Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 01, 2017 10:36 pm

Latest post of the previous page:

anduvirgil wrote:
OrosEmanuEl wrote:Nu merge cu tiraj natural? Nu se poate pune ventilator pe horn sa traga mai tare?
Nu tirajul a fost problema.
Ideea este că se poate.
Daca era buna nu o stricati.
Daca as face pe viitor una as copia focatul unui cazan cu gazeificare si lasi face identic.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cazan turbo

Post by anduvirgil » Sat Dec 02, 2017 8:34 am

Am arătat că se poate, chiar flacăra albastră.
Principala problemă a fost că era sobă, nu putea fi exploatata de oricine si era amplasata în camera locuita.
Dacă era cazan in camera tehnica avea parte de modificări pentru a fi utilizata in siguranța.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Sat Dec 02, 2017 6:32 pm

Pe youtube sunt filmulete cu sobe de zidarie cu flacara intoarsa . Ventilatorul se monteaza , spre protectia acestuia , inainte de focar , deci are rol de suflanta , nu de extractor . In cazul extractoarelor , depasirea temperaturii maxime admise duce la distrugerea iremediabila a rotorului de aer .
Nu vorbesc din filme . In cazul unui cos BINE CONSTRUIT nU este nevoie de ventilatie fortata .
Exista pe piata internationala sobe/cazane metalice cu ardere mixta (superioara mixta) sau total inversa cu tiraj natural . Planuri nu gasiti dar puteti deduce din filmulete detalii tahnice . Deja exista , pentru arderea superioara , subare asemanatoare cu cel desenat pentru domnul @ego la soba pian , nu numai sub aceasta forma , care sunt actionate de un bulb termomecanic , bimetalic asezat in focar , care deschide aerul pe inaltimi in functie de temperatura din focar , deci un control al teperaturii fara interventii . Cred ca se va adapta si pentru arderea inversa cu ventilatie naturala , daca va fi nevoie , atunci cand lemnul ajunge la temperatura de gazeificare ..
Cu stima .

https://www.youtube.com/watch?v=GWKJ-mf6YdU" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=kF9uamMybFE" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=r4zaxp1IhQ4" onclick="window.open(this.href);return false;

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Tue Dec 12, 2017 7:50 pm

Trebe luat in considerare multe aspecte pentru a construi o soba cu flacara intoarsa....
As vrea sa vorbesc ceva despre puffere.
Inainte sa am puffer credeam ca 1000 litri is multi si ca cazanul nu va reusi usor sa incalzeasca aceasta apa...dar mam inselat amar.
Acuma dupa ce am testat aceasta instalatie am ajuns la concluzia ca e cam putin un puffer .de 1000 litri. Suprafata casei mele e aproximativ 150m2 si e doar parterul, cand o sa trebuoasca sa incalzesc si mansarda o sa am nevoie de unul mai mare. Cazanul reuseste cu brio sa incalzeasca toata apa si nu ii trebe mult timp dar o data cu incalzirea pufferului incalzesc bine si casa, ii dau la termostat 23,5 geade si dupa ce sa stins focul pun gradele la 20,5, casa calda apa din puffer calda 80grade nu mai am treaba pana seara cu o temperatura constant de 20 grade.
Recomand cu toata caldura aceste puffere,merita toti bani!!!,
cred ca ar fi bune si pentru sobele cu registru.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Thu Dec 14, 2017 7:23 pm

Poate ca nu e o idee foarte stralucita puffer la sobele cu registru. Asta ar insemna un registra mult mai mare ca sa acopere necesarul ...
As vrea sa intreb pe cei care au soba cu registru, pe timp de noapte dupa ce se stinge focul in soba cum mai fac sa tine calda camerele care is cu calorifer? Reuseste caramida sa tine calda apa din registru pana dimineata?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Thu Dec 14, 2017 8:42 pm

Nu prea reuseste sa mentina temperatura dupa ce se stinge focul, mai mult de 2-3 ore nu tine caloriferele calde.
Ai nevoie de ardere prelungita intr-un cazan sau puffer.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Cazan turbo

Post by flavius76 » Thu Dec 14, 2017 9:14 pm

Sau o masa suficienta de caramida, doar ca temperatura acumulata in masa de caramida nu o poti gestiona la fel de usor ca cea din pufer pe apa. Cazanul lui Alx e cel mai apropiat (ca principiu de acumulare in caramida) de un cazan cu acumulare, nu trebuie sa fie obligatoriu cu focar roket.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Thu Dec 14, 2017 11:14 pm

Cum a zis si domnul Flavius , