Brichete rumegus-home made

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by cheluakame » Sun Jun 30, 2013 10:11 am

Latest post of the previous page:

Dar e bine daca brichetele sunt ambalate in saci de plastic, caci altfel se vor sfarma fiindca vor absorbi umiditate din aer.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by user_banat_63 » Sun Jun 30, 2013 10:24 am

el_nynyo wrote:plus ca acele brichete nu trebuiesc taiate si se lucreaza mai comod cu ele, sau nu?
daca a folosit cineva il rog sa imi spuna daca renteaza.

Multumesc anticipat.
Da , se poate lucra mai comod cu ele, doar atunci renteaza(la pret) daca le compari cu lemnele umede de peste 25% umiditate.

Depinde si de technologia de brichetare si continut, cu cit sint presate mai bine cu atit sint mai bune, nu trebuie sa fie farmitate in ambalaj. Daca poti pune o imagine despre ele sa vedem care tip este.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by el_nynyo » Sun Jun 30, 2013 8:36 pm

Săptămâna viitoare vreau să merg să iau un sac şi o să pun poze.

postasul
membru
Posts: 150
Joined: Fri Sep 27, 2013 8:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by postasul » Thu Oct 03, 2013 5:46 pm

Astazi, din lipsa de ocupatie, am incropit un dispozitiv rudimentar de facut brichete, cam ca cel din foto. Din pacate, rezultatul nu a fost cum trebuie. Bricheta nu se preseaza tare...cu toate ca eu zic ca ar fi forta in ``aparatul`` meu. O fi din cauza ca nu am facut dispozitiv cu gauri si pentru interiorul brichetei? Ca teava exterioara am folosit o bucata de teava de 110, pentru canalizare careia i-am dat gauri de 6. Sau poate trebuie lasat rumegusul la macerat mai multe ore? Mai testam....timp este berechet.... :crazy:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by stelica_33 » Thu Oct 03, 2013 10:39 pm

postasul wrote:Astazi, din lipsa de ocupatie, am incropit un dispozitiv rudimentar de facut brichete, cam ca cel din foto. Din pacate, rezultatul nu a fost cum trebuie. Bricheta nu se preseaza tare...cu toate ca eu zic ca ar fi forta in ``aparatul`` meu. O fi din cauza ca nu am facut dispozitiv cu gauri si pentru interiorul brichetei? Ca teava exterioara am folosit o bucata de teava de 110, pentru canalizare careia i-am dat gauri de 6. Sau poate trebuie lasat rumegusul la macerat mai multe ore? Mai testam....timp este berechet.... :crazy:
Timp o fi,da' ce faci cu ele inghetate?s-au stai,ca e bine daca ingheata ca nu se imprastie...
Am incercat si eu,eu am o presa de vulcanizat pe care nu o mai folosesc,si tot degeaba.Stim din viata de zi cu zi ca rumegusul dupa ce se uda,si chiar de-l calci cu tractorul,daca se usuca tot se imprastie.
Spunea un coleg ca si brichetele ''originale'' daca nu-s tinute in pungi prind umezeala si se sfarima,dapai astea imuiate cu apa.
Totusi nu te descuraja,incearca.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by cheluakame » Fri Oct 04, 2013 2:31 am

Domn Stelica, am incercat eu ceva, mai exact am udat maxim rumegus, l-am pus intr-o galeata si l-am "presat" cu un baros (ceva gen caselor din paianta :D).
Dupa o saptamana de stat in soare, l-am scos si a ramas relativ pe pozitii. Din curiozitate l-am aruncat intr-un foc in aer liber si ardea destul de ok.
Problema este ca trebuiesc facute inca din primavara sa aiba timp sa se usuce. Dar, chiar si asa, la suprafata tot se vor sfarimita.
Din ce in ce mai des ma gandesc la rumgus, paie, si ... sa rezulte un tizic, caci iarna trecuta am reusit sa procur vreo 5 de la cineva si in centrala erau mai ceva decat carbunii :)

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Brichete rumegus-home made

Post by avro » Fri Oct 04, 2013 9:23 am

Eu stiu ca presarea umeda e pentru hirtie, caci asa am vazut pe net ca fac oamenii. De rumegus nu stiu cum se prinde ele. Brichetii industriali sunt presati din maretiale foarte bine uscate deoarece apa are efect negativ, si se doreste ca inchegarea sa fie facuta de lignina care se contine in materialul lemnos, si care face treaba mai buna daca este incalzita la vreo 200 de grade sau cit o fi acolo, iar pentru presare trebuie presiune foarte inalta. Foarte inalta. Daca nu gresesc pina la 1000 de bari, adica foarte mult. Cam cu aceasta se termina cunostintele mele in ale brichetatului :lol:

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by GeorgeSecareanu » Fri Nov 22, 2013 10:27 pm

el_nynyo wrote:Aici am vazut un subiect deschis legat de brichetele de rumegus si m-am gandit sa va intreb si pe voi ceva ce pe mine ma cam chinuie de ceva timp.
Sper sa nu fie off topic sau se poate deschide un subiect nou pe tema asta.
Ce ma intereseaza pe mine?
daca s-a incalzit cineva cu brichete de rumegus, doar cu brichete?
Ideea este urmatoarea, am gasit o sursa de brichete cu 60 de euro tona, in banii astia as lua cam 3 metri steri de lemn verde.
Ce sa fac, ce ma sfatuiti?
Iarna care vine va fi prima iarna la casa si sunt tare confuz.
Este al cincilea an in care folosesc brichete de rumegus. Marele avantaj: spatiu de depozitare redus, nu mai tai, usuc, sparg, nu am rumegus si mizerie. Anul trecut am luat cu 500 ron tona plus transport, am ars in 2 teracote si partial in semineu, ca acolo am mai pus busteni, 1,5 tone toata iarna.
Anul acesta am gasit cam scumpe, 800 lei tona, dar mai am de anul trecut si nu iau decat o tona...
Diferenta dintre brichetele de rasinoase si cele de esenta tare e doar teoretica, si in greutatea produsului. Ca si energie mi s-au parut la fel.
La 60 lei tona nici nu as sta pe ganduri...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Brichete rumegus-home made

Post by sandy76 » Sat Nov 23, 2013 1:39 pm

GeorgeSecareanu wrote:
el_nynyo wrote:Aici am vazut un subiect deschis legat de brichetele de rumegus si m-am gandit sa va intreb si pe voi ceva ce pe mine ma cam chinuie de ceva timp.
Sper sa nu fie off topic sau se poate deschide un subiect nou pe tema asta.
Ce ma intereseaza pe mine?
daca s-a incalzit cineva cu brichete de rumegus, doar cu brichete?
Ideea este urmatoarea, am gasit o sursa de brichete cu 60 de euro tona, in banii astia as lua cam 3 metri steri de lemn verde.
Ce sa fac, ce ma sfatuiti?
Iarna care vine va fi prima iarna la casa si sunt tare confuz.
Este al cincilea an in care folosesc brichete de rumegus. Marele avantaj: spatiu de depozitare redus, nu mai tai, usuc, sparg, nu am rumegus si mizerie. Anul trecut am luat cu 500 ron tona plus transport, am ars in 2 teracote si partial in semineu, ca acolo am mai pus busteni, 1,5 tone toata iarna.
Anul acesta am gasit cam scumpe, 800 lei tona, dar mai am de anul trecut si nu iau decat o tona...
Diferenta dintre brichetele de rasinoase si cele de esenta tare e doar teoretica, si in greutatea produsului. Ca si energie mi s-au parut la fel.
La 60 lei tona nici nu as sta pe ganduri...
-Vreau si eu 10 tone! :thankyou:
-Unde gasim? :pray:
-Chiar cu 60 iepuroi/tona este ieftin. \:D/
-Dar daca dau 600 de euro pe transport n-am facut nimic! :think:

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by GeorgeSecareanu » Sat Nov 23, 2013 3:04 pm

Am gresit eu, 60 euro tona, asa spunea omul...

Tudor32
junior
Posts: 24
Joined: Fri May 10, 2013 2:38 pm
Location: Resita
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by Tudor32 » Sat Nov 23, 2013 4:47 pm

postasul wrote:Astazi, din lipsa de ocupatie, am incropit un dispozitiv rudimentar de facut brichete, cam ca cel din foto. Din pacate, rezultatul nu a fost cum trebuie. Bricheta nu se preseaza tare...cu toate ca eu zic ca ar fi forta in ``aparatul`` meu. O fi din cauza ca nu am facut dispozitiv cu gauri si pentru interiorul brichetei? Ca teava exterioara am folosit o bucata de teava de 110, pentru canalizare careia i-am dat gauri de 6. Sau poate trebuie lasat rumegusul la macerat mai multe ore? Mai testam....timp este berechet.... :crazy:
Incearca sa confectionezi brichetele din rumegus in amestec cu hartie (50/50). Nu se mai faramiteaza asa usor si ard bine. Trebuie sa-i presezi bine si apoi sa-i pui la uscat! Se mai si farama ei insa, daca ii manipulezi cu grija.... poti si sa-i folosesti cu spor, desigur nu sa unica sursa de combustibil ci in amestec cu lemnul!

Post Reply