izolatie

Moderator: sobe

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 5:31 pm

Latest post of the previous page:

Pai nu e o problema de gauri in termopane...cu o caramida poti sa largesti cat vrei in geam...deci mai bine ia geamul intreg ca gauri se pot da ulterior...

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by oli » Sun Jan 19, 2014 9:10 pm

Buna seara
Am terminat de citit cele 40 de pagini de izolatii, am invatat multe (dar nu destule) si am cateva nelamuriri, tinand cont mai ales de discutia cu soriceii de acum cateva pagini:
Pentru o izolatie performanta la pardoseala se pune polistirenul sub sapa de beton sau deasupra; si polistirenul se poate inlocui cu altceva pt ca daca in vata soriceii isi fac cartiere atunci de polistirenul meu pus direct pe pamant ce se va alege???!!!
Exista meterale rezonabile de izolatie pe care sa nu le agreeze soarecii??
pachetul ar arata c-am asa?? !!!
-pamant
-izolatie
-sapa
-OSB
-parchet

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by oli » Mon Jan 20, 2014 12:10 am

Si inca o intrebare va rog, dupa cat timp dupa ce se toarna sapa este recomandat sa se puna si parchetul?

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by claudiu.s.ro » Mon Jan 20, 2014 9:14 am

In mod normal, durata de uscare a unei placi de beton este de 28 zile. Eu zic ca dupa aceasta perioada se poate lucra orice.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: izolatie

Post by hudemanicolai » Mon Jan 20, 2014 10:43 am

Poate mi-a scapat mie, dar cred ca va trebui sa ai grija si de hidroizolatie.
Doamne ajuta .

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: izolatie

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 20, 2014 12:24 pm

oli wrote:[...] Pentru o izolatie performanta la pardoseala se pune polistirenul sub sapa de beton sau deasupra [...]
Depinde de ceea ce se dorește și de finsajele alese.

oli wrote:[...] pachetul ar arata c-am asa?? !!!
-pamant
-izolatie
-sapa
-OSB
-parchet
Pămînt, strat de rupere a capilarității (sort 16-32), izolație (XPS), folie de polietilenă, placă de beton, termoizolaţie, șapă flotantă sau OSB, parchet.

oli wrote:Si inca o intrebare va rog, dupa cat timp dupa ce se toarna sapa este recomandat sa se puna si parchetul?
După ce umiditatea șapei scade sub 1,5%.

claudiu.s.ro wrote:In mod normal, durata de uscare a unei placi de beton este de 28 zile. Eu zic ca dupa aceasta perioada se poate lucra orice.
Cele 28 de zile reprezintă perioada de maturare a betonului, așadar există posibilitatea ca montajul parchetului să fie acceptat sau nu.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by oli » Mon Jan 20, 2014 1:06 pm

multumesc

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by oli » Mon Jan 20, 2014 4:36 pm

[-parchet[/quote]Pămînt, strat de rupere a capilarității (sort 16-32), izolație (XPS), folie de polietilenă, placă de beton, termoizolaţie, șapă flotantă sau OSB, parchet.
Inca o intrebare va rog, pot folosi aceiasi "reteta" si la camera aflata deasupra beciului? Exceptand pamantul si sortul, bineanteles!!??

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Sat Feb 08, 2014 2:51 pm

Buna ziua stimati domni.Din nou apelez la cunostintele d-voastra.
Cumnatul meu doreste sa izoleze podul casei cu vata minerala de sticla de la Ursa.Imi cere sfaturi de multe ori,si nu doresc sa il informez gresit.
Sa zicem ca vata minerala are doua caracteristici importante;conductivitate termica si rezistenta termica.
La fel,sa zicem ca am gasit ceva co o conductivitate termica 0,040W/mk si rezistenta termica ...2,5mpk/w,pentru o vata minerala de 100mm grosime.
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa fie aceste caracteristici pentru a imbunatati izolatia?
exemplu: mai mare de 0.040 sau mai mic de 0,040?
mai mare de 2,5 sau mai mic de 2,5 ?
De asemenea, va rog sa explicati pe intelesul tuturor acesti termeni.
A observat ca lumea cumpara produse despre care nu stie nimic si de multe ori intentia vanzatorului(nu generalizez) este de a
scapa si de produse care nu sunt tocmai cele indicate,ori insusi aceste nu este instruit pentru a ghida omul sa ia ce trebuie.
Daca ati mai scris despre aceste lucruri va rog sa ma ghidati,merge netul foarte rau,de abia deschid o pagina.
Deci un mic ghid de alegere a vatei minerale in functie de caracteristici,nu de brand.
Multumesc frumos.
Cu toata stima.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by claudiu.s.ro » Sat Feb 08, 2014 3:27 pm

Coficientul de conductivitate termica (lambda) reprezinta cantitatea de caldura transferata printr-o suprafata, de-a lungul unei unitati de grosime, intr-un interval de timp, atunci cand cele doua suprafete opuse sunt supuse diferentei de temperatura. Unitatea de masura este w/mK. Acest coeficient este valabil pentru un acelasi produs indiferent de grosimea acestuia. Cand alegem un material pentru a-l folosi la termoizolare, acest coeficient trebuie sa fie cat mai mic.

Coeficientul de Transfer Termic (U) reprezinta cantitatea de caldura pe care produsul nostru de grosime X o pierde cand este supus la o diferenta de temperatura. Unitatea de masura este watt pe metru patrat-Kelvin (w/m2K). Coeficientul acesta este dat pentru o anumita grosime a materialului.

Rezistenta Termica (R) este inversul coeficientului de transfer termic (1/U) deci si unitatea de masura este inversa si anume metru patrat-Kelvin pe watt (m2K/W). Aceasta, asemeni coeficientului de transfer termic, este data doar pentru o anumita grosime a produsului, dar spre deosebire de acesta (coeficientul de transfer termic) rezistenta trebuie sa fie cat mai mare.
O formula de calcul a Rezistentei Termice este : Grosimea materialului (masurata in metri ) impartita la coeficientul de conductivitate termica (w/mK).

R = grosimea / lambda

Pentru vata minerala cu grosimea de 10 cm si un coeficient de 0.040W/mK, rezistenta termica este de 0.1/0.04=2.5 m2K/W
Cum rezistenta reprezinta inversul coeficientului de transfer, atunci aceasta vata are un coeficient de transfer termic de 1/2.5 = 0.4 w/m2K

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Sat Feb 08, 2014 4:23 pm

Multumesc foarte mult pentru informatii.
Cu stima.

Post Reply