Calculul de aer proaspăt pentru nevoia umană

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Calculul de aer proaspăt pentru nevoia umană

Post by ciobimar » Sat Jun 08, 2013 7:20 am

Calculul nevoia umană de aer proaspăt

Căutarea mea pe un Internet realizate dintr-o varietate de surse de date sunt: ​​consumul uman mediu de aer - 0,5-1 metri cubi pe oră. totuși! au fost luate Aceste date în cazul ablația dioxid de carbon de la persoana care este . ca - în aer proaspăt, și, prin urmare, la o soluționare de ventilatie aceste cifre nu au nici o legătură veni cu o tehnică care poate determina nevoile de ventilație în locuințe, pentru codurile de construcție și vânzătorii de fericire eu nu-l cred. Pe scurt: oxigen - un gaz util, CO2 - dăunătoare. Este necesar ca fiecare dintre ele să stabilească, calcula nevoia de ventilație (metri cubi de aer pe oră pe persoană), iar apoi alegeți o cifră maximă a doua. Acesta se va baza pe figură în casele de schimb valutar de aer. O astfel de tehnica am găsit în acest articol: Dioxidul de carbon - principalul motiv pentru ventilatie: . "Dacă faci un mic calcul, se pare că următorul exemplu 33 m3 de cameră este de 10 persoane 10 persoane respira. aproximativ o oră (10x25) 250 litri de dioxid de carbon. Ca rezultat, nivelul de dioxid de carbon în 21 minute se va dubla, iar nivelul de oxigen va scădea în aceeași perioadă de timp de o sută. " ... "La noi, studii ale efectelor de dioxid de carbon pe . persoane erau încă în anii '60 O. Eliseev, metodele folosite Pneumography, rheovasography și electroencefalograf, în articolul "pe dovada de MPC dioxid de carbon în aer" in Jurnalul de igiena si salubritate -.. 1964 -. № 8 a venit. următoarele concluzii:









Acută prin inhalare sănătos persoane de dioxid de carbon în concentrații de 0,5 și 0,1%, determină modificări distincte din functia pulmonara, circulatia sangelui si activitatea electrica a creierului.
Modificări în aceste funcții au exprimat într-o măsură mai mare sub acțiunea concentrației de CO2 de 0,5%.
Datele obținute ne permit să tragem concluzia că concentrația de CO2 în aerul de clădiri rezidențiale și publice nu trebuie să depășească 0,1%, indiferent de sursă, în timp ce conținutul mediu de CO2 nu trebuie să depășească 0,05%. "
Dacă noi credem acest articol, persoana în medie, expiră CO2 de 25 de litri pe oră, iar concentrația nu trebuie să depășească 0,1% (în natura - 0,04%). La restul - 15 de litri de CO2 pe oră .
Să presupunem că somn - 10 litri de CO2 pe oră, și în stare activă -. 30l/chas . "încercăm să îndepărtăm nevoia de ventilație în timpul somnului în cameră presupunem că avem o cameră închisă - 20 de metri patrati. metri (= 50 de metri cubi). Dacă, de exemplu, este bine ventilat înainte de culcare, concentrația de CO2 este de 0,04%. După 8 ore de somn o persoana, el expiră 0,08 metri cubi de CO2, care se va ridica la 0,16%, iar camera în dimineața va fi de 0,2% CO 2 (0,16% ± 0,04%), ceea ce depășește limita 2 ori, dar probabil -. Nu de moarte Adică, în timpul somnului de ventilație nu trebuie să fie mai mică de 50/8 = 6.25 de metri cubi pe oră. Și de somn sanatos -. Aproximativ 15 de metri cubi pe oră defini nevoia de ventilație pe CO2 în timpul stării de veghe (expirati -. 30 de litri de CO2 per oră) În cazul în care cantitatea de respirație cameră oră 50m3 adăuga la concentrația de CO2 0,06%. Pe scurt, cu concentrația inițială (0,04% +0,06%) - 0,1%. Care este, Aer proaspăt va dura doar o oră. Astfel, (de CO2) în modul de aer activ activitățile casnice ar trebui să fie de 50 de metri cubi pe oră pentru o persoană (cu un maxim de conținut de CO2 - 0,1%, de la valoarea medie de "spital" aici nu). Probabil că ar trebui să merg și cumpere de metri de CO2 și să înțeleagă încet ce se întâmplă în apartament și din țară ...

dan.l
junior
Posts: 1
Joined: Sat Mar 15, 2014 6:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Calculul de aer proaspăt pentru nevoia umană

Post by dan.l » Sat Mar 15, 2014 6:58 pm

25-50 mc/h / persoana in functie de destinatia cladirii

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Calculul de aer proaspăt pentru nevoia umană

Post by Razvan » Sat Mar 15, 2014 8:00 pm

Poti indica si o sursa?, te rog.

Post Reply