Daramarea unui cos..aventura.

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by phoenix » Wed Jul 03, 2013 8:08 pm

Latest post of the previous page:

Vecinii care ti i-am povestit sunt cei mai putin rai...astia macar sunt romani...aia din fata portii...sunt de alta natie...suna-ma intr-o zi si ai sa asculti in direct muzica lor de trompeti si schelalaieli de animale in agonie si frazele "fara numar"...sunt un om mai mult decat pasnic dar acum inteleg cu adevarat necesitatea eutanasiei in cazul animalelor depresive si agresive...

Am inteles iar rolul unei izolatii de 50 de cm...sa fie liniste...astia au un mare ghinion...sunt decis sa raman aici pana fac bani ori de un teren mare ori de un teren in oras :)
Last edited by phoenix on Wed Jul 03, 2013 8:12 pm, edited 1 time in total.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by Razvan » Wed Jul 03, 2013 8:11 pm

Bine punctat..

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by avro » Wed Jul 03, 2013 10:09 pm

Cea mai rapida si mai distractiva metoda a fost si ramine inventia lui Alfred Nobel :) Bun lucru a mai facut omul ala, sa-i dea Dumnezeu sanatate, dar cred ca nu mai are nevoie de ea :)
Daca zici ca mortarul e puternic, atunci sigur dupa demolare va raminea mult si pe caramida astfel ca folosirea ei second hand e limitata, cel putin la aparatele de incalzire nu se foloseste, caci cimentul va crapa si va distruge zidaria. Asa ca ar fi o idee de a folosi la urma urmei un ciocan de citeva kilograme si de lovit din interior spre exterior ca sa se desprinda. Invres e mai greu. Si deja starea finala a caramizii nu se stie care va fi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by phoenix » Wed Jul 03, 2013 10:12 pm

Eu nu ma chinui ca sa folosesc caramida...ci sa nu cada pertedele de sub cos...cosul sta pe un perete de chirpici si POATE pe un dulap de lemn...Gardul e la 15 cm de marginea acoperisului, deci nu pot darama cosul ...trebuie sa desfac bucati care le pot cara jos...

Il vedeti voi asa trainic, dar pe celelalte 2 laturi este crapat de jos pana sus, iar portiunea de sub plafon este doar din cirpici ...pobabil a fost fortat...lemne umede care faceau sa se umezesca bucata de cos de chirpici si apoi coosul nu mai tragea, supraincalzeau soba si cosul crapa...


Am cautat un amestec chimic care sa il introduc in gauri si ala sa expandeze si sa crape betonul...dar e la fel de scump ca si explozibilul...
Last edited by phoenix on Wed Jul 03, 2013 10:18 pm, edited 1 time in total.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by avro » Wed Jul 03, 2013 10:18 pm

Atunci cu flexul mare dai prin rosturi dupa care cu dalta ar trebui sa se desprinda destul de usor.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by ciobimar » Wed Jul 03, 2013 10:47 pm

Dane,d aca grija ta e peretele...suspenda cosul sa nu mai stea pe perete ,adica sa nu mai faca legatura...de o parte si de alta a peretelui fa o schela pe care sa suspenzi cosul...care sa preia greutatea cosului

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by phoenix » Wed Jul 03, 2013 11:36 pm

Greu Marine...greu...o schela costa.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by ciobimar » Thu Jul 04, 2013 7:48 am

Daca erai mai aproape....nu trebuie decat niste popi, doi pe o parte si doi pe alta sau macar unul de o parte si cealalta a peretelui..la baza popului facut talpa sa aiba stabilitate sau ancorat din toate partile ...gen teu si sus faci tot teu sustinut dar paralel cu peretele pe pop...faci loc -gaura sub mijlocul cosului sa poti baga un patrat de 10/10 sau cum ai ....sa se sprijine pe popi de o parte si cealalta a peretelui...il impanezi sa forteze in cos sa stea fix..si dupa asta faci loc si mai bagi un alt patrat langa el.si inca unul de partea cealalta ..si pe acestia trei patrati sta cosul si nu mai afecteaza peretele...

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by Lonely » Thu Jul 04, 2013 7:05 pm

Sa inteleg ca ar trebui gandita demolarea lui, ca cea pe a unui perete, presupunem ca vor iesi bucati mari si grele, si daca nu vrem sa afecteze deloc partea de jos, atunci sa facem schela, f rezistenta, poate putin inclinata ca un jgheab pe care sa alunece pe langa casa, dar zici ca e f aproape de gard, atunci trebuie rupt in bucati mai mici pe care sa le poti lua in mana sa le arunci in siguranta jos...
dificil.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by phoenix » Thu Jul 04, 2013 7:16 pm

Gata, e jos cosul...da nu gasesc aparatul de fotografiat...poate era sub caramizile de la cos...cine mai stie...

Am dat 120 de lei pe un rotopercutor si cu ala am facut tot...

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Daramarea unui cos..aventura.

Post by Lonely » Thu Jul 04, 2013 7:32 pm

Felicitari

Deja incepeam sa ne facem griji ca esti in casa cu cos cu tot :lol:

Bv

Post Reply