Discutii despre frumusete si Har

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 11:28 pm

Latest post of the previous page:

dan wrote:Eu nu sunt asa bogat ca tine Avro...tu ai dorinte putine...eu am multe...ma duc bucuros jos...stai linistit.
Toti au dorinte pentru ca asa ne-a facut Dumnezeu. Dorintele nu sunt problema, ci solutiile noastre la dorinte pot fi incorecte. Dorinte trebuie sa avem ca de altfel nu ne-am mai misca in nici o directie. De fapt ma gindesc uneori la dorinta savantilor de a crea inteligenta artificiala si chiar daca aceasta este imposibil pentru ca orice inteligenta si constiinta este caracteristica exclusiva a unui duh (fie divin, fie uman, fie demonic) totusi ma gindesc ca daca ipotetic s-ar realiza un asa exemplar, ce l-ar determina sa faca ceva, si inca sa mai faca si ce vrea omul (ca de altfel nu mai are rost sa lucrezi la asa ceva din moment ce face ce ii tuna si fulgera) . ? Noi avem dorinte: trupesti, sufletesi, duhovnicesti caci asa ne-a lasat Dumnezeu sa fim noi oamenii. Dar ce poate motiva o masina sa faca ceva? Pe de o parte aceasta ma face sa ma gindesc la proiectul de constructie al fiintelor noastre, iar pe de alta parte ma gindesc ca totusi masina e doar un mecanism metalic sau plastic, sau ce mai poate fi si e bine sa fie asa.
Si inca ceva: Einstein spunea ca inlocuirea animalelor cu masini, ne face pe noi oamenii sa fim reci ca si masinile, deoarece masinile nu simt si nu doresc nimic si ne putem purta cu ele oricum caci lor nu le pasa, insa cind ai de a face cu un animal, nu poti sa nu ai un atasament emotional fata de el. Asa cugeta Albert, si in realitatea lumii moderne cam asa si se intimpla. E interesanta lumea aceasta...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Fri Mar 15, 2013 11:37 pm

Eduard, imaginatia oamenilor de stiinta ajuta dar nu duce mereu unde vor ei. Din punctul meu de vedere, dorintele, inteligenta, cautarea duc intr-un singur loc si cautam un singur lucru...o masina nu va putea face asta niciodata.
Oricum la abordarea mecanicista a lumii stiinta nu va descoperi ce trebuie pentru ca matera este doar o bucatica mica din rest.

Chiar si privirea limitata ca existand Rai si Iad mi se pare atat de materiala. E mult mai complex si mai complicat dar si mai simplu.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 11:53 pm

dan wrote:Chiar si privirea limitata ca existand Rai si Iad mi se pare atat de materiala. E mult mai complex si mai complicat dar si mai simplu.
DAca sa privimlucrurile in stil mecanic - asa e... Dar ceea ce complica lucrurile si totodata le simplifica, si le da frumusete este faptul ca noi nu suntem masini si toata lumea nu e doar un mecanism. Totul e o chestiune de relationare intre fiinte constiente, rationale. Nu e vorba de rai si iad ci de Dumnezeu si de relatiile pe care le avem cu El. Dumnezeu nu e masina, si nici mecanism, si nici o simpla 'forta supranaturala'. El este o fiinta vie si el a facut o lume de fiinte vii si nu o gramada de mecanisme. Totul e o chestiune de relationare: tu si sotia ta nu sunteti niste mecanisme, ci sunteti fiinte vii si tu doresti ca ea sa te iubeasca si sa te aprecieze si sa fie dragalasa cu tine, si ea la fel din partea ta, si atunci cind ambii faceti aceasta atunci toate problemele exterioare parca se rezolva de la sine si toate lucrurile se simplifica si devin frumoase si placute. Familia nu e o chestiune de ierarhie sau parteneriat mecanic precum se doreste in armata. E o chestiune mult mai sofisticata. Cel mai important in viata este sa inveti sa te relationezi corect cu fiecare: cu cei dragi din familie, cu prietenii, colegii, cu strainii, si desigur cu Dumnezeu. Aici sunt ingropate tainele vietii si lumii. Nu in mecanisme, ci in relatii. Oare cine le va da de capat...? :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Fri Mar 15, 2013 11:58 pm

Esti un om usor de multumit. Daca era sa aleg si Dumnezeu sa vorbeasca azi nu eram unde sunt ci aveam si casa si bani si detoate...Dumnezeu insa alege sa taca si sa dea "cadouri"...daca il vedeam pe Dumnezeu asa cum il vezi tu traiam simplu...dar Dumnezeu e mult mai complicat...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sat Mar 16, 2013 12:03 am

dan wrote:dar Dumnezeu e mult mai complicat...
O, da! Aici ai nimerit exact unde trebuie. Este scris ca pe cit sunt de inalte cerurile fata de pamint, pe atit de diferite sunt gindurile Lui de ale noastre. Dumnezeu e o taina. Einstein spunea cindva: eu as vrea sa cunosc gindurile Lui, toate celelalte lucruri sunt detalii'. El e complicat, dar totodata El coboara pina la noi ca sa ne explice, pe de o parte El e maaare, iar pe de alta ne iubeste... Interesant: oare ce gindeste El acum despre noi? :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Sat Mar 16, 2013 12:08 am

