Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Thu Dec 13, 2012 11:09 am

Latest post of the previous page:

Off topic: dar ce crapa la calculatoare? Hardul sau altele?

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Dec 13, 2012 8:49 pm

Am calculator nou!!!!!!!!!!!!!! Am postat pe youtube ;Motor Stirling -prezentare partea1.
In ceteva zile postezi si partea a doua. Ma gandesc ca ar trebui sa organizam o intalnire pe viu unde sa discutam si sa facem schimb de experienta,fiecare prezentind ceva din domeniul lui.Se pot lamuri mai bine o serie de lucruri(un mester bun invata si de la ucenic- spune un proverb).O zi de discutii pe viu face cat o luna de discutii pe forum.
Ce parere aveti??
Cu respect Pall A.
La calc. vechi a "crapat" hardul.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciobimar » Thu Dec 13, 2012 8:56 pm

Salut Arpad ...buna ideia cu intilnitul ...dar crezi ca ne ajunge o zi ...eu sint mai greu de cap.... si-mi dau seama despre ce e vorba....dupa ce pleaca toata lumea ....ce ma fac...cel putin in ce faci d-ta...tot respectul...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Thu Dec 13, 2012 9:16 pm

Daca e a doiua oara cand crapa hardu ca sa nu pierdeti datele poate feceti doua harduri in oglinda...

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Dec 13, 2012 9:19 pm

Salut Ciobimar,
Cu cei din Ungaria intalnirea dura doua zile -sambata si duminica-si facea cat un an de facultate.Ultimele doua intalniri le-am avut in Odorheiu Secuiesc.Din pacate multi dintre ei dupa ce mi-au vazut motoarele sau lasat de ....Stirling, iar altii sau ambitionat si mai tare.Oricum toata lumea castiga!!!!!!!!! Apropo ...care este chestia cu PM-ul ....de care s-a revoltat Gigi..?????????Eu nu am secrete fata de nimeni.Imi pare bine dacva se mai"infecteaza" cineva de Stirling..
Cu respect Pall A.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Thu Dec 13, 2012 9:58 pm

pallarpad wrote:Salut Ciobimar,
Cu cei din Ungaria intalnirea dura doua zile -sambata si duminica-si facea cat un an de facultate.Ultimele doua intalniri le-am avut in Odorheiu Secuiesc.Din pacate multi dintre ei dupa ce mi-au vazut motoarele sau lasat de ....Stirling, iar altii sau ambitionat si mai tare.Oricum toata lumea castiga!!!!!!!!! Apropo ...care este chestia cu PM-ul ....de care s-a revoltat Gigi..?????????Eu nu am secrete fata de nimeni.Imi pare bine dacva se mai"infecteaza" cineva de Stirling..
Cu respect Pall A.

:) Salut Arpad, nu sunt revoltat deloc, chiar deloc...nu port ranchiuna nimanui, nici lui hudemaniculai(sper ca nu am gresit numele), dar aici suntem ca sa ne ajutam...rostul unui forum este de a dialoga pe diverese teme, am citit pe alt forum..unde administratorul a sugerat sa nu se discute pe PM decat anumite chestiuni legate de ,,intimitati,,..telefoane adrese...etc. si subscriu la ce-ai spus vis a vis de o intalnire, o sa vedem cum si unde, probabil ca de aici esti singurul care poate face o afacere din asta, daca aveam un mare atelier deja te luam asociat :) , restul suntem amatori dar nebuni dupa ,,noutati,, motorul Stirling are o mare vechime, daca au ajuns americanii sa-l redescopere pe Stirling, ar trebui sa fim atenti ;) imi pare bine ca esti aici si per sa ne luminezi, eu ,,studiez,, problema de un an de zile, tot felul de imagini si filme, dar foarte greu mi-a fost sa inteleg ceva, mi-a trebuit sa intru din greseala sa-ti vad un film si deja am inteles ceva(si am luat microbul) :) ...

Gigi

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Thu Dec 13, 2012 10:05 pm

Daca se lipeste motorul de o soba cu focar performant poate se pot regla niste subere cu ceva electronica...nu Csomi?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Thu Dec 13, 2012 10:25 pm

Arpad..m-ai lasat mut :) pe bune, cred ca este cel mai bine realizat clip EXPLICIT despre Stirling si am vazut destule, asa cum ai spus se vede de la o posta cat ai studiat fenomenul...apoi practica, ce sa zic...NO COMMENT!

