-Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen.

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel şi hidrogen.

Post by sandy76 » Fri Feb 08, 2013 12:04 am

Latest post of the previous page:

dan wrote:Eu iti tin pumnii oricum...ce spune MIT e platit sa spuna...cine plateste cercatarile e sponsoruu...ala emite pareri nu MIT. MIT e un MIT.
-CORECT, problema cabalistilor este ca au inceput mai multi sa reproduca acest fel de fuziune la rece.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel şi hidrogen.

Post by phoenix » Fri Feb 08, 2013 12:16 am

sandy76 wrote: comercializa la fel ca si o centrala normala.
;)
Pana nu se termina lemnele si gazeel si nu ma obliga ei, nu-mi cumpar centrala normala(fuziune rece)...eu n-am avut o centrala normala si nu voi avea...astept sa se faca cu sponsorizare de la primarie si imi pun si eu o minune dasta...
Am o diploma de inginer electrician si eu am facut primul meu sistem de incalzire din caramida fara sa folosesc curentul...voi pune curent doar daca mie lene sa studiez...
Nu cred in tehnologie atata timp cat apartine cuiva...sorry. Am urat sincer calculatoarele dar am fost obligat sa le folosesc...asa o sa fie si cu treaba asta...

Dar daca tu vrei sa faci una din samota la tine acasa vin sa te ajut(sper sa nu se scumpeasca samota dupa ce forumul asta o sa devina cunoscut..este posibil)...
Odata cu descoperirea energiei inepuizabile vom ajunge in rai...suntem sia cuma doar ca nu e profitabil...de ce crezi ca os a fie atunci profitabil? :)
Daca inainte sa se inventeze treaba asta o sa dispara moneda si cand o sa dispara ma intorc si citesc ce scrie aici cu luare aminte.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu ni

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 8:47 pm

sandy76 wrote:-Acum avem si o reclama din australia.
http://www.e-cataustralia.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Le-am trimis un email prin toamna-iarna 2012 si mi-au spus ca la mijlocul lui 2013 e gata de comercializat varianta pentru uz "domestic" , pana in 10 kwh!
Acum, Andrea Rossi o da cotita ca la Ploiesti si pretul pentru varianta "domestica" este de 40-50 dolari pe 1 kwh, iar varianta industriala 1500 DOLARI PE 1 KWH!
Ce parere ai?
Nici acum nu este disponibila varianta pentru uz casnic , preturile le-a schimbat MULT, variantele pana in 10 kwh sau chiar cele de 1 kwh nu mai pot fi "inseriate" pana obtii tu ce putere in kwh vrei, si sunt sigur ca in 2014 O SA MAI APARA si alte "schimbari"!
E un escroc si cam atat e de zis!
O sa te convingi si tu, fie cumparand o unitate de 10 kwh(vreo 5000 dolari), fie asistand la "desumflarea" escrocheriei si arestarea italianului asta ce a poluat o intreaga panza freatica cu deseurile lui PETROLIERE undeva prin anii '90 si nu vroia sa recunoasca in fata justitiei ca era vina lui!
E scarbos cati escroci au aparut in ultimul timp in Romania dar si in alte tari+internet!

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel şi hidrog

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 8:56 pm

sandy76 wrote:
dan wrote:Ce sa aud de MIT...nu sunt atat de destept sa aud nici macar cuvantul MIT...

-Atunci inseamna ca tu nu urmaresti ce am postat.
Macar ai incercat sa deschizi filmul de pe youtube?

Massachusetts Institute of Technology
http://www.mit.edu/" onclick="window.open(this.href);return false;