El nu exista aici sub forma personala...aici exista liberul arbitru 99% si El 1%...ca o umbra departata...altfel ar fi tare cinic..."El" este un rau(apa) pe care il simtitm si spre care ne indreptam printr-un labirint imens cu multe obstacole...exista o slaba atractie...EL nu e activ...El este doar o constiinta nemiscata...iar noi doar niste oglinzi care il reflectam mai tare sau mai putin...fara noi El nu exista aici...pana nu intram in Oceanul care este el El nu are nici o putere...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sat Mar 16, 2013 12:31 am

El e prezent in mod personal prin Duhul Sau in orice moment si in orice loc si este cu mult mai activ decit noi. El ne poate indrepta si gindurile noastre. El e stapinul acestei lumi. Totodata El ne ofera libertate de alegere si aici apare marele paradox al tuturor timpurilor - pe de o parte El isi are lucrarea Sa, iar noi pe a noastra si El ne da libertate sa ne facem ce e al nostru si totodata ne indreapta unde doreste ca pe un riu caruia ii traverseaza itinerarul pina la mare. Aceasta este una din intrebarile teologice si filosofice care a stirnit cele mai aprinse polemici: unde se termina omul si unde incepe El? Fiecare vede in felul sau.
Spre exemplu, noi citim in istorie despre aceea cum cei din vechime si-au ridicat imperii: persii, babilonienii, grecii, romanii si ne minunam de succesul marilor imparati care au ramas in istorie cu porecla: 'cel mare'. Dar pe de alta parte, Dumnezeu a scris prin prorocii Sai despe acesti oameni cu sute de ani inainte de a se naste ei si uneori chiar i-a chemat pe nume pe cind ei nu erau si a spus intregii lumi ce a hotarit El sa faca. Cum sa intelegem aceasta? Pina la urma cine e 'eroul': Macedon sau El care l-a ridicat pe Macedon?
Dupa cum ai spus: e complicata treaba :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Sat Mar 16, 2013 12:35 am

IMi pare rau...nu cred in istoria scrisa...este o miinciuna cap coada. Am spus o posibilitate...cealalta posibilitate de a ma exprima este ca Dumnezeu exista peste tot dar NIMENi nu are capacitatea sa-l vada sau sa-l simta fara sa lucreze ani de zile aproape non stop...discutam povesti...nu pentru ca nu ar exista ci pentru ca nu avem cum sa-l vedem. Daca nboi discutam aici este pentru ca nu il vom avea , asa cum spui tu, multa vreme...nimeni nu-l are...cei care il au nu discuta pe forumuri.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sat Mar 16, 2013 12:49 am

dan wrote:IMi pare rau...nu cred in istoria scrisa...este o miinciuna cap coada. Am spus o posibilitate...cealalta posibilitate de a ma exprima este ca Dumnezeu exista peste tot dar NIMENi nu are capacitatea sa-l vada sau sa-l simta fara sa lucreze ani de zile aproape non stop...discutam povesti...nu pentru ca nu ar exista ci pentru ca nu avem cum sa-l vedem. Daca nboi discutam aici este pentru ca nu il vom avea , asa cum spui tu, multa vreme...nimeni nu-l are...cei care il au nu discuta pe forumuri.
Aici ai dai de miez: noi oamenii nu putem ajunge la El. Orice am face sau am spune, noi nu avem capacitatea de a ajunge la El. De aceea, toate incercarile omului de a ajunge cumva la El prin fel de fel de religii l-au dus pe om in incurcatura si mai mare. Iata de ce, la intrebarea: care religie este adevarata? exista un singur raspuns: Aceea in care El vine la noi si reface relatiile. Noi nu putem ajunge la El, dar El poate veni la noi. Pentru aceasta a venit Hristos la noi - pentru ca atunci cind fii oamenilor nu s-au putut face fii ai lui Dumnezeu, atunci Fiul lui Dumnezeu S-a facut Fiu al omului pentru ca apoi sa ii faca pe fiii oamenilor fii ai lui Dumnezeu, popor ales de El, Parintele vesniciilor si indurarilor. El ne-a impacat pe noi cu El prin faptul ca Fiul Sau a purtat pedeapsa faradelegilor noastre si ne-a sters datoriile, si acum nu mai trebuie sa mergem dupa cel rau in pierzare, ci prin credinta in Fiul avem viata vesnica cu Tatal luminii. Poate exista ceva mai maret in lumea filosofiei si religiei? Nciodata. El ne iubeste...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Sat Mar 16, 2013 12:53 am

Pare rau...aici ne despartim...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sat Mar 16, 2013 1:05 am

Pregateste-te...

Post Reply