-Curiozitati, bizarerii

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:29 pm

Latest post of the previous page:

Nu ne-a explicat nimeni cum vede ochiul...daca intelegeau puteau sa faca un ochi din sticla care sa vada...totul incepe cu o pacaleala...:)
Biblia este o carte scrisa de un om sau cel putin tradusa...cred mai repede in Evangheliile apocrife care au ramas nemodificate pentru ca nu au fost recunoscute...si asa aflam cum Isus vorbea de clisma...

Fiecare alege...

Scuze, Sandy...ti-am primis ceva dar m-a luat Avro de vorba...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:30 pm

dan wrote:Avro iubeste patriarhatu :)...Dumnezeul cu un bici...care face legile si apoi isi face creatia sa o respecte...cam sadic...dar e ok...
Dumnezeu nu e cu un bici. CU biciul sta Satana. Iar respectarea legilor e o chestiune de intelegere a notiunii de bine si a caii de a ajunge la el. Cine pazeste poruncile, pentru binele sau le pazeste. Tu Dane nu ai de gind sa iti disciplinezi copiii pentru binele lor?

Sandy, topicul acesta cred ca se potriveste. La prorocii inca nu am ajuns. Cind ajungem, trecem acolo :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:37 pm

Satana e separat de Dumnezeu? Deci exista doua entitati independente? Nu Dumnezeu l-a creat pe satana? Cred ca satana este chiar Iubirea lui Dumnezeu ca sa-si disciplineze copii...adica biciul.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by user_banat_85 » Fri Mar 29, 2013 5:38 pm

avro wrote:.... La prorocii inca nu am ajuns. Cind ajungem, trecem acolo :)
Dragii mei, vedeti sa nu va epuizati, caci cine va mai promova sobele.. :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:40 pm

mai bine te certi cu noi Lisapete...hai la o barfa spirituala!

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:41 pm

dan wrote:Nu ne-a explicat nimeni cum vede ochiul...daca intelegeau puteau sa faca un ochi din sticla care sa vada...totul incepe cu o pacaleala.
Fiecare camera video si foto este construita pe modelul 'ochiului': sistem optic de proiectare a imaginii, sistem senzitiv de transformare a fotonilor in impulsuri electrice si sistem de transmitere a impulsurilor electrice. Nu e nici o pacaleala. daca nu crezi, ia un aparat foto si desfa-l, apoi scoate un ochi de unde vrei si compara, sa vezi cit de mult se aseamana :)
dan wrote:cred mai repede in Evangheliile apocrife care au ramas nemodificate pentru ca nu au fost recunoscute
Ai spus ca nu crezi in istorie, de ce dar crezi ca apocrifele nu au fost modificate, iar pe de asupra de ce crezi ca ele de la inceput au fost adevarate si nu sunt doar niste inventii?

Satana a fost creat ca inger nu ca Satana. El singur a ales sa fie Satana. NU acesta a fost scopul si planul lui Dumnezeu pentru el.

Totusi, care e sursa ta?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:44 pm

A spus mai degraba aleg Evangheliile apocrife...camera video nu este un ochi...conecteaza-l la creier si apoi mai discutam....daca vrei doar jumatati de adevar este ok ce spui...

Dumnezeu a creat libertatea pentru Ingeri...tot jocul este condus de El...il poate opri sau nu...deci el ne si chinuie. Daca eu vad un copil care se chinuie si plange il las sa se chinuie doar ca am eu Dreptatea?...sadic sadic...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:51 pm

Ce te-ai legat atit de sadism? Oare nu iti arata Dumnezeu dragostea? Noi insine ne alegem soarta, cu ce e vinovat Dumnezeu aici? Oare nu tu alegi?

S-au realizat aparate care permit orbilor sa vada niste puncte doar. Pe viitor tehnologia s-ar putea dezvolta mai mult. Daca s-au facut sisteme care prin puterea gindului misca cursorului mouse-lui, atunci se poate face si ochi artificial. Da, s-au mai facut si miini electrice functionale care sunt conduse doar de puterea gindului. Nu e nimic imposibil. Principalul e sa cercetam cu adevarat si sa ne ocupam de stiinta adevarata nu de SF.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 6:03 pm

Orice vei spune o sa fie negat chiar de tine peste un timp...este adevarul :) Nu poate sa aleaga cam nimeni nimic...liberul arbitru e mai greu de pus in functine decat centrala pe hidrogen a lui Sandy. Viata te naste intr-un loc si te aruca ca pe o mingie de colo colo...daca ai noroc nu insmena ca alegi...
Ce se va face maine nu este facut inca...ma pacalesti.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 6:07 pm

dan wrote:ma pacalesti.
Oare? :)
Sanatate tuturor.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 6:10 pm

Iubire...sanatatea este ceva material.

Post Reply