Spirit civic

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Bogumil » Mon Jan 13, 2014 5:19 pm

Latest post of the previous page:

Instalatorul de Iasi wrote:
Bogumil wrote:[...] Singurul lucru dificil e sa realizeze care ii metoda.
O posibilă variantă ar fi revoluția de tip islandez: http://www.youtube.com/watch?v=5PSeS7RoUMM" onclick="window.open(this.href);return false;
Cu mentiunea ca aia de sus prezentau ceva urme de demnitate.

La noi trebuie putin modificata metoda si ar da roade cu siguranta. Dar pana acolo unde ca aproape toti cei care sustin economia, aia 3-4 milioane care duc cu "carca" tot sistemul, sa faca pasul decisiv la unison.

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 13, 2014 6:44 pm

Bogumil wrote:Cu mentiunea ca aia de sus prezentau ceva urme de demnitate. [...]
... plus ceva moralitate, bun-simț, bună-credință ș.a.m.d. ;) Din păcate pentru noi (muritorii de rînd), acestea sînt elemente extrem de rare (poate chiar inexistente) la nivel politic în societatea noastră. :thumbdown:

Bogumil wrote:[...] La noi trebuie putin modificata metoda si ar da roade cu siguranta. [...]
”Puțin” spre ”foarte (cît mai) mult”. :)

Bogumil wrote:[...] pana acolo unde ca aproape toti cei care sustin economia, aia 3-4 milioane care duc cu "carca" tot sistemul, sa faca pasul decisiv la unison.
Corect! :thumbup: Doar că la noi este foarte greu de obținut așa un consens. :(

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Tue Jan 21, 2014 9:55 pm

"Pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion, în vârstă de 23 de ani, şi-au pierdut viaţa după ce un avion de mici dimensiuni de tip BN2 la bordul căruia se afla un echipaj medical a aterizat forţat, luni după-amiază, într-o zonă muntoasă accidentată, la peste 1.400 de metri altitudine, la graniţa judeţelor Cluj şi Alba.
Epava avionului şi victimele au fost găsite de un pădurar, după o căutare de aproximativ cinci ore, la care au participat .... angajaţi ai Parcului Naţional Munţii Apuseni şi localnici." (sursa...Gândul)

S-au mobiliazat aproximativ 200 de localnici din 3 sau 4 sate mici cu scopul de a da o mana de ajutor. Cati altii s-ar fi deplasat noaptea, iarna, sa-si salveze semenii? Ce pot sa spun - spirit civic, cinste lor! :multumesc:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Jan 21, 2014 9:59 pm

Au reusit sa ii gaseasca si cu handicapurile adaugate in aceasta activitate de catre autoritati...slava Domnului ca nu au murit toti de frig...

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei morti absolut inutil!!!...

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Fri Jan 24, 2014 3:38 pm

Trei români din comuna Horea, judeţul Alba.
http://www.gandul.info/puterea-gandului ... a-11949298" onclick="window.open(this.href);return false;

"Cu trei ca ei faci breakingnews.

Cu trei sute ca ei n-am fi chiar fiii ploii.

Cu trei mii ca ei ar pâlpâi o speranţă.

Cu trei milioane ca ei am fi ce ne place să credem că suntem."

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 3:48 pm

Am ramas ca de pe vremea dacilor, fiecare separat...Au venit romanii si ne-au batut doar ca aveau formatii de lupta...tot daci am ramas, fiecare singur...au mai venit unii si ne-au organizat si am dus-o bine uneori dar tot cu conducere straina...fiecare individ este atat de inteligent incat ceilalti sunt mereu mai fraieri ca el...asa ca nu avem cum sa mergem prea departe cu 20 de milioane de oameni extrem de inteligenti care nu renunta la inteligenta macar si pentur faptrul ca singuri suntem pierduti.

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 24, 2014 6:45 pm

Romanii nu i-au batut pe daci. Asta e istoria spusa copiilor la scoala.
In realitate, ocupatia romana a fost doar pe vreo 15% din teritoriul dac. Ceva i-a oprit din expansiune.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 6:52 pm

De unde ai informatiile astea George?
Se oprise oare expansiunea Romana si se luptau in interior politic?

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 24, 2014 8:30 pm

Am inceput sa cred diverse scrieri care contrazic istoria.
De ex, ocupatia Romana s-a desfasurat intre anii 106 - 271, timp cam scurt pentru a schimba cultura, limba, obiceiurile, credinta unui popor. Si totusi, asa se spune.
In timpul ocupatiei Romane, Dacia era numita provincia din sudul tarii de astazi, Oltenia, Banatul si putin din Transilvania. Insa daci erau mult mai al nord, getii, popor de care se temea insusi Traian. Asta reiese si de pe columna.
In timpul ocupatiei, o mare parte din populatia daca a emigrat spre nord, stabilind-se in tinuturile ocupate de daci.
Suntem urmasii Romei! Partial adevarat, se pare ca vechea Roma se afla pe locul unde astazi exista orasul Roman.
Insa partea cu "noi suntem corceala dintre romani si daci" incepe sa imi sune a facatura.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 8:33 pm

Nici eu nu mai cred in ce am invatat la scoala...am vazut niste chestii care se contrazic...Dar poate columna a fost o modalitate de a lauda populatia si in acest fel sa adoarma la loc...in lauzi si el devine linistit..."ce baiat cumine si jap scoti amigdalele"...

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 24, 2014 8:51 pm

Uite, am gasit ceva scris mai bine decat pot eu povesti, si se pare, mai documentat.
https://cersipamantromanesc.wordpress.c ... ia-romana/

Post Reply