Izolatii din materiale naturale

Moderator: sobe

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by Razvan » Sun Apr 20, 2014 9:28 pm

Latest post of the previous page:

hrares wrote:cum se comporta lemnul in ciment? eu stiam ca cimentul "mananca" lemnul in timp.
In urmatoarea perioada voi avea de facut un gard de delimitare deorativ din lemn iar pentru hidroizolarea stalpilor care vor sta in beton voi folosi apla hydrostop. Pana acum la ce am mai facut s-a comportat foarte bine.
Daca vrei sa ingropi stalpi de lemn in beton poti folosi orice produs de calitate gen amorsa bituminoasa la rece.
Lemnul ar fi bine sa fie cat de cat finisat sau dai mai multe maini de bitum ca sa etanseze cat mai bine.

christi40
membru
Posts: 744
Joined: Mon Jun 17, 2013 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Izolatii din materiale naturale

Post by christi40 » Sun Apr 27, 2014 2:43 pm

lisapet wrote:
cheluakame wrote:..Am mai auzit si de varianta doar cu rumegus, dar mie unul mi se pare o potentiala sursa de incendiu.
Daca amesteci rumegusul cu var - nu cred ca mai apare o problema.. Insa trebuie timp ca acest amestec sa se usuce bine..

Sunt perfect de acord aici cu Andrei, insa la calculul densitatii facut anterior, nu prea se potriveste, deoarece eu chiar am incercat (si inca mai am probele) amestecul talasului cu: ciment, var si ciment, ciment si nisip, var cu ciment si nisip. Iar cea mai buna varianta a fost varul cu ciment, greutate redusa (se poate ridica o dala de 40x50x8cm cu doua degete, aici nu sunt de acord cu Andrei, dar pentru corectitudinea informatiei voi cantari), ignifuga (aruncata in flacara si lasata 1/2h nu a suferit nimic), rigiditatea (se poate turna in placi), timp de o iarna intreaga sub cerul liber nu a suferit modificari de structura sau organice.

Post Reply