izolatie

Moderator: sobe

Post Reply
ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: izolatie

Post by ciobimar » Sat Sep 15, 2012 6:20 pm

Latest post of the previous page:

Este o pinza sintetica anticondens

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Sat Sep 15, 2012 6:23 pm

dan wrote:Andrei, ce este folia aia neagra care imbraca vata bazaltica?
http://www.youtube.com/watch?v=8Cu6jSDq ... re=related
La care anume te referi, de la care minut?

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by sandy76 » Sat Sep 15, 2012 8:27 pm

radulm wrote:Sfatul meu ar fi sa mergi la muzeul satului sa te inspiri. Ar fi pacat sa imbini traditionalul cu modernul. Daca peretii sunt de chirpic se poate bate pe ei, la unghi (oblic aproximativ 20 grade) si la distanta de 10 cm intre, sipci de brad (de preferinta deseuri) care mai apoi se bulgaresc cu chirpici. Se lasa sa treca iarna peste lucrare ca gerul sa scoata apa si apoi se finiseaza cu beton de baliga .... :D. Lucrarea se incheie cu varuirea peretilor .... neaparat cu var.
-Radulm adevarat ai grait, in acest caz este cea mai buna optiune, ingrosarea peretilor cu acelasi material, printre sipcile oblice eu as pune chiar multe paie inmuiate in argila (pamant galben).
-Dane asta este cea mai buna metoda pentru pereti de chirpic la un pret mic si o manopera ceva mai mare, in locul sipcilor eu as pune nuiele subtiri de 1,5-2,4 cm batute intretesut in X si as adauga un 14-20 cm de pamant cu paie intre cele 2 randuri de nuiele sa stea pamantul, sa nu cada.
:idea:
Panoul este o idee cum vin nuielele. ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by sandy76 on Sat Sep 15, 2012 9:48 pm, edited 1 time in total.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Sat Sep 15, 2012 9:00 pm

sandy76 wrote:.... eu as pune chiar multe paie inmuiate in argila (pamant galben)...
Paiele se inmoaie in var, nu in argila! ;)

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by sandy76 » Sat Sep 15, 2012 9:51 pm

lisapet wrote:
sandy76 wrote:.... eu as pune chiar multe paie inmuiate in argila (pamant galben)...
Paiele se inmoaie in var, nu in argila! ;)
-Bine, asa o fi , eu ma gandeam la altceva, paie amestecate cu argila. :oops:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by phoenix » Sat Sep 15, 2012 11:51 pm

Poti pune pamant cat doresti dar ca sa ajung la aceeais izolatie ca niste polistiren trebuie sa ingros peretii de vreo 2 ori sau 3. Azi am calculat cat pierde prin podea care are totusi 10 cm de beton si ersta aproape ca in pereti...si avem totusi un strat serios de pamant...In spatele casei intre gard deabia incape izolatie de 5...Daca vroiam casa traditionala era ceva...
Eu visez la o casa de lemn cu izolatie serioasa...e buna treaba cu casa de pamant doar ca asta nu e casa de vacanta ...lumea te forteaza la o anumita viteza si anumit drum...

radulm
junior
Posts: 24
Joined: Wed Sep 05, 2012 2:16 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by radulm » Mon Sep 17, 2012 10:01 am

dan wrote:Poti pune pamant cat doresti dar ca sa ajung la aceeais izolatie ca niste polistiren trebuie sa ingros peretii de vreo 2 ori sau 3. Azi am calculat cat pierde prin podea care are totusi 10 cm de beton si ersta aproape ca in pereti...si avem totusi un strat serios de pamant...In spatele casei intre gard deabia incape izolatie de 5...Daca vroiam casa traditionala era ceva...
Eu visez la o casa de lemn cu izolatie serioasa...e buna treaba cu casa de pamant doar ca asta nu e casa de vacanta ...lumea te forteaza la o anumita viteza si anumit drum...
De inteles temerea ta. Din calcule iese poate precum spui. Dar daca vrei o casa cu elemente chimice in ea (despre care sigur mai tarziu vei auzi ca sunt cancerigene sau alergogene - vezi azbestul, BCA, toxicitatea peturilor la rece si cald, pvc-ul din care este facut profilul ferestrelor tip termopan, vata de sticla, etc.) de ce te mai legi la cap cu o casa din lemn (care in conditiile date nici de lemn nu se mai poate spune ca este) ... baga un AMVIC si gata. Eu unul m-am ferit de saltele de vata minerala, si polistiren (pe care din prostie l-am acceptat - ca experiment intr-o anexa si ca orice este temporar a ramas definitiv. Izolatia tavanului la mansarda este din rumegus amestecat cu ipsos - asta pentru soareci). Legat de drumul la care te forteaza lumea .... cand am cumparat sindrila (al carei pret era si este mai mare decat al altor tipuri de acoperitori) am fost in localitatea Slon unde se producea si acolo ce sa vezi .... numai acoperisuri de tigla si tabla. Logic am tras concluzia ca daca nici macar cel care o produce nu o foloseste s-ar putea ca sfaturile taranilor mei sa fi fost gresite. Drept pentru care am mers la o casa care nu avea de vanzare (deci nu era interesat sa ma minta) si am intrebat cam ce ar trebui sa folosesc. Raspunsul: ,,ia domn"e sindrila ca m-am luat dupa proasta de nevasta-mea ca ce-o sa zica lumea de noi daca ramanem cu sindrila pe casa si acum cand bate vantul mi-o da jos (tigla), cand bate piatra mi-o sparge si mi-a cocosat si casa".

