Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Fri May 26, 2017 11:08 pm

Latest post of the previous page:

Practic , cea de 2” se lucreaza mai usor , suduri mai putine si este foarte buna in instalatii de incalzire cu circuit natural .
Vad ca este cel mai des folosita . Dupa opinia mea , de 1” ar fi mai buna , dar sunt multe suduri si schimbatorul iese mai mare datorita cresterii numarului de tuburi . Un sistem bun ar fi cu schimbator in podul focarului si recuperator in fumuri .
Va pot spune insa sigur ca nu puteti obtine autonomie intre alimentari de macar 8 ore la un necesar de 9kw cu un puffer de 400 litri . Autonomia ar fi mai buna in zidarie de samota dubla , bine izolata si fara camera de aer secundar intre pereti , mai ales in dreptul schimbatorului . Canale sau tuburi metalice . Nu stiu ce autonomie ar putea asigura samota incalzita la 400*C , mai exact timpul de racire de la 500*C la 100*C , sa zicem ...
In ce priveste focarul unui cazan , din cele observate pe forum ar fi mai bun unul mai ingust , sa zicem o caramida si jumatate , si lung de doua si jumatate sau chiar trei . O stiva inalta cu aprindere de sus ar arde bine in 6 ore .
Cu stima .

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Fri May 26, 2017 11:13 pm

Sunt deacord cu gi0 la tot ce a spus si as vrea sa completez, faceti cu tevi de 2 asezat in clopot. Acumularea in caramida este depcamdata o teorie, nu am vazut rezultate satisfacatoare in cazul cazanelor. Va recomand un puffer de dimensiuni calculate si un cazand e zidarie cu ardere eficienta si un schimbator situat in clopot.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat May 27, 2017 7:41 pm

gi0 wrote:Practic , cea de 2” se lucreaza mai usor , suduri mai putine si este foarte buna in instalatii de incalzire cu circuit natural .
Vad ca este cel mai des folosita . Dupa opinia mea , de 1” ar fi mai buna , dar sunt multe suduri si schimbatorul iese mai mare datorita cresterii numarului de tuburi . Un sistem bun ar fi cu schimbator in podul focarului si recuperator in fumuri .
Va pot spune insa sigur ca nu puteti obtine autonomie intre alimentari de macar 8 ore la un necesar de 9kw cu un puffer de 400 litri . Autonomia ar fi mai buna in zidarie de samota dubla , bine izolata si fara camera de aer secundar intre pereti , mai ales in dreptul schimbatorului . Canale sau tuburi metalice . Nu stiu ce autonomie ar putea asigura samota incalzita la 400*C , mai exact timpul de racire de la 500*C la 100*C , sa zicem ...
In ce priveste focarul unui cazan , din cele observate pe forum ar fi mai bun unul mai ingust , sa zicem o caramida si jumatate , si lung de doua si jumatate sau chiar trei . O stiva inalta cu aprindere de sus ar arde bine in 6 ore .
Cu stima .
As putea folosi 2 registre, unu in podul focarului dupa catalizatori de 1" si al doilea in clopot de 2"? Legatura intre ele se poate face afara din cazan, nu?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Sat May 27, 2017 7:48 pm

Poti folosi ce doresti doar ca aici am testat doar in clopot. E de preferat cat mai aproape de flacari doar sa nu afecteze gazeificarea.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat May 27, 2017 7:48 pm

DAN wrote:Sunt deacord cu gi0 la tot ce a spus si as vrea sa completez, faceti cu tevi de 2 asezat in clopot. Acumularea in caramida este depcamdata o teorie, nu am vazut rezultate satisfacatoare in cazul cazanelor. Va recomand un puffer de dimensiuni calculate si un cazand e zidarie cu ardere eficienta si un schimbator situat in clopot.
Poate ca nu avem mare autonomie in caramida dar totus banuiesc ca daca va fi dublata caramida va mai radia caldura spre registru cat de cat.
Am observat la soba care am facuto dupa 3 zile de la ultimul foc focarul era cald. Intra multa caldura in caramida.
Daca am necesar de 9 kw si fac registru de 15 kw + pufer va fi numai bine...
9 kw am cu -20 grade afara fara soba. Daca fac foc in soba scade la jumate. 4,5 kw incalzit de un cazan de 15 kw + puffer e ceva... nu?

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat May 27, 2017 8:56 pm

Gi0 am gasit puffer 1500 litri cu o serpentina la 3000 ron nou. Daca il cumpar nu e prea mare de 1500 litri? Imi trebe cazan mare sa pot incalzi atata apa...

