile are gazele dalea de care visezi tu.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by user_banat_85 » Mon Nov 12, 2012 10:01 pm

dan wrote:Aoleo Andrei ce e cu tine? ....deformatie profesionala....
Da, Dane, din pacate m-am deformat rau de tot.. :?
Criza e de vina, bat-o vina! :lol: :lol: :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by phoenix » Mon Nov 12, 2012 11:09 pm

Androcriza? Doamne fereste...:)

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by gabigowriel » Fri Jan 04, 2013 8:39 am

@csomi "trasul de fiare" este o pierdere de timp!
Am prieteni ce au castigat de nenumarate ori concursuri judetene, nationale la culturism, chiar varul-meu este o "namila de om" la 1,88metri si 155 kg, TOT NUMA' MUSCHI...
Avea de gand sa intre la K1 da' l-am convins eu ca-i o prostie care s-ar putea sa-l lase lat "cu urmari pe viata"...
O solutie la conditia fizica este atletismul si inotul!
Ambele iti stimuleaza aproape toti muschii din corp ,te "tin slab" inevitabil ,si foarte in forma!
Eu mai practic si ciclismul, ceva de genul minim 100 km la o "plimbare"!
Media este de 20 km pe zi ,si chiar de 1 ianuarie pe la 12:00 n-am avut "stare" si am facut vreo 20 km chiar de inca nu ma trezisem bine din bere, vin si mancare "cam multa"...
Dar fiecare face ce vrea cu viata lui!
;)

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by user_banat_63 » Fri Jan 04, 2013 9:46 am

gabigowriel wrote:@csomi "trasul de fiare" este o pierdere de timp!
Am prieteni ce au castigat de nenumarate ori concursuri judetene, nationale la culturism, chiar varul-meu este o "namila de om" la 1,88metri si 155 kg, TOT NUMA' MUSCHI...
Avea de gand sa intre la K1 da' l-am convins eu ca-i o prostie care s-ar putea sa-l lase lat "cu urmari pe viata"...
O solutie la conditia fizica este atletismul si inotul!
Ambele iti stimuleaza aproape toti muschii din corp ,te "tin slab" inevitabil ,si foarte in forma!
Eu mai practic si ciclismul, ceva de genul minim 100 km la o "plimbare"!
Media este de 20 km pe zi ,si chiar de 1 ianuarie pe la 12:00 n-am avut "stare" si am facut vreo 20 km chiar de inca nu ma trezisem bine din bere, vin si mancare "cam multa"...
Dar fiecare face ce vrea cu viata lui!
;)
Da ai drepatate, atletismul si inotul sint si ele o solutie sau "trasul de fiare", ciclismul si triatlonul la fel,depinde care este scopul . Pe mine ciclismul(clasic) mar plictisii este o "piedere de timp"...
Ce sa iti povestesc, am "crescut" pe bicicleta poate nu pe una de curse , dar totusi am facut citva km buni, min. 50 km pe zi de pe un deal pe altul(drum in panta 8-12%) sau pe poteci din paduri. la 23 de ani am pus "jos" bicicleta dupa ce unul a parcat masina scurt pe dreapta si i-mi deschise usa in fata sau altul se gindise ca se intoarce fara sa se asigure , etc, etc...
In final fiecare face ce ii cade mai bine sau se risca si i-si pierde timpul cum crede :)
Last edited by user_banat_63 on Fri Jan 04, 2013 10:27 am, edited 3 times in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by phoenix » Fri Jan 04, 2013 10:06 am

Foarte binele este dusmanul binelui cel mai adesea...mai bine ca mine care nu am facut sport deloc ca nu am fost lasat...daca tot e degeaba trasul de fiare mai bine ma las...nici macar cardio nu merita..:)

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by sanjuro » Fri Jan 04, 2013 10:50 am

Recomand cu caldura bara de tractiuni pentru toata lumea, va scuteste de problemele cu spatele si va tine un tonus ridicat pentru partea superioara. Cine mai are si niste bare paralele pentru flotari sau balansari poate spune adio durerilor de spate.

Daca o alternati cu alergare si inot intrati deja in clasa superioara de atleti :) insa e nevoie de foarte multa vointa si ceva timp !

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by phoenix » Fri Jan 04, 2013 11:09 am

si mai e nevoie de bani si de loc de alergat sau de inotat...asa ca...trasul de fiare este comod...

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by sanjuro » Fri Jan 04, 2013 11:52 am

Trasul de fiare poate genera cateodata si alte afectiuni sau macar probleme si nu iti aduc intotdeauna rezultatele scontate.

Lucrul fizic, izometric sau nu, cu greutatea corpului tau te scuteste de riscuri, si avantajele pe termen lung sunt multiple.

Mai ales pentru cei care avem o viata sedentara, sau cu program de munca relativ static ridicatul greutatilor este benefic doar ca fitness cu greutati usoare, in momentul in care ai pus greutate mai mare articulatiile si tendoanele au un mare stress.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by phoenix » Fri Jan 04, 2013 11:58 am

Da...am facut si niste culturism la viata mea...si aici este ca si la sobe , antrenament de lunga durata cu rezultate la fel si de scurta durata cu problemele care apar...
Exista un bun simt in toate si o graduare si anume sedentarism-sport neregulat cu excese-sport regulat-sport regulat si personalizat-sport stiintific de intretinere-sport de performanta.

Cel mai bun sport la orice varsta dupa mine este mersul pe jos timp de 10 km zilnic...cine are timp.
Doar ca nu-ti aduce placerile unui lucru la sala unde iti mai speli ochii...

Eu acum practic doar tastatul intensiv...imi energizeaza doar canalele energetice din buricele degetelor(presopunctura)...si spartul lemnelor, mai rar, cu toporul de 3 kile...

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Despre conditia fizica, Sporturi...

Post by sanjuro » Fri Jan 04, 2013 12:29 pm

dan wrote: Doar ca nu-ti aduce placerile unui lucru la sala unde iti mai speli ochii...
:lol: si asta e un exercitiu fizic, extensia si flexia muschilor oculari :D ...

Post Reply