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciobimar » Thu Dec 13, 2012 11:03 pm

Foarte interesant d-le Arpad....sunt rusinat ca nu am tratat cu mai mult interes asa ceva....si sunt uimit de realizarile Dv...va multumesc pentru tot ce faceti..toata stima din partea mea..si mult respect...

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Fri Dec 14, 2012 6:37 pm

Salut la toata lumea
Filmuletul pe care l-am pregatit este 29 de minute si youtube a inregistrat doar 13 minute. Eu aveam dreptul al mai mult dar cu schimbarea calc.asa se vede ca cei de la Youtube m-au luat ca incepator.Incerc sa fragmentez filmul si sa-l trimit in mai multe parti.Oricum maine am mai mult timp si mai inregistrezi ceva si acasa ,pe care vreau sa-l postez.Daca reusesc sa "infectez" catva cu boala Stirling ar fi o mare realizare.Si totusi ....o intalnire ar trebui sa avem.Gasiti un loc unde ar fi cel mai avantajos pentru majoritate .....Eu sant dispus sa merg oriunde ....incarc Stilrlingurile in masina si ....
Cu respect Pall A.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by hudemanicolai » Fri Dec 14, 2012 6:49 pm

Gigi wrote:
pallarpad wrote:Salut Ciobimar,
Cu cei din Ungaria intalnirea dura doua zile -sambata si duminica-si facea cat un an de facultate.Ultimele doua intalniri le-am avut in Odorheiu Secuiesc.Din pacate multi dintre ei dupa ce mi-au vazut motoarele sau lasat de ....Stirling, iar altii sau ambitionat si mai tare.Oricum toata lumea castiga!!!!!!!!! Apropo ...care este chestia cu PM-ul ....de care s-a revoltat Gigi..?????????Eu nu am secrete fata de nimeni.Imi pare bine dacva se mai"infecteaza" cineva de Stirling..
Cu respect Pall A.

:) Salut Arpad, nu sunt revoltat deloc, chiar deloc...nu port ranchiuna nimanui, nici lui hudemaniculai(sper ca nu am gresit numele), dar aici suntem ca sa ne ajutam...rostul unui forum este de a dialoga pe diverese teme, am citit pe alt forum..unde administratorul a sugerat sa nu se discute pe PM decat anumite chestiuni legate de ,,intimitati,,..telefoane adrese...etc. si subscriu la ce-ai spus vis a vis de o intalnire, o sa vedem cum si unde, probabil ca de aici esti singurul care poate face o afacere din asta, daca aveam un mare atelier deja te luam asociat :) , restul suntem amatori dar nebuni dupa ,,noutati,, motorul Stirling are o mare vechime, daca au ajuns americanii sa-l redescopere pe Stirling, ar trebui sa fim atenti ;) imi pare bine ca esti aici si per sa ne luminezi, eu ,,studiez,, problema de un an de zile, tot felul de imagini si filme, dar foarte greu mi-a fost sa inteleg ceva, mi-a trebuit sa intru din greseala sa-ti vad un film si deja am inteles ceva(si am luat microbul) :) ...

Gigi
Vad ca se tot face referire la acel PM trimis de mine d-lui Arpad si o sa explic putin ce s-a intamplat ca sa nu creada cei de pe forum ca am ceva de ascuns, sau ca nu respect si apreciez efortul lor de a posta tot felul de informatii utile si necesare multora dintre noi.
Pe scurt cam asta a fost:
-dl Arpad a mentionat intr-un mesaj anterior ceva despre un motor cu magneti, dar ca nu prea are bani de magneti, eu i-am trimis un PM in care ma ofeream sa-l ajut cu ceva bani pt acei magneti;
-m-am folosit de PM deoarece vroiam ca ajutorul meu sa fie cat mai neobservat si mai "anonim" posibil;
-neprimind nici un raspuns de la dumnealui, am crezut ca n-a observat PM-ul si l-am facut atent pe forum;
-mai departe... de la luarea de pozitie a d-lui Gigi totul a fost la vedere-adica postat aici;
-tot n-am priceput de ce a fost gresit faptul ca am vrut ca gestul meu sa fie unul discret si nu inteleg ce ar fi pierdut membrii sau cititorii acestui forum daca intentia mea ramanea doar pe PM ??!!

Va doresc multe informatii utile la toti cei de pe-aici si nu numai.

PS: raspuns da le dl Arpad nici acum n-am primit si-mi cer scuze daca gestul meu a fost deplasat sau a suparat pe cineva.

Post Reply