-In privinta betonului pentru centrala nucleara de la mine de acasa nu-ti face probleme.
Acea centrala nucleara nu este mai mare decat o centrala pe gaz pe perete.
In privinta radiatiei nu-mi fac probleme atata timp cat se spune ca se va comercializa la fel ca si o centrala normala.
;)
MIT?! Pe astia i-a corectat un student la o prezentare LIVE, cu multi oameni de stiinta, pentru ca spuneau niste tampenii/aberatii de se uitau cei prezenti unul la altul,pentru ca nu mai intelegeau situatia: ori faceau misto ori chiar n-aveau habar ca gresesc notiunile!
Un lucru e sigur: panourile solare isi iau electronii din fotoni ce sunt "agatati" in silicon, energia nucleara isi ia electronii de la alte elemente GRELE si cu muuulti electroni in nucleu, adica AU DE UNDE CEDA ELECTRONI!
E-cat-ul asta nu vad cum functioneaza si de unde-si ia electronii aia, ca CEVA sigur se consuma in "reactorul" escrocului asta!
Si tare mie ca dupa ce fac calculul pe hartie, cati dolari ii dau lui, cati dolari dau pe CONSUMABILE, cati dolari economisesc, ies pe minus comparativ cu carbuni, lemne sau gaz metan(petrolul nu il pun pentru ca este foarte scump, cu toate ca e cel mai "energetic" combustibil pe volum dintre toate! in afara de combustibilul nuclear!).
Eu pun pariu cu tine ca n-o sa vezi niciodata asa ceva , fuziune la rece...
Si nu-i din cauza celor "cu interese" in a suprima asa ceva, ci chiar nu functioneaza din punct de vedere al fizicii!

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by sandy76 » Thu Jan 02, 2014 9:02 pm

-Daca-i asa il aresteaza, mai trebuie si dovedite niste chestii, chiar in acest proces de fuziune la rece se pare ca nu-i chiar asa de eco treaba!
-Acum cred ca o unitate de acest gen nu va fi instalata decat in intreprinderi cu supraveghere profesionala!
-Dar daca asta da gres nu-i problema, ca vor veni alte si alte tehnologii ce mintea acum nu pricepe!
-Mintea spune deocamdata ca asa ceva nu se exista!

-Apropo, ai fost plecat pe undeva de ai luat toate subiectele la rand, ca am vazut ca mi-ai actualizat un topic care era demult ingropat! :think:

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 9:26 pm

:D Matematica si natura nu mint!
As mai adauga si ca fizica depinde foarte mult de matematica, si de-asta nu prea imi pun baza in mintea altora!
Daca stii cateva date , celelalte necunoscute se deduc de la sine!
Asa si cu E-CAT-ul astuia!
El vrea ne "abureasca" ,dar datele din fizica si matematica zic altceva!
Doar sa se descopere alte elemente , sau materiale gen graphene, graphene TCPG, extreme thermal conductivity http://www.youtube.com/watch?v=R5dwdZCKBZM" onclick="window.open(this.href);return false; , dar iarasi la un cost mare, in cazul graphene fiind nevoie de foarte multa energie sa "gatesti carbonul" pana-ti iese ce vrei...
Nu , n-am fost plecat pe nicaieri, doar ca 2013 a fost un an PLIN RAU DE TOT, n-am avut timp nici sa ma .etc. la wc-ul de acasa...
Da' e bine ca se mai misca ceva prin Romania, ca altfel, asa-i NU mai eram prin "zona" de mult timp!
Am mai mult timp acum , de ceva timp si m-am apucat sa mai "rasfoiesc" forumul putin!
Sper sa nu te deranjeze prea mult! :handgestures-thumbup:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by sandy76 » Sat Jan 04, 2014 10:49 am

-Da, gluma se ingroasa, de fapt nu a fost deloc o gluma!
http://www.e-catworld.com/2014/01/stron ... rom-china/" onclick="window.open(this.href);return false; \:D/

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by gabigowriel » Sat Jan 04, 2014 11:13 am

sandy76 wrote:-Da, gluma se ingroasa, de fapt nu a fost deloc o gluma!
http://www.e-catworld.com/2014/01/stron ... rom-china/" onclick="window.open(this.href);return false; \:D/
Tu ai citit atent ce spune articolul?
"Tests also showed that the nickel energy generation has very good prospects in addition to the economic costs, in the field of environmental protection also has a unique huge advantage. Nickel reaction process, there will be no emissions of greenhouse gases and other pollutants, will not produce radioactive material, but also do not need coal or oil and other fossil fuels."
cum nu sunt "emisii de gaze cu efect de sera"?, cum sa nu aiba nevoie de carbuni, petrol sau alti combustibili fosili?
Da' ce, e "perpeetum mobile"?
Pentru ca "reactorul" asta cu nichel sa functioneze ,are nevoie de energie electrica SUPLIMENTARA!
Asta daca am citit corect documentatia lui Rossi!
Deci "jucaria" depinde energie electrica produsa prin alte mijloace, deci carbuni,gaz metan si petrol pentru alte componente!
Thomas Darden a apelat la chinezi pentru ca aia ard carbuni,petrol si gaze in prostie,doar ca sa-si mentina economia pe aceeasi crestere economica!
Din punctul de vedere al chinezilor ,orice scadere posibila a consumului de hidrocarburi e binevenita,iar asta dovedeste ca "reactorul" lui Rossi POATE e ceva in genul unei pompe de caldura, care nu-i nimic altceva decat un frigider "pe invers"(nu gay :D ) care poate produce energie termica cu un adaos de energie electrica si preluarea/transformarea energiei EXISTENTE in sol sau apa la anumite adancimi!
Nimic nou sau deosebit!
Bagi 1 kwh si scoti 3-4 kwh daca ai instalatia bine facuta si dimensionata!
Problema este costul, care , ca de obicei e mai mare decat daca utilizatorul ar folosi sursele de energie deja existente(petrol,carbuni,gaz metan,lemne).
Aceeasi poveste ca in cazul energiei solare si eoliene!
Este un cerc vicios pe care nu vad sa-l rupa careva prea curand sau vreodata...
Eu sunt primul care ar cumpara ceva care sa ma scape de povara facturilor la gaz metan,motorina/benzina, energie electrica sau lemne mai nou...
Ce prevad eu, este o acutizare a energiei ieftine cu niste "efecte"/urmari destul de nasoale pentru noi toti:
intai scumpirea energiei si apoi bataia la propriu pe resursele ce au mai ramas, fie ca-s in tara ta sau a mea...
Chiar as vrea sa nu fie asa, dar numai timpul ne-o va dovedi!
Si ca "fapt divers": CHINA=MAMA SI TATA COMUNISTILOR, sau nu mai stii de ce-s in stare astia?!
:wtf:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by sandy76 » Sat Jan 04, 2014 11:27 am

gabigowriel wrote:
Chiar as vrea sa nu fie asa, dar numai timpul ne-o va dovedi!
Si ca "fapt divers": CHINA=MAMA SI TATA COMUNISTILOR, sau nu mai stii de ce-s in stare astia?!
:wtf:
-Exact, timpul, pana atunci :shhh:

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by gabigowriel » Sun Jan 05, 2014 9:29 am

sandy76 wrote:
gabigowriel wrote:
Chiar as vrea sa nu fie asa, dar numai timpul ne-o va dovedi!
Si ca "fapt divers": CHINA=MAMA SI TATA COMUNISTILOR, sau nu mai stii de ce-s in stare astia?!
:wtf:
-Exact, timpul, pana atunci :shhh:
pana la :shhh: Ia explica-mi tu de ce intai imi spune Andrea rossi ca ma costa 50 dolari kwh si unitatea de 10 kwh costa 2000-2500 dolari?
"No obligation, no prepaymentFill in the form below, and we will list you in our database with your date of application, for our first-come-first-served policy10KW Home E-Cat Heating Unit
Estimated Price $2000-2500.00
Estimated 6 months re-fill cartridge cost $150
Estimated Lifetime 20 years"
http://www.e-cataustralia.com/order-and ... stic-10kw/" onclick="window.open(this.href);return false;
Sau nu stau eu deloc bine cu "matematica"?
Costul lunar este de 25 dolari, TEORETIC!
Asta inseamna vreo $3,28X25 =82 lei lunar pe electricitate, la cursul zilei de 3,28 lei un dolar!
Momentan platesc intre 100 si 150 lei lunar factura la energie electrica! Daca primesc 10kwH NON-STOP cu 82 lei la 30 zile, este cu adevarat o afacere!
Dar nu cred sa fie deloc asa!
Sincer, mi-ar place sa nu ma mai "lupt" cu lemnele in fiecare vara, dar tipul asta nu este destul de "consistent" in ceea ce spune si face!
Am completat prin vara lui 2012 formularul lui pentru varianta "domestica" de 10 kw!
NICI ACUM n-am mai auzit sau primit VREO STIRE de la ei!
Adica, sa nu ma intelegi gresit, eu chiar vroiam sa cumpar asa ceva!
Da' vad ca nu a fost sa fie...
:think:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Fuziunea rece, care funcţionează cu nichel ÅŸi hidrogen

Post by sandy76 » Sun Jan 05, 2014 9:44 am

-Pai tu crezi ca aia cu petrolul si gazele i-i spune, "poftiti domnisorule si luati locul in fata noastra"? :lol: :lol: :lol:

Post Reply