Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Wed Dec 05, 2012 2:09 pm

Latest post of the previous page:

Corect Gigi poate fi si una si alta

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Wed Dec 05, 2012 2:38 pm

ciine wrote:Corect Gigi poate fi si una si alta

Acum ce faci....dai o gaura in soba? :D

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Dec 06, 2012 7:26 pm

Salut la toata lumea,
Problema este atunci cand se i-a curentul si stim ce pateste o centrala termica pe lemne.Sau cand este o avarie cum a fost si in ianuarie anul acesta cand duoa saptamani n-au avut curent......Sau acolo unde ne este deloc retea de curent electric ....pentru aceia ????? Sau o cabana la munte ...te duci aprinzi focul si ai si lumina si mai merge si un laptop...In tradevar in functie de temperatura turatia la motorul stirling variaza....numai bine pentru pompa de recirculare.Sper ca in cateva zile postez filmuletele cu motoare Srirling(explicatii si unele mici sfaturi )
Cu respect Pall A.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Fri Dec 07, 2012 10:29 am

pallarpad wrote:Salut la toata lumea,
Problema este atunci cand se i-a curentul si stim ce pateste o centrala termica pe lemne.Sau cand este o avarie cum a fost si in ianuarie anul acesta cand duoa saptamani n-au avut curent......Sau acolo unde ne este deloc retea de curent electric ....pentru aceia ????? Sau o cabana la munte ...te duci aprinzi focul si ai si lumina si mai merge si un laptop...In tradevar in functie de temperatura turatia la motorul stirling variaza....numai bine pentru pompa de recirculare.Sper ca in cateva zile postez filmuletele cu motoare Srirling(explicatii si unele mici sfaturi )
Cu respect Pall A.

Salut Arpad, exista vreun raport intre turatie, putere si alternator(generator)?.....adica, daca am realizat un generator cu flux axial si magneti permanenti cu o iesire de 1kw(de exemplu) care lucreaza la turatii mici....un motor Stirling ajunge la 1000 ture?....si care se preteaza cel mai bine, pe mine unul ma uimeste varianta Back to back, care spui tu ca este complicata(vezi Whispergen) asa am inteles eu, am vazut pe net un tip care si-a construit asa ceva........http://www.youtube.com/watch?v=owXWab2y8nI....dar pentru sobe nu stiu daca se poate preta acesta, banuiesc ca sunt si alte variante mai bune, si mai putin sofisticate

gigi

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Fri Dec 07, 2012 2:22 pm

Pt un randament bun trebuie folosit ca generator acelasi principiu care se foloseste in generatoarele eoliene cu bobine fara interfier prin eliminarea pierderilor in acesta.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by hudemanicolai » Fri Dec 07, 2012 9:45 pm

pallarpad wrote:Salut Dan,
Cele 800 de grade ar fi IDEALE.Acuma depinde cum poate fi montat Stirlingul in asa fel ca partea calda si fie acolo.Cu cilindru cald orizontal ,vertical ?De mult ma framanta motoarele cu magneti permanenti(mai ales de cand au aparut magnetii neodimium).Am si eu proiectul unui motor cu magneti permanenti dar inca nu mi-am permis luxul sa cumpar magnetii necesari. Eu merg pe principiul batranului cu parul valvoi(A. Einstein) -materia este energie concentrata. Apropo vizavi de pistoane de lucru cele cu diafragme au efecienta scazuta(o sa explic odata de ce .Cel mai mult de vreo 1-2 sa fac experiente cu pstoane BURDUF.Se pot face motare ful ermetic (la unul lucrez si eu) si nu au nevoie de ungere.Dezavantaj; Aceste motoare nu pot fi puse sub presiune -deocamdata.
Cu respect Pall A.
D-le Arpad,
V-am trimis un mesaj pe PM. L-ati citit?
Spor in ce faceti.
cu respect hn

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sat Dec 08, 2012 4:00 pm

Cu respect Pall A.[/quote]

D-le Arpad,
V-am trimis un mesaj pe PM. L-ati citit?
Spor in ce faceti.
cu respect hn[/quote]

Domnule hudemanicolai, sa inteleg ca doar aici ati putut sa dati de Arpad?.....nu vreau sa fiu malitios...nici curios, dar ca sa intrati doar pentru a coresponda cu el pe PM...mi se pare aiurea, este vb de ......in fine, sper sa nu va suparati pe mine, dar stiu ca se procedeaza altfel ;)
O zi buna
Gigi

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by hudemanicolai » Sun Dec 09, 2012 1:11 pm

Gigi wrote:Cu respect Pall A.
D-le Arpad,
V-am trimis un mesaj pe PM. L-ati citit?
Spor in ce faceti.
cu respect hn[/quote]

