Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 9:38 pm

Latest post of the previous page:

O sa fac si calcule...
Care teava e mai buna pentru registru?
De 2" sau de 1", sau intre?

La ce temperatura ajunge clopotul in cazanele de caramida? Proximativ...

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 9:40 pm

gi0 wrote:Pentru apa calda de consum in timpul verii recomand un panou solar , un butoi , un sistem cu teava roluita in spirala pe acoperis ... un alt sistem in loc de boiler cu lemne . Doar daca doriti sa faceti sauna :thumbup:
Cu stima .
Poate imi cumpar un panou solar din ala mai vechi cu butoi deasupra, alea nu is asa scumpe.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 9:47 pm

Domnule gi0 nu ma ajutati si pe mine cu niste dimensiuni. As vrea un focar de 15 kw. Stiu ca vine mare dar nu e nici o problema, surplusul il bagam in puffer. Vreau autonomie...!
Registru pot sal fac maxim 1,6 metri inaltime. Daca tai teava la 1,5 iese super fara pierderi.
As vrea sa stiu ce tiava sa folosesc si cat de lunga iese registrul asta.... daca nu stiu dimensinile astea nu ma pot apuca la proiectarea sobei.
Ma ajutati va rog?!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Fri May 26, 2017 9:49 pm

Doar ca trebuie golit inainte de a da gerul si umplut primavara .
Cele fara butoi au apa in amestec cu glicol si nu necesita golire . Merge si iarna cand este soare , legat la un boiler in casa si la o pompita .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Fri May 26, 2017 9:52 pm

OrosEmanuEl wrote:Domnule gi0 nu ma ajutati si pe mine cu niste dimensiuni. As vrea un focar de 15 kw. Stiu ca vine mare dar nu e nici o problema, surplusul il bagam in puffer. Vreau autonomie...!
Registru pot sal fac maxim 1,6 metri inaltime. Daca tai teava la 1,5 iese super fara pierderi.
As vrea sa stiu ce tiava sa folosesc si cat de lunga iese registrul asta.... daca nu stiu dimensinile astea nu ma pot apuca la proiectarea sobei.
Ma ajutati va rog?!
Pai nu merge asa simplu ... Ce autonomie doriti , cat de mare este pufferul si ce necesar termic aveti ?
Ca una fara alta nu se leaga .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 10:00 pm

Pai nu merge asa simplu ... Ce autonomie doriti , cat de mare este pufferul si ce necesar termic aveti ?
Ca una fara alta nu se leaga .
Cu stima .[/quote]

Doresc autonomie un foc la 24/ore am un puffer de 400 loitri home made. Despre necesar ce sa va zic... am 9 kw dar am si semineul care are 4,5 kw... daca as folosi semineul am neceaar doar de 4,5 kw.
Eu vreau ca cazanul sa faca fata la cei 9 kw si sa am si peste pentru autonomie. In zilele frigiroase o sa fac un foc si in semineu

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 10:10 pm

In legatura cu teava. Am citit aici pe forum ca aia de 2" e prea groasa, prea multa apa in ia si e greu pana se incalzeste miezul. Face condens mai mult.... care teava ar fi mai buna?

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Cazan turbo

Post by georeby » Fri May 26, 2017 10:14 pm

aia de gard ....e mai buna ca se incalzeste de la soare :lol: :lol: :lol:

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri May 26, 2017 10:20 pm

georeby wrote:aia de gard ....e mai buna ca se incalzeste de la soare :lol: :lol: :lol:
Esti tare glumet

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: Cazan turbo

Post by georeby » Fri May 26, 2017 10:39 pm

ca si tine.... :crazy: :crazy: :crazy:

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Fri May 26, 2017 11:08 pm

Practic , cea de 2” se lucreaza mai usor , suduri mai putine si este foarte buna in instalatii de incalzire cu circuit natural .
Vad ca este cel mai des folosita . Dupa opinia mea , de 1” ar fi mai buna , dar sunt multe suduri si schimbatorul iese mai mare datorita cresterii numarului de tuburi . Un sistem bun ar fi cu schimbator in podul focarului si recuperator in fumuri .
Va pot spune insa sigur ca nu puteti obtine autonomie intre alimentari de macar 8 ore la un necesar de 9kw cu un puffer de 400 litri . Autonomia ar fi mai buna in zidarie de samota dubla , bine izolata si fara camera de aer secundar intre pereti , mai ales in dreptul schimbatorului . Canale sau tuburi metalice . Nu stiu ce autonomie ar putea asigura samota incalzita la 400*C , mai exact timpul de racire de la 500*C la 100*C , sa zicem ...
In ce priveste focarul unui cazan , din cele observate pe forum ar fi mai bun unul mai ingust , sa zicem o caramida si jumatate , si lung de doua si jumatate sau chiar trei . O stiva inalta cu aprindere de sus ar arde bine in 6 ore .
Cu stima .

Post Reply