Incalzire cu gheata

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Incalzire cu gheata

Post by cheluakame » Sun Feb 10, 2013 12:50 am

Sau "Heizen mit Eis" cum ar zice neamtul.
Despre ce este vorba? Pai in principiu pompa de caldura apa-apa. Pentru a nu avea impact negativ asupra mediului, fie prin incalzirea/racirea pamantului sau a vreunui lac, nemtii apeleaza la un "puffer" cu o capacitate de cateva tone de apa, pe care o aduc chiar si in stare solida (depinde de mai multi factori).
De obicei, la acest puffer, sunt legate si panouri solare. Avantajul este ca acestea pot functiona cam in orice conditii, pentru ca temperatura lor nu trebuie sa fie prea ridicata (20-30-40*C cum ar fi in cazul unui puffer sau sistem clasic), fiind suficient in unele cazuri, ca aceasta sa aiba 2-3*C
Un alt avantaj ar fi ca apa din stocator, poate fi combinata cu diverse substante pentru a scade punctul de inghet, asta bineinteles, tinand cont si de pompa de caldura, diversi agenti folositi, etc.
Si in plus, din cate am inteles, cantitatea aceea de apa de la 80*C la 0*C, are o capacitate de 80 kwh. Si pentru a ingheta toata apa aceea, mai sunt eliberati inca 80 kwh.
Aici aveti un video despre principiul de functionare.
Pareri, idei?

http://www.youtube.com/watch?v=b0FDSCcMBo8" onclick="window.open(this.href);return false;

Si inca unul.
http://www.youtube.com/watch?v=zWNXQNXEvyI" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire cu gheata

Post by user_banat_85 » Fri Feb 15, 2013 8:18 pm

cheluakame wrote:..Pareri, idei?
Ideea este cunoscuta de ceva timp.. Inca si in URSS (prin facultatile de specialitate) se discuta despre posibilitatea combinarii Absorberelor solare cu pompele de caldura. Absorberele fiind tot ca niste panouri doar ca nu sunt dotate cu sticla si materiale termoizolante. Erau concepute sa capteze caldura apei de ploaie, caldura latenta de condensare si chiar si de solidificare... fiind expuse la soare si functionand chiar si la termperaturi reduse..
Cat priveste eficienta stocarii apei inghetate, as prefera sa functionez cu pompa de caldura mai mult in domeniu pozitiv.. Dar dupa cum am vazut si din filmulete nu intotdeauna avem la dispozitie suprafete pentru captatorii din sol. Iar in acest caz decat sa functionez cu o pompa de caldura aer/apa mai bine folosesc acel stocator cu gheata..

Si inca ceva, trebuie avut grija sa nu supraincalzim acel stocator vara (legand absorberele la el), caci mai mult de +25 grd C nu pot introduce in pompa de caldura.

Asta e opinia mea, Florine.
Iti multumesc ca promovezi ideile noastre si pe alte forumuri. Si daca vei realiza ceva nu uita sa ne prezinti si noua, pe acest forum. Hai Romanie, hai ca se poate! :)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire cu gheata

Post by cheluakame » Sun Feb 24, 2013 4:45 pm

Pai daca aici am invatat, tot aici o sa fie primul loc unde o sa prezint prima data. Pentru ca pe intotdeauna voi avea nevoie si de parerile celor mai avizati decat mine.

Despre pompe de caldura nu stiu prea multe, insa ideea in sine mi s-a parut si eficace si ecologica, de aceea am prezentat-o si aici.
Inca nu se stie care sunt efectele negative ale pompelor de caldura asupra solului/apei. Asa ca lucrand izolat, efectele acestea sunt diminuate.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire cu gheata

Post by user_banat_85 » Sun Feb 24, 2013 5:50 pm

cheluakame wrote:..Inca nu se stie care sunt efectele negative ale pompelor de caldura asupra solului/apei. Asa ca lucrand izolat, efectele acestea sunt diminuate.
Florine, orice lucru poate avea efecte negative daca nu este potrivit aplicatiei. Inca din scola noua, studentilor, ni se spunea ca "sursa" de potential redus, sau ridicat (in functie de ce se doreste pompa de caldura sau frigider, respectiv) trebuie aleasa in asa mod, incat impactul sa fie neglijabil, iar sursa sa aiba un potential inepuizabil.
Sper ca m-am facut inteles.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire cu gheata

Post by cheluakame » Mon Feb 25, 2013 12:34 pm

Eu nu prea stiu multe despre pompele de caldura.
Vara, ar fi bine ca panourile solare sa fie comutate direct pe boilere din casa, pentru apa calda. Pentru ca transoportarea caldurii din absorber in boiler prin intermediul pompei de caldura ar insemna costuri in plus.
Acum, cu temperatura maxima de 25*C, sa inteleg ca pompa "nu poate" functiona in modul racire casa. Pentru ca in cel incalzire, teoretic ar trebui sa aiba randament mai mare. Corect?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire cu gheata

