izolatie

Moderator: sobe

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Tue Oct 28, 2014 2:16 pm

Latest post of the previous page:

Buna ziua.Se pare ca m-am lovit de o problema serioasa.In spatele camerei centralei,pe exterior, se pare ca soricei de camp au scobit in polistiren.A mai patit cineva asa ceva?Cum pot scapa de ei?
Cu stima.

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: izolatie

Post by liviu-tiutiu » Tue Oct 28, 2014 2:23 pm

@gi0, la mine la bloc au ajuns sobolanii la et.3 pe sub izolatia de polistiren. De scapat de ei habar nu am. La tara, este invazie de soareci, am pus grausor cumparat de la farmacia veterinara, dar fara prea mare rezultat.Aparatele alea cu ultrasunete ce le fac reclama la tv, iarasi sunt frectie la piciorul de lemn.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie

Post by anduvirgil » Tue Oct 28, 2014 2:45 pm

Problema invaziei de soareci, chiar sobolani, este generala.
Si eu ma confrunt cu sobo...mi-au mancat 4 pui de gaina...Norocul meu ca am o pisica harnica, dar nu este suficient.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Tue Oct 28, 2014 2:52 pm

liviu-tiutiu wrote:@gi0, la mine la bloc au ajuns sobolanii la et.3 pe sub izolatia de polistiren. De scapat de ei habar nu am. La tara, este invazie de soareci, am pus grausor cumparat de la farmacia veterinara, dar fara prea mare rezultat.Aparatele alea cu ultrasunete ce le fac reclama la tv, iarasi sunt frectie la piciorul de lemn.
Grausorul nu este bun de nimic.Soriceii il ocolesc.Sotia a cumparat cubulete de raticid pe care ,sustine ea,le mananca pe nerasuflate.Astept rezultatele.Producatorii afirma ca roarecii mor dupa minim trei zile.
Aparatele cu ultrasunete....o scorneala gogonata.Eu am doua,nu alunga nici macar insectele.
Cu stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Tue Oct 28, 2014 2:54 pm

anduvirgil wrote:Problema invaziei de soareci, chiar sobolani, este generala.
Si eu ma confrunt cu sobo...mi-au mancat 4 pui de gaina...Norocul meu ca am o pisica harnica, dar nu este suficient.
Sunteti sigur ca sunt sobolani???Au mancat puii complet sau i-ati gasit doar morti,dar intregi?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by phoenix » Tue Oct 28, 2014 2:57 pm

Imi place, sunt discutii importante si voi ce faceti? Discutati de sobolani...bine ca nu ne vede nimeni ce discutam.
Eu de exemplu am o pisica care e capabila sa aduca un sobolan de 500 de grame odata la 10 minute. Pleaca si dupa 10 minute stiu cu ce se intoarce. Prin curtea mea migreaza si 13 pisici, deci au ce sa manance.

Totusi in pod am un soarec pe care nu-l extermina nimeni se ascunde sub vata minerala. Am testat aparatele cu zgomot, mananca in sila mancarea dar nu pleaca adica le iei bucuria de viata dar pot sa traiasca si fara aceasta bucurie.

Otrava nu dau ca omoara pisicile.

O capcana cu un butoi ati incercat? Poate prinde si zeci de sobolani pe zi.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie

Post by anduvirgil » Tue Oct 28, 2014 3:00 pm

Sigur erau sobolani...puii au fost trasi in gauri...ca nu aveau pe unde sa iasa...

Interesanta ideea cu butoiul.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Tue Oct 28, 2014 3:08 pm

anduvirgil wrote:Sigur erau sobolani...puii au fost trasi in gauri...ca nu aveau pe unde sa iasa...

Interesanta ideea cu butoiul.
Vecinul meu mai prinde cateva exemplare cu o sticla de 2,5 litri in care pune putina bere.A gasit si 5 odata.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by phoenix » Tue Oct 28, 2014 3:15 pm

https://www.youtube.com/watch?v=1PLO3a9QQQI" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=JFVPM5-pM8g" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa ce ii prindeti ii puneti la posta intr-un colet pentru noua lor casa

https://www.youtube.com/watch?v=2OOs1l8Fajc" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: izolatie

Post by phoenix » Sun Jul 05, 2015 11:29 pm

http://surveysworldwide.com/blog/ro/ce- ... si-de-est/" onclick="window.open(this.href);return false;

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: izolatie

Post by flavius76 » Mon Jul 06, 2015 12:51 am

Umiditatea nu o poti elimina definitiv din izolatie, decat la sistemul cu fatada ventilata, tencuiala izolatoare presupun ca nu o poti lasa nevopsita si asa nu mai conteaza cat e de permisiva la vapori, caci in final depinzi de permisivitatea ultimului strat aplicat, adica vopseaua sau decorativa.
Oricum ei recomanda ca tencuiala izolatoare se aplica in strat de 1cm grosime si are lambda mai mare decat polistirenul sau vata :)

Post Reply