Hepatita C

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Hepatita C

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 2:41 pm

Am vazut ca cineva are hep c. Poate discutam un pic de experienta cu privire la virus. Eu am un frate care este cu aceasta afectiune.
Fani cred ca noi o sa discutam mai mult.

Ti-ai facut dosarul?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Wed Jun 19, 2013 3:30 pm

Hepatita cu virus C este extrem de periculoasa atit pt cine o are cit si pentru cei care sunt linga acesta.
Aceasta boala se ia numai prin contact direct , transfuzii de singe , instrumente nesterilizate, ace seringa , contact sexual neprotejat de orice natura.
Pericolul cel mai mare il reprezinta in 80% din cazuri cronicizarea, si in acest caz are o evolutie de lunga durata pe multi ani si in caz de neglizare a acestei afectiuni duce in mod igur la ciroza si chiar cancer hepatic.
Nu are un tratament eficient decit de stimulare si mentinere in forma a ficatului , si a starii generale de imunitate. Nu exista vaccin pt hepatita C.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 3:38 pm

Am cateva cunostinte care NU STIU de unde au luat acest virus. Banuiesc ca inca 10-20% din imbolnaviri, sunt necunoscute, tocmai pentru ca medicina nu recunoaste sursele de imbolnavire. In cazul fratelui meu, care a avut o singura carie pe la 30 de ani, singura sursa de infectare putea sa fie dentistul, o vizita la 6 luni. Sau, partenera sa fie infectata dar sa nu ii apara la analize, sau sa iei de pe furculita, dar nu este recunoscuta aceasta modalitate de transmitere desi sanse minime exista.

El nu a urmat un tratament cu interferon, binecunoscute fiind efectele adverse. In urma cu ceva timp i-am recomandat cateva lucruri si el a mai avut niste informatii si a inceput sa-si controleze strict alimentatia. Inca nu ia interferon, deabia a depus anul acesta dosarul, pentru ca se simtea extrem de rau.
Azi m-a sunat si mi-a spus primele lucruri imbucuratoare: are transaminazele la valoarea de 51 si din spusele lui valoarea maxima pentru un om sanatos este 51. Nu a mai avut niciodata decand a fost descoperita boala, valori sub 80-100. Teoretic ar trebui sa verifice din 3 laboratoare diferite analizele + viremia dar el spune ca se simte mai bine.

Nu stiu inca, care transaminaze sunt cele cu valori ok AST sau ALT dar este o imbunatatire zic eu.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Thu Jun 20, 2013 7:57 pm

Nu se ia din aer , decit prin contact direct , sexul, muia , clanta , placerile astea fara prezervativ transmit si hepatita C.

Oricum trebuie sa-si menajeze la maxim ficatul si imunitatea cu alimentatie sanatoasa si corecta, odihna, fara abuzuri , vicii si alte chestii .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Fri Jun 21, 2013 10:48 am

ciine wrote:Nu se ia din aer , decit prin contact direct , sexul, muia , clanta , placerile astea fara prezervativ transmit si hepatita C.

Oricum trebuie sa-si menajeze la maxim ficatul si imunitatea cu alimentatie sanatoasa si corecta, odihna, fara abuzuri , vicii si alte chestii .
Vorbesti ca un...doctor :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sat Jun 22, 2013 12:41 pm

Uite ciine, ca hep c e legata de ficat...tu tot ce ai facut ai avut o anumita perspectiva si ai facut o groaza...spune-mi si mie ce parere ai cu legatura cu pietrele de la FICAT?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Sat Jun 22, 2013 8:08 pm

dan wrote:Uite ciine, ca hep c e legata de ficat...tu tot ce ai facut ai avut o anumita perspectiva si ai facut o groaza...spune-mi si mie ce parere ai cu legatura cu pietrele de la FICAT?
Hepatita este o boala virala , adica e data de un virus care ataca celulele hepatice si astfel altereaza functiile hepatice.
Pietrele la fiere se formeaza datorita excesului de colesterol din secretia biliara care precipita in colecist (fiere), acesta avind rol de rezervor de colectare a bilei .
Cauzele pot fi multiple , incepind cu alimentatia si stilul de viata si pina la lipsa activitatii fizice si mesele neregulate. Si hepatita poate favoriza acest lucru.
Cel mai mare pericol este atunci cind o astfel de formatiune (piatra) se angajeaza pe coledoc (canalul de eliminare a fierei) si il blocheaza lucru ce duce la colica biliara pe urma la colecistita , dar si mai periculos este riscul aparitiei pancreatitei , intrucat canalul respectiv are o portiune comuna cu pancreasul si astfel sucurile pancreatice ramin blocate si nu se mai elimina in intestin si distrug tesuturile in zona respectiva, intr-un cuvant , e de rau.