Post by user_banat_85 » Mon Feb 25, 2013 4:39 pm

cheluakame wrote:Eu nu prea stiu multe despre pompele de caldura.
E in regula, eu doar am facut o referire la utilizarea lor in astfel de aplicatii de "incalzire cu gheata".
cheluakame wrote: Vara, ar fi bine ca panourile solare sa fie comutate direct pe boilere din casa, pentru apa calda. Pentru ca transoportarea caldurii din absorber in boiler prin intermediul pompei de caldura ar insemna costuri in plus.
Florine, din "absorber" agentul solar poate fi admis (depinde de temperatura lui) fie in "serpentina boilerului", fie in vaporizatorul pompei de caldura.
- Daca temperatura agentului solar este sub 25 grd C - acesta este directionat catre vaporizatorul pompei de caldura.
- Daca temperatura agentului solar este peste 35 grd C - acesta este admis in "serpentina" boilerului.
cheluakame wrote: Acum, cu temperatura maxima de 25*C, sa inteleg ca pompa "nu poate" functiona in modul racire casa. Pentru ca in cel incalzire, teoretic ar trebui sa aiba randament mai mare. Corect?
Ba da, doar ca circuitele frigorifice ale pompelor de caldura sunt protejate la supratemperatura de peste 25 grd C in vaporizator, pentru a evita deteriorarea compresoarelor, condensatoarelor, etc.. Daca este interesant de ce - voi continua..
Deci, mai mult de 25 grd C, nu se va admite in vaporizator. Cand pompa de caldura functioneaza in regim de racire, iesirea agentului termic (de racire) nu va depasi 28-30 grd C. Si oarecum este logic, ce fel de racire a aerului din casa faci vara cu agent termic(de racire) cu astfel de temperaturi.. In scopul maririi eficientei frigorifice (reducerii costurilor aferente racirii pe timpul perioadei calduroase) mai nou se elaboreaza astfel instalatiile de racire incat agentul sa intre in consumatori (ventiloconvectoare) cu minim +13 grd C, iar la "suprafete radiante" cu minim +15 grd C ..

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Incalzire cu gheata

Post by cheluakame » Mon Feb 25, 2013 10:03 pm

Florine, din "absorber" agentul solar poate fi admis (depinde de temperatura lui) fie in "serpentina boilerului", fie in vaporizatorul pompei de caldura.
- Daca temperatura agentului solar este sub 25 grd C - acesta este directionat catre vaporizatorul pompei de caldura.
- Daca temperatura agentului solar este peste 35 grd C - acesta este admis in "serpentina" boilerului.
Corect, dar tinand cont de cum sunt verile pe la noi, cred ca doar 1-7 zile ar fi necesar transportarea caldurii prin pompa.
Ba da, doar ca circuitele frigorifice ale pompelor de caldura sunt protejate la supratemperatura de peste 25 grd C in vaporizator, pentru a evita deteriorarea compresoarelor, condensatoarelor, etc.. Daca este interesant de ce - voi continua..
Deci sa inteleg ca indiferent de modul in care lucreaza (caldura/racire), in vaporizator nu se "admite" temperatura mai mare de 25*C, din motivele enumerate.
In scopul maririi eficientei frigorifice (reducerii costurilor aferente racirii pe timpul perioadei calduroase) mai nou se elaboreaza astfel instalatiile de racire incat agentul sa intre in consumatori (ventiloconvectoare) cu minim +13 grd C, iar la "suprafete radiante" cu minim +15 grd C ..
Legat de asta, vorbeam de racirea centralizata la un moment dat. Daca eu, imi fac un sistem de ventilatie al casei (asemanator cu cele cu recuperare) din tevi PVC, pe care il leg in serie cu un schimbator de racire (dimensionat in functie de necesar), sunt sanse sa functioneze? Daca da, sa ma astept la condens doar in zona schimbatorului?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Incalzire cu gheata

Post by user_banat_85 » Tue Feb 26, 2013 7:43 am

cheluakame wrote: Corect, dar tinand cont de cum sunt verile pe la noi, cred ca doar 1-7 zile ar fi necesar transportarea caldurii prin pompa.
Depinde de zona.. Una e la munte si alta poate fi pe litoral. ;)
cheluakame wrote: Deci sa inteleg ca indiferent de modul in care lucreaza (caldura/racire), in vaporizator nu se "admite" temperatura mai mare de 25*C, din motivele enumerate.
Exact.
cheluakame wrote: Legat de asta, vorbeam de racirea centralizata la un moment dat. Daca eu, imi fac un sistem de ventilatie al casei (asemanator cu cele cu recuperare) din tevi PVC, pe care il leg in serie cu un schimbator de racire (dimensionat in functie de necesar), sunt sanse sa functioneze? Daca da, sa ma astept la condens doar in zona schimbatorului?
Florine la sistemele de ventilare cu schimbatoare din tubulatura PVC montata in sol si creaza condens si acolo, deaceea se impune ca acea tubulatura sa fie montata cu panta spre colectorul de condens. In afara de aceasta si in schimbatorul de caldura/recuperator tot se formeaza condens.. In tubulatura din pamant condenseaza vaporii din aerul proaspat, iar in schimbatorul/recuperator - vaporii din aerul viciat care se evacueaza din casa.

Scuze, dar ne-am abatut de la tema topicului. :)

Post Reply