Daramarea unui cos..aventura.

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 8:30 pm

E bine asa...dar ia spune-mi ceva ca sunt cu adrenalina in fund...cum ai daramat cosul? Al meu, este cu pamant motarul iar afara e ciment nenica si caramizi cu gauri prin care a turnat beton...nu reusesc sa daram cate o caramida si mie ca o sa cada cu tot cu perete....mai repede sparg caramida decat betonul dintre...doamne ce idei au astia de la tara, majoritatea romanilor adica...mie groaza...

Cu ce sa desfac eu caramizile...cu flexul sau cu ciocanul demolator?...sa nu pice nici peretele de chirpici de sub cos...SOS SOS ciulama bors...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by Razvan » Tue Jul 02, 2013 8:44 pm

Peretele este tencuit?
eu l-am daramat doar cu un ciocan de 3kg ca era pe exterior.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 8:46 pm

Da, are niste tencuiala peretele...
Trebuie sa fac scluptura...eventual cu flexul ca sa nu fie vibratii sa cada si restul...ador mersul pe sarma.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by Razvan » Tue Jul 02, 2013 8:49 pm

daca ai o rotopercutanta da-i intai gauri cu un burghiu mai lung cam din 5 in 5 cm si dupa aia cu dalta.
eu asa am facut la peretele unde va fi soba. ma mai gandesc si la alte variante intre timp.

intrebare: cosul e la intersectia a doi pereti sau e lipit de un singur perete?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 10:06 pm

O sa incerc si cu o totopercutanta dar cred ca un flex e mai bun inainte, sa decupez cat pot din rosturi si apoi eventual si cu rotopercutanta...munca de sisif cum doar eu cunosc . Era buna o drjba cu lant vidia dar trebuia racire cu apa si cadea pe peretele de chirpici...da era frumos sa fac spectacol...

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by Lonely » Tue Jul 02, 2013 10:36 pm

dan wrote:ia spune-mi ceva ca sunt cu adrenalina in fund...cum ai daramat cosul?
Imi cer scuze ca ma bag dar eu cand am daramat cosul la casuta batraneasca, l-am impins putin si cand a cazut pe acoperis a trecut prin tigla, astereala, tavan de sipci cu pamant lipit pana in mijlocul casei, deci ai grija si incearca sa desfaci bucati mici, sa nu surpi casa.

Cu stima Vali

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by ciobimar » Tue Jul 02, 2013 10:41 pm

Salut Dane ,era buna o poza...de unde vrei sa incepi cu daramatul cosului...cel mai bine de sus...aproximezi cat e primul rand de caramida si tai cu flexul daca nu ai faci niste gauri roata inprejur in tencuiala pe exterior...si cu un ciocan de plastic lovesti in caramida din interior si se vor desprinde...iar treci la alt rand...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 10:44 pm

Da...maine urmeaza runda a doua...doar primele 3 randuri sunt cu probeleme pentru ca vreo 7 sunt toate. Dar este turnat beton prin niste gauri in caramizi si au facut pacolo nisteinclinari sa curga apa...;a flexu mic nu mai am buton de opire si am zis sa-l repar inainte ca nu ma joc cu scule defecte...

Multumesc Marine

Vali...sunt cel mai prudent(chiar si la afirmatia asta trebuie sa fiu pudent ca sa nu-mi pierd atentia) om cu care ai vorbit vreodata...cu toate astea am pus om sa se uite daca nu cade tencuiala din perete cand eu dadeam cu dalta in beton...daca pica tot...nu aveam ce sa-i mai fac...dar nu pica...doar peretele sa se surpe cand eu lucrez la cos...
Last edited by phoenix on Tue Jul 02, 2013 10:47 pm, edited 1 time in total.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by ciobimar » Tue Jul 02, 2013 10:47 pm

Intai sa it-i faci postament-schela sa lucrezi in siguranta ...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Soba clopot cu ardere prelungita

Post by phoenix » Tue Jul 02, 2013 10:49 pm

Schela n-am cum...casa e langa gard...dincolo sunt vecinii...decat sa le cer ceva mai bine...ma chinui.

Banuiesc ca postament schela este o scara cu o podina orizontala....

Post Reply