Pietrele daca sunt mici reprezinta un pericol si trebuie eliminat colecistul, daca sunt mari si nu pot fi eliminate , se poate trai si cu ele.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sat Jun 22, 2013 10:01 pm

Intrebare, este posibil ca fara fiere(cu ea scoasa) sa faci pietre in canalul coledoc? Cum? De unde se fac pietre in fiere, poti sa-mi explici?

Din cate stiu eu bila este o baza. O baza in contact cu colesterolul, care este grasime, ar trebui sa-l dizolve. Bila fiind o baza care se acumuleaza in fiere este ilogic ca in cel mai bazic mediu din corp, grasimile sa reziste.
Mai mult de unde sa apara grasime in fiere...fierea nu produce nimic ci doar primeste si da mai departe, bila.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Sun Jun 23, 2013 1:02 am

Bila nu este o baza , este un amestec complex de lipoproteine (printre care si colesterolul) acizi biliari si saruri .
Pietrele se fac in special prin precipitarea (concentrarea) colesterolului (a lipoproteinelor) impreuna cu sarurile biliare.
Incazul
este posibil ca fara fiere(cu ea scoasa) sa faci pietre in canalul coledoc?
Da este posibil , mai ales daca la rezectia coledocului canalul acestuia a fost taiat prea scurt si astfel se formeaza din restul ramas un fel de neocoledoc in care bila precipita si formeaza calculi.
Mai mult de unde sa apara grasime in fiere...fierea nu produce nimic ci doar primeste si da mai departe, bila
colecistul nu produce nimic , dar are rol de a colecta si a concentra bila si astfel favorizeza aparitia calculilor mai ales cind pauza intre mese este foarte mare. Colesterolul nu e acelasi lucru cu grasimea, mai degraba ingestia de grasime dulciuri si alimente rafinate duce la cresterea productiei de colesterol de catre ficat care il elibereaza in sange dar si in bila.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sun Jun 23, 2013 9:57 am

Sa-ti spun o alta teorie.
Pietrele se formeaza toate in ficat nicidecum in fiere. De fapt sunt acumulari de colesterol, mii de formatiuni care migreaza din ficat pe canal. Unele din ele pe canalul de eliminare gasesc deschiderea catre fiere si ajung acolo unde cu timpul se calcifiaza. Aceste formatiuni de colesterol, inainte sa ajunga sa fie descoperite, pentru ca nu au consistenta necesara, se plimba nestingherite pe canale.
Fierea este scoasa inutil pentru ca nu ea este sursa acestor pietre. In ficat aceste depuneri de colesterol sunt adevarate pericole pentru ca in ele se pot dezvolata oricare din virusuri sau bacterii.

Cu alte cuvine, cei care sustin aceasta teorie, spun ca o groaza de boli sunt datorate acestor acumulari de care medicina nici nu aminteste. Ele trebuie sa fie eliminate odata la 1 an. Ciar daca se scoate fierea aceste formatiuni de colesterol reapar si pot provoca aceleasi probleme ca si inainte, atunci cand fierea era pe pozitie.

Se poate scoate , in urma unui tratament asa ceva

http://www.natural-cure-alternatives.co ... -diet.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://curedmycancer.com/2012/01/08/bil ... r-cleanse/" onclick="window.open(this.href);return false;

Medicii sustin ca acestea nu sunt pietrele, sau formatiunile ce urmeaza sa devina pietre ci sunt exact produsele ingerate in urma cu 12 de ore pentru a elimina "pietrele". Este vorba de ulei de masline si suc de lamaie. Cei care fac acest tratament simt ficatul cu se inmoaie iar unii sustin ca ficatul s-a micsorat si cu 3 cm.

Ce parere ai?

Post Reply