Vremea

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Vremea

Post by phoenix » Fri Sep 20, 2013 12:18 am


flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Vremea

Post by flavius76 » Fri Sep 20, 2013 12:39 am

Iar au vazut indieni care strang lemne multe? :lol:

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Vremea

Post by Razvan » Fri Sep 20, 2013 1:03 am

Titlul si articolul se bat cap in cap.
Daca te iei dupa titlu ori fugi si maiiei lemne, ori mai pui bani deoparte pentru gaze.
Daca mai citesti si articolul, arunci ziarul. :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by user_banat_85 » Fri Sep 20, 2013 6:55 am

Daca ati observat astfel de articole apar de regula cu ceva timp inaintea sezonului de incalzire.. mai ales in zonele cu exploatari forestiere..
.. "Mai multe surse din Rusia"... da un link sa vedem din care surse te inspiri, ca mai cunoastem si noi limba rusa si putem intelege subtilitatile pe care majoritatea translatorilor nu le percep.. Am vizionat un documentar istoric tradus in limba romana cu subtitre si m-a surprins cand in anumite situatii se vorbea una si subtitrarea scriea altceva.. :(

.. in Rusia ca si in alte tari sunt o multime de agentii de presa.. inclusiv sustinute de concerne precum Gazprom..
"Rusia nu va fi afectata, afectate vor fi tarile europene!".. Grabitiva sa va faceti stocurile de resurse importate.
Si binenteles ca nu pot sa rateze o astfel de sansa si cei din bransa silviculturii, nu?! 8-) Ca doar nu tot romanul are casa termiozolata si agregate cu gazeificare... :(

Dar, trebuie sa vedem si partea buna a lucrurilor. Daca se vor cumpara mai multe lemne pentru iarna asta si vor ramane si pentru la anu' - deja vor fi uscate corespunzator! :D

Uitati un reportaj caruia ii zic "Teracota bate gazul" : http://www.youtube.com/watch?v=Z38nG_7Uq4c" onclick="window.open(this.href);return false; care tot in perioada de toamna a fost dat pe post, doar ca cu cativa ani mai inainte..

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by sandy76 » Fri Sep 20, 2013 7:15 pm

"Cea mai friguroasă iarnă a secolului”. Ce spun meteorologii români

Șeful Secţiei Climatologie din ANM a precizat, în legătură cu ştirile apărute în ultimele două zile potrivit cărora meteorologi ruşi, dar şi unii europeni ar anticipa iarna cu cele mai scăzute temperaturi din ultimul secol, că „nu este fundamentat ştiinţific să se facă o astfel de afirmaţie”.

Potrivit Roxanei Bojariu, aceasta nu aparţine unui serviciu naţional de meteorologie, omolog al Autorităţii Naţionale de Meteorologie (ANM), informează Mediafax.

Ea a mai arătat că nu pot fi previzionate temperaturile şi precipitaţiile care se vor înregistra în iarnă cu atâta timp înainte, existând deocamdată doar indicaţii în acest sens, care nu sunt suficiente pentru o predicţie.

http://ro.stiri.yahoo.com/%C8%99eful-se ... 40721.html" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by phoenix » Fri Sep 20, 2013 7:35 pm

Da ...romanii nu pot prevede pentru urmatoarele 3 zile dar ce mai conteaza...vom vedea acum cat de bune sunt sobele noastre daca o sa fie frig cu adevarat ca airna trecuta cam slabut.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by avro » Fri Sep 20, 2013 11:20 pm

Sursele de informare in masa sunt mai degraba cai de manipulare a maselor :) Si chiar daca intimplator vremea ar fi rece cum spun astia, daca avem sobe nu cred ca avem de ce sa ne temem :) Toate isi au vremea lor, si cind e timp de iarna, frigul are tot dreptul sa fie rece asa ca sa-l lasam pe el sa-si faca treaba sa, iar noi sa ne cautam de-ale noastre.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 12:17 am


stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Vremea

Post by stelica_33 » Sat Sep 28, 2013 12:29 am

Dane te intereseaza vremea sau vrei sa-i sperii pe cei ce nu au terminat sobele? :-SS

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Vremea

Post by phoenix » Sat Sep 28, 2013 8:18 am

Vreau sa-i bucur paia care au sobe...sti linistit ca am sobe dar casa mea nu prea face fata...ideeaeste ca ma astept la vreme extrema si ziceau ca parca rusii nu ar avea dreptate...vedem.

Post Reply