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Sat May 27, 2017 8:58 pm

Eu nu m-am convins inca de acumulare in masa unui cazan...este parerea mea personala.
In privinta dimensiunii, gi0 stie sa calculeze mai bine dimensiunea lui. Puffer prea mare nu este doar sa nu fie prea mic :)
Ideal este sa incalzeste apa din puffer la temperatura mai mica, adica un 60 si nu un 90.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat May 27, 2017 9:53 pm

DAN wrote:Eu nu m-am convins inca de acumulare in masa unui cazan...este parerea mea personala.
In privinta dimensiunii, gi0 stie sa calculeze mai bine dimensiunea lui. Puffer prea mare nu este doar sa nu fie prea mic :)
Ideal este sa incalzeste apa din puffer la temperatura mai mica, adica un 60 si nu un 90.
Daca e prea mare pufferul banuiesc ca se inclzeste greu la 60 grade mai ales cu un cazan de caramida de 15 kw. Trebe sa.mi fac un registru de vreo 25 kw ceia ce inseamna foarte mare

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Sat May 27, 2017 9:57 pm

Sa faci un cazan de 30-40 kw nu e mare lucru, cred ca mai mult daiu pe registru :)

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat May 27, 2017 10:01 pm

DAN wrote:Sa faci un cazan de 30-40 kw nu e mare lucru, cred ca mai mult daiu pe registru :)
La 40 kw imi iese un registru cat casa :)))

Ideal ar fi un puffer mare cu serpentina si panouri solare!!
Toamna si primavara mar ajuta mult la incalzitul casei.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Sun May 28, 2017 8:09 am

Incalzirea unui panou solar o veti resimti mai mult din primavara pana in toamna , daca il veti lega la un boiler cu serpentina pentru ACC .
La incalzire ... prostii , marketing . Ati avea nevoie de panouri performante si de o suprafata foarte mare pentru a le folosi la incalzire . Intradevar , cand este soare , chiar daca sunt minus 20*C afara , pufferul meu nu scade sub 22*C . Partea rea este ca in Dobrogea iarna nu prea este soare . In momentul de fata panoul meu cu tuburi vidate incalzeste 1000 de litri de apa prin doua serpentine cam la maxim 65*C la mijloc si am ACC inca 3-4 zile datorita boilerului incorporat . Bineinteles ca acest sistem prezinta si dezavantaje , dar per total sunt incantat de rezultate . Aceasta iarna mi-a demonstrat ca doua focuri pe zi sunt mult mai bune decat un singur foc la 24 de ore sau sau 3 focuri la doua zile in zilele cele mai friguroase . De asemenea caldura se simte mai bine in zilele geroase cand ingheata pietrele decat in zilele reci , mohorate si umede .

Trecand la ale d-voastra , pufferul de 1500 de litri , exceptand autonomia pe care ar putea-o asigura samota cazanului , ar asigura o autonomie de maxim 12 ore intre alimentari la necesarul de 9 kw . Cred ca ar trebui un cazan de 22-24kW.
Cu o singura afirmatie din cele facute de domnul Dan nu sunt de acord . Daca aveti puffer , stocati in el maximul posibil , daca se poate pana la temperatura admisa de producator , 80-90*C , si folositi un sistem de incalzire de temperatura joasa . Este cel mai avantajos sistem . Daca il incalziti doar la 60*C , este ca si cand nu ati avea puffer , energia acumulata se va epuiza foarte repede si incalzirea , practic , va merge pe direct .
Ca sa incalziti acest puffer la o ardere de 4 ore ati avea nevoie de o rezistenta electrica de minim 90kw . Considerand ca randamentul in cazul energiei rezultate din arderea lemnelor ar fi de 80% , la cei 19 kw am mai adaugat 4 kw . La acest numar de kw trebuie sa mai adaugati si pierderile agregatului de minim 2kw ... Deci rezulta un cazan de 25-26kw , aceasta putere fiind necesara pentru un delta te de 35*C , adica incalzirea apei de la 35 la 80 de grade . Daca apa se va raci sub 35*C , cum se intampla la mine ( am IPAT si merg cu incalzirea pana la 30*C ) veti arde mai multe lemne pentru recuperarea diferentei .
Repet , cel mai bun acumulator este insasi casa , atentie la izolarea acesteia .
Acum trageti concluziile necesare .
Cu stima .

Post Reply