Domnule hudemanicolai, sa inteleg ca doar aici ati putut sa dati de Arpad?.....nu vreau sa fiu malitios...nici curios, dar ca sa intrati doar pentru a coresponda cu el pe PM...mi se pare aiurea, este vb de ......in fine, sper sa nu va suparati pe mine, dar stiu ca se procedeaza altfel ;)
O zi buna
Gigi[/quote]

D-le Gigi
Intr-adevar, pe si in contextul de pe forum am aflat de dl.Arpad si am incercat sa-l contactez pe PM, deoarece nu-mi place sa ma bag in fata(precum majoritatea dintre cei care ne vor azi voturile) daca nu e cazul (nu e relevant si util pt ceilalti). Era o chestie strict legata de dl.Arpad si nu mi s-a parut de bun simt sa postez doar pt a "insira cuvinte goale ce din coada au sa sune".
O sa va pun pe PM o copie a mesajului trimis dlui. Arpad si o sa va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza si unde am gresit.
O zi buna si dv.
hn

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sun Dec 09, 2012 8:53 pm

D-le Gigi
Intr-adevar, pe si in contextul de pe forum am aflat de dl.Arpad si am incercat sa-l contactez pe PM, deoarece nu-mi place sa ma bag in fata(precum majoritatea dintre cei care ne vor azi voturile) daca nu e cazul (nu e relevant si util pt ceilalti). Era o chestie strict legata de dl.Arpad si nu mi s-a parut de bun simt sa postez doar pt a "insira cuvinte goale ce din coada au sa sune".
O sa va pun pe PM o copie a mesajului trimis dlui. Arpad si o sa va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza si unde am gresit.
O zi buna si dv.
hn[/quote]


D-le Hudemanicolai :) , vedeti dumneavoastra....majoritatea de aici suntem foarte deschisi, poate unii, extraordinar de deschisi..incercam sa ne ajutam intre noi cu ce putem...informatii_proiecte_idei...bla bla bla....ca sa putem devenii oarecum independenti pe cat putem de moguli(si cand va spun asta, o spun ptr ca sunt in zona lor, mai ales a lui F...x) eu sunt regalist, asa ca las la o parte orice implicare in partide(mi se face sila)asa ca poate sunt mai deschis..si sper sa nu va suparati, dar aici nu prea avem secrete, sunt oameni care castiga o paine din zidarie, mecanica..etc...care totusi ajuta, daca o sa corespondam numai pe PM, nu este ok. Arpad a spus ca ajuta cu informatii, imi doresc doar sa ne ajute sa intelegem fenomenul, sistemul, altfel ne mai ajuta si pe noi creierul, sunt destui aici care le ,,merge,,, si le merge ;) foarte bine.
O seara buna
Gigi

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Dec 13, 2012 10:54 am

Salut Gigi,
Intradevar motorul Stirling back to back este fascinant (Sir Wiliam Siemens a fost un geniu).mecanismul de asezare a celor patru cilindru grupati l-am rezolvat in sistem propriu(sistemul basculant executat de Wiespergen inventat tot de Siemensi cere o precizie de executie ridicata).Problema este lubrefierea pistoanelor sau folosirea unor materiale (de exemplu grafit dur pentru pistoane si segmenti de teflon si cilindri cromati) care ridica mult pretul de cost(sau sistemul folosit de NASA unde etansarea se face cu segmenti inversati -adica segmentii sant statici incorporati in cilindri si etansarea se face pe pistoane super lustruite.)In sistemul back to back presiune nu este si in carter si motorul este foarte echilibrat nu apare riscul de contaminare a regeneratorului cu ulei etc etc, si da randamentul unui motor Stirling clasic de 8 cilindri. Turatia motoarelor Stirling este in jur de 500-700 turatii. (cele mici de catva centimetrii cubi au turatii mai mari ).Noi am modoficat alternatoare cu magneti neodimium si scot 24v la 500 rot pe minut.Acum facem incercari cu transformarea motoarelor de ventilator de plafon in generatoare tot cu magneti neodimium.Ma fascineaza de asemenea simplitatea motorului Stirling cu piston tip harmonica executat de d-l Kyowa( vezi pe youtube -kyowa 1193-)
Iar mi-a "crapat"calculatorul (am cumparat unul nou si azi vine un IT-ist sa-mi instaleze programele) si sper sa pot pune pe Youtube filmuletul pregatit pentru voi.
cu respect Pall A.
Acum folosesc calc. de la firma ...asa mai de sest.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Thu Dec 13, 2012 11:09 am

Off topic: dar ce crapa la calculatoare? Hardul sau altele?

Post Reply