Spirit civic

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 24, 2014 8:51 pm

Latest post of the previous page:

Uite, am gasit ceva scris mai bine decat pot eu povesti, si se pare, mai documentat.
https://cersipamantromanesc.wordpress.c ... ia-romana/

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 9:12 pm

Am citit si eu acum cativa zeci de ani teoriile acestea...
Am vazut si la discovery cum se descopera istoria, cum cate un "greu" aduce o ipoteza si apoi cauta dovezi...e cea mai proasta metodaa...omul cand are pareri poate sa influenteze materia.
Densusianu am citit si eu carti de-ale lui care gaseste in multe cuvinte originea in populatiile indoeuropene...de acolo a fost un pas sa sustina ca aici a fost leaganul civilizatiei...
Dar astea sunt teorii si chiar daca e asa nu sunt cu nimic mai bun decat altul din alta parte...ma intereseaza azi...si azi suntem cam praf...din pacate...si suntem praf decand ma stiu...doar cu speranta ne pacalesc toti...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Razvan » Fri Jan 24, 2014 9:16 pm

Istoria a fost asa cum au scris-o scribii, dar dupa dictare, nu dupa cum s-a intamplat cu adevarat.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 9:17 pm

Si scribii erau ai celor care castigau, aia aveau bani..de fapt istoria ca si totul e scris de aia cu bani...

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Razvan » Fri Jan 24, 2014 9:22 pm

Exact. :thumbup:

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by laurex » Fri Jan 24, 2014 9:24 pm

Prostia cu latinitatea limbii romane vine din sec 19, cand vroiam sa ne punem bine cu vestul Europei.Aia cu bani adica.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 9:25 pm

Ar trebui sa negam tot ce vine de la altul si nu este verificat si sa evoluam prin dovezi proprii...sa vedem daca mai functioneaza osul sperantei care ne face permanent sa alergam dupa caii verzi...

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by laurex » Fri Jan 24, 2014 9:46 pm

Eu asta fac de o viata, verific tot pe pielea proprie.Din pacate,viata-i scurta.Si daca si urmasii vor testa la fel,o sa ne invartim in acelasi cerc mult timp.Secretul e in a discerne ce trebuie luat de la altii, pe baza tuturor informaţiilor disponibile.Sa invatam sa planificam , sa "proiectam" un scenariu in mintea noastra, fara ca el sa se intample cu adevarat.O simulare.Informaţiile nu lipesc in ziua de azi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Fri Jan 24, 2014 9:56 pm

Ai dreptate si eu fac la fel...din pacate generatia noastra nu va apuca sa faca ceva luat de la altcineva...acum toti se lupta sa faca o afacere iar o afacere se face in vreo 3 generatii...informatia este scumpa si nu se pastreaza adevarata...daca ai pus pe adevar o pata mica se murdareste tot...e un material perisabil...acum Increderea e ce a disparut...cand ai Incredere faci salturi imense cand apar urme de indoala totul crapa...inca n-am ajuns sa pretuim increderea...

Si oricum cei cu bani corup pe cei cu incredere putina si aceia din urma le cedeaza micile lor adevaruri...si acum tot scribii fac istorie...la tv, pe net, peste tot...

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Tue Feb 11, 2014 4:01 pm

VORBEŞTE ROMÂNEŞTE. Profesoara care a renunţat la salariul şi maşina de serviciu de la multinaţională pentru a-i învăţa limba şi literatura română pe copiii din Apuseni
http://www.gandul.info/reportaj/vorbest ... i-11721125" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 4:15 pm

Ma cam intristeaza postarea ta...e un pic trist...sa vrei sa inveti limba romana niste copii iar in alta parte se vinde pamantul la hectar...de ce sa te chinui fizic cu anii din viata...pentru ce?

Post Reply