Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by user_banat_63 » Wed Nov 28, 2012 3:00 pm

Latest post of the previous page:

Bine ai venit, printre noi! tot respectul pt aceste realizari :!:

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Wed Nov 28, 2012 6:10 pm

Salut,
Asa se pare ca mi-am gasit"haita".Oricum va multumesc pentru primirea calduroasa.In legatura cu motoarele Stirling, "stirlingarii " avem o deviza; Descoperite in trecut,speranta pentru viitor.cu exceptia Romaniei si repet santem singura tara din lume care nu se ocupa cu studiul si fabricarea acestor motoare."Magarii" de la NASA , AU CELE MAI AMPLE STUDII IN LEGATURA CU ACESTE MOTOARE-avioane spion . submarine spion ,vehiculele lunare ,super yahturi de lux, ventilatoare pentru racire la super computere,inimi artificiale(unde partea calda este incalzita cu 10mg de radiu si partea rece este racita de sange, etc, toate sant dotate cu motoare Stirling.interese economice fac ca aceste tipuri de motoare sa fie tinute pe tusa.Australia este un mare fabricant de aceste motoare pentru centralele WiesPerGen, firma Vailant .Microgen din SUA sau Sun machine din Germania, Infinia din Milano etc.Interesant este ca cel mai performant motor Stirling -sistemul back to back pe care cu mare placere il fabrica cei de la NASA(folosind materiale compozite la care eu nici nu indraznesc sa visez)a fost descoperit in 1865 si brevetet in 1875 de catre Sir Wiliam Siemens.Deci nimic nou sub soare.Un simplu exemplu;pentru 1 kw energie electrica am nevoie de 28m2cu panouri fotovoltaice,iar pentru acelasi 1 KW in sistem concentrator solar cu motor Stirling doar de 7.8m2."Sobarii" stiu ca arderea continua nu este nici pe de parte atat de nociva ca arderea discontinua la motoarele cu ardere interna. Si numai pentru aceasta merita dezvoltarea acestor motoare.faptul ca santem din ce maim multi ci idei "traznite" este bine(nu o sa rasturnam noi caruta dar macar o zdruncinam.
Cu respect Pall A.
P.S. Numale mic este Arpad.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Wed Nov 28, 2012 6:21 pm

In filmuletul cu cazanul spuneai ca motorul foloseste 1% din energia termica generata. Cam cata energie electrica se poate obtine dintr-un cazan de lemne daca este folosit doar pentru generatorul stirling?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciobimar » Wed Nov 28, 2012 10:22 pm


ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Wed Nov 28, 2012 10:58 pm

Te salut Arpad , numele meu pe forum este Ciine , si ma bucur sa te cunosc si sa te avem aproape .

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Nov 29, 2012 6:03 pm

Salut Dan,
In cazul meu unde folosesc un motor Stilring de 130cm3 si scot max 40-50 w consumul de caldura este minim mai ales ca racind partea rece a motorului redau inapoi a parte din caldura preluata ori trecand prin partea rece a motorului returul sau incalzind apa dintru-n boiler.Pierderile efective sant din frecarea pieselor in miscare (adica practic randamentul motorului cre in cazul meu este in jur dee 18-20%.Folosirea Motoarelor Stirling doar ca generatoare de electricitate deocamdata este rentabila doar daca dispui de motoare performante tip "back tu back"unde randamentul termic depaseste randamentul motorului diesel.Cel mai bine se preteaza aceste motoare acolo unde oricum am foc(centrala termica ,soba,etc.) P.S. Motorul prezentat pe centrala termica este asa de mic pentru ca la timpul respectiv atat mi-a permis buzunarul.Pentru pompa de recirculare si cateva lampi cu leduri corespunde.Noul motor cu doi cilindri de 2x340cm3 ( pe care sper sa-l omologez ) va debita in jur de 200-300w.
Cu respect Pall A.

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Nov 29, 2012 6:04 pm

Salut Caine,
Esti Dinamovist ??????????????????

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Nov 29, 2012 6:11 pm

Scuza-ma Ciine nu stiu de ce am citit Caine. Inca odata mii de scuze.

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Thu Nov 29, 2012 6:20 pm

Salut ciobimar,
Filmuletul pe care il propui este un motor termoacustic cu piston liber care foloseste efectul Reike cu concetrator de caldura.Cel care il prezinta este Igor Belecki si este un costructor (dispune de un mic atelier de prelucarari mecanice)de diferite mici motoare calorice cu aer cald pe care le si comercializeaza.
Cu respect ;Pall A.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Thu Nov 29, 2012 6:25 pm

Eu in general nu prea inteleg nimic pana nu fac exerimental. Asa am ajuns sa fac o soba de 6 kw si ma mai paste curand un cazan. Am vazut diverse motorase stirling mititele facute din cutii de bere si pungi , trebuie sa fac unul sa-l vad ca merge si sa inteleg practic ca teoria pe mine nu ma prea convinge chiar i dupa 18-19 ani de scoala. Inteleg ca este nevoie de 2 poli de temperatura, cald si rece, as aca iarna as avea un cazan cu gazeificare si deci cam 800 de grade, sau 500 in clopot, depinde de unde se poate scoate caldura si aerul rece de afara.
Vara ar trebui sa facem captatoarele solare de care am inceput discutiile pe forum. La ce costuri estimezi un motor stirling de 500 de w?
Banuiesc ca ai studiat tot felul de motorase care s aobtina energie cat mai "free".
Motoarele Beldini crezi ca exista?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Thu Nov 29, 2012 8:53 pm

pallarpad wrote:Scuza-ma Ciine nu stiu de ce am citit Caine. Inca odata mii de scuze.
No problem , nu sunt nici macar dinamovist , ca si colegi nici eu nu am studiat detalii legate de aceste motoare , dar as vrea sa stiu prin ce metode se reduc la maxim frecarile din agregat si daca este indicat un sistem de ungere sub presiune pt o buna eficienta a acestora, pt ca in filmarile pe care l=am vazut nu cred ca au un mecanism de ungere

Post Reply