Booon si acum spune-mi te rog unde deschid si eu topicul cu soba-mi. Uite atasez doua foto de la vechea soba care incalzea in iarna 2006 (cand a inghetat marea) 100-125 mc. Acum arata la fel dar .... Stiu ca asteptai sa deschid capacul sobei si sa fac foto dar acolo frigul este deja stapan iar eu sunt novicu novicului si asa perspicac ( :) ) cum sunt, nu am la activ nicio soba si nu as vrea sa ratez Craciunul si revelionul 2013 pe motiv de lipsa caldura.


viewtopic.php?f=7&t=100
Last edited by Guest on Mon Sep 17, 2012 10:39 am, edited 4 times in total.
Reason: Incepand cu textul indicat am facut un topic despre soba ta @radulm la linkul indicat

Iosif
membru
Posts: 320
Joined: Tue Jul 03, 2012 8:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by Iosif » Sat Sep 22, 2012 12:25 pm

Dane parerea mea in cazul in care locuiesti doar citiva ani in ea , dai inainte cu polistiren sau vata cum tea invatat colegul nostru. Pe la noi sint multe case din lemn masiv, cu pereti de 20-25cm si oamenii fiindca e la moda izolatia si nu doar necesara , aplica polistiren si pe aceste case iar zilele trecute un om mai luminat nitel trecind pe acolo spuse: pacat de aceste case foarte calduroase, in citiva ani vor baga igrasie in pereti(dusmanul lemnului) si le vor distruge. Analizind tehnic ce a vrut sa spuna, cred ca vorbea de punctul de roua unde se face condensul, si ca acesta sa fie scos in afara structurii de rezistenta, coeficientul de transfer a stratului de izolatie sa fie mult mai mic decit a peretelui, iar peretele avind deja un transfer mic, stratul de polistiren cit mai gros.
Nici eu nu ma pricep prea bine, si va cer un sfat:in mai multe tabele am gasit lambda la aer mai mica decit la vata de orice fel. In cazul meu am structura la peretii mansardei din lemn de 15 cm(doar popuri si contrafixe) izolate pe exterior cu 5 polistiren peste care mai adaug 10. In spatiul gol din perete, e mai indicat sa las gol? sau sa bag vata minerala.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: izolatie

Post by ciobimar » Sat Sep 22, 2012 12:45 pm

Aerul este bun ca izolator dar sa nu fie in miscare daca ai posibilitate sa pui si vata si sa lasi si un spatiu de aer cred ca e mult mai bine...parerea mea

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: izolatie

Post by ciobimar » Sat Sep 22, 2012 7:09 pm

Am vrut sa spun ca aerul este bun izolator in cit mai multe straturi intercalat cu alte tipuri de materiale izolatoare...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by user_banat_85 » Sat Sep 22, 2012 8:24 pm

Iosif wrote:... va cer un sfat:in mai multe tabele am gasit lambda la aer mai mica decit la vata de orice fel.
Corect ai gasit, Iosif. Insa, in tabele nu scrie ca acel lambda de 0,021 W/(m K) se refera la aer nemiscat. Inainte se considera ca cu cat mai distantate sunt geamurile la fereastra cu atat e mai bine caci e mai "gros" stratul de aer... Cu timpul, insa, s-a constatat ca termopanele cu distanta mult mai mica (fata de acele geamuri care aveu cca 10cm intre..) de genu 16mm, 12 mm au un coeficient de transfer termic mult mai mic.. De ce? pentru ca in acel strat subtire aerul nu reuseste sa se miste. La straturi mai mari aerul rece "racit" de geamul exterioar cobora in jos si il antrena pe cel "incalzit" de geamul interior.. Asa aparea convectia.. si se marea transferul de caldura.
Iosif wrote: In cazul meu am structura la peretii mansardei din lemn de 15 cm(doar popuri si contrafixe) izolate pe exterior cu 5 polistiren peste care mai adaug 10. In spatiul gol din perete, e mai indicat sa las gol? sau sa bag vata minerala.
Iti recomand sa bagi material termoizolant (fie vata corespunzatoare, care sa nu se "scurga" in jos (adica sa ramana "in picioare" netasata), fie alte materiale corespunzatoare)..
A si inca ceva important pe "partea calda" nu uita de bariera contra vaporilor.. :!:

Post Reply