cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalzita

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalzita

Post by gioan » Thu Jan 03, 2013 3:23 pm

la Multi Ani tuturor! vreau sa va felicit pentru activitate. Am invatat multe de cand va urmaresc. Va rog sa ma ajutati cu ceva daca se poate ! La biserica din sat sunt instalate panouri radiante cu gaz.

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by gioan » Thu Jan 03, 2013 3:35 pm

prin functionare degaja gaze arse care trebuiesc ventilate . de obicei ventilam deschizand usa de la turnul bisericii si un geam. neajunsul este ca se produce curent care afecteaza unele persoane . sunt dispozitive (guri de aerisire) care lasa aerul sa intre la un anumit debit ?,,,,

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by gioan » Thu Jan 03, 2013 3:56 pm

biserica are 140 mp si 10m inaltime. panourile sunt sbm b24sx in numar de 5 de 10kw fiecare .pentru fiecare panou sunt necesari 102mcubi de aer proaspat pe ora . ce dispozitive ne~ar ajuta .

sanjuro
junior
Posts: 83
Joined: Thu Dec 13, 2012 4:40 pm
Location: Bacau
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by sanjuro » Thu Jan 03, 2013 3:57 pm

Panourile radiante cu gaz nu trebuie sa scape gaz, si daca sunt din cele foarte vechi ar trebui sa aiba o evacuare special facuta pentru eliminarea gazelor nearse...ce model de panouri sunt ?

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by gioan » Thu Jan 03, 2013 4:07 pm

panouri ceramice produse de SBM franta au 3 ani . se simte dupa o jumatate de ora miros de gaze arse ca la aragaz.

gioan
junior
Posts: 39
Joined: Wed Nov 21, 2012 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by gioan » Thu Jan 03, 2013 4:17 pm

,fabricati de : SBM 3 cottages de la Norge 21490 Clenay France. distribuit de : D.D.Promoterm S.r.l. , str crinului nr 17 jud ilfov.sat rosu. com chiajna.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by ciobimar » Thu Jan 03, 2013 9:13 pm

Salut Gioan...cred ca trebuie aspirate cumva aceste gaze nu ventilate asa ca prima ideie ...nu stiu daca ar fi si sustenabila-posibil sa fie o prostie ce spun eu dar incerc... poate de la asta... vine altcuiva ideea buna......sa instalati niste regulatoare de aer la acele ferestre care ziceti ca de fapt... fac mai mult curent si deranjeaza...
http://www.youtube.com/watch?v=mL0mMD_zKaE" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=lsGNcFg7YsQ" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: cum se realizeaza corect ventilarea unei biserici incalz

Post by user_banat_85 » Thu Jan 03, 2013 9:51 pm

gioan wrote:... Va rog sa ma ajutati cu ceva daca se poate ! La biserica din sat sunt instalate panouri radiante cu gaz.
Nu stiu ce sa zic, @gioan, insa eu tot timpul am evitat astfel de aplicatii in biserici.. Degajarea umiditatii in urma procesului de ardere poate afecta in timp icoanele, frescele si alte suprafete - daca nu se ventileaza corespunzator.. Pe dealta parte - aceasta ventilare - creaza curenti de aer, care pot afecta persoanele mai sensibile.. Din pacate nu stiu ce sa sfatuiesc. Pot doar sa spun ca este o solutie nu tocmai potrivita pentru incalzirea unei biserici. Asta e parerea mea.

Post Reply