izolatie

Moderator: sobe

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by Razvan » Sat Mar 29, 2014 9:22 am

Latest post of the previous page:

Exact.
Cum a zis si Flavius mai, acum yrebui sa-ti calculezi tu consumul cu si fara izolatie ca sa vezi diferentele.
Eu ti-am prezentat cazul meu ca sa iti dai seama ca este importanta izolatia in primul rand dar si sursa de incalzire.

focusufd
junior
Posts: 79
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:59 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by focusufd » Sun Mar 30, 2014 1:06 am

Intotdeauna am fost de parere ca indiferent cum faci caldura important este sa o pastrezi .in armata aveam un dormitor imens caldura deloc si o rezistenta de resou intr o bucata de bca care evident nu avea cum sa faca fata.dar am facut un cort din paturi si am reusit sa ne incalzim...oarecum.nu era foarte cald dar se aimtea diferenta cand intrai in cortul din dormitor

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by claudiu.s.ro » Sat Aug 30, 2014 9:59 pm

Stie cineva vreun program sau poate efectua un calcul (ca eu nu stiu cum) pt urmatoarea situatie: daca folosesc pt izolatia exteriora polistiren extrudat grafitat EPS 80, grosime 10 cm, cu conductivitate termica de 0,03 W/mpºK, peretii fiind din bca Ytong de 40 cm reusesc sa scot punctul de inghet si cel de formare a condensului in afara peretelui?!

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: izolatie

Post by flavius76 » Sun Aug 31, 2014 12:46 pm

E extrudat sau expandat, caci EPS e simbolul pt expandat? cu extrudatul nu ai sanse, cu expandatul depinde de propritatile lui, trebuie vazut in fisa tehnica ce rezistenta la vapori are, deasemenea depinde si de propritatile straturilor anterioare.
Am facut o simulare aproximativa, sub -7 grade temp exterioara, apare condens la limita intre polistiren si bca, doar daca mentii umiditatea in interior pe la 40%, iar la -15 pe la 30%, ai sanse sa nu apara condens.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by claudiu.s.ro » Sun Aug 31, 2014 5:03 pm

Este EPS/expandat grafitat, e vorba de asta...
http://www.dedeman.ro/ro/polist-fatada- ... 0-5x1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
In total straturile ar fi (de la interior): tinci, adeziv pt polistiren, bca Ytond de 40 cm, grafitat de 10 cm ( lipit cu spuma poliuretanica), adeziv polistiren si tinci de exterior.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: izolatie

Post by flavius76 » Sun Aug 31, 2014 8:47 pm

In acest caz ramane valabil ce am zis mai sus.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Tue Sep 30, 2014 12:48 am

Buna dimineata :) .
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta.
Am o casa facuta cu parter si pod, partea de sus e din lemn (fara paca de beton ci pe grinzi de lemn) si lateralele sunt placate cu osb.
Vreau sa izolez partea de sus pentru ca sunt acele spatii intre placile de osb prin care intra apa de ploaie cand bate vantul spre casa (si fiind pe deal pozitionat bate destul de bine)
Am si o veranda inchisa unde este expusa centura de beton peste care vreau sa pun polistiren, aum vine intrebarea mea, de care polistiren sa pun?
Peste osb pun polistiren expandat dar un mesrias mi-a recomanda sa pun peste centura de beton polistiren extrudat ca sa nu faca ciuperca si sa miroase urat dupa aceea riscand sa se deterioreze prematur centura.
Ati mai auzit de astfel de cazuri?
Pe interior pe centura, in veranda am vrut sa pun rigips verde si m-i s-a spus categoric NU si acolo polistiren extrudat, deci dupa cum m-i s-a spus ar trebui sa imbrac centra in polistiren extrudat.
Astept o parere de la voi. Multumesc anticipat.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: izolatie

Post by cheluakame » Tue Sep 30, 2014 10:14 am

Tot ce este la exterior se poate placa cu expandat, insa ca strat de finisaj sa se foloseasca lavabila de exterior.

La interior, grinda se poate si tencui, nu sunt probleme atat timp cat este termoizolata corect.

Daca totusi doresti sa o termoizolezi si aici (pe interior), se va folosi automat gipscarton, bariera de vapori si apoi stratul de termoizolatie.


Ar fi bune cateva poze cu grinda respectiva pentru a ne face o idee.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Tue Sep 30, 2014 10:54 pm

Revin cu poze sa va dati seama despre ce vorbesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Tue Sep 30, 2014 11:05 pm

Deci, din cate am inteles de la acel meserias ar trebui sa imbrac totul in polistiren extrudat ca sa nu se faca ciuperca.
Ca idee credeti ca polistirenul expandat de 3 cm e suficient sa pun peste osb?
NU ,ma intereseaza sa izolez termic doar sa nu mai treaca apa printre placile de osb cand bate ploaia, stiti alte metode?
Cea mai ieftina asta m-i s-a parut.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Tue Oct 28, 2014 2:16 pm

Buna ziua.Se pare ca m-am lovit de o problema serioasa.In spatele camerei centralei,pe exterior, se pare ca soricei de camp au scobit in polistiren.A mai patit cineva asa ceva?Cum pot scapa de ei?
Cu stima.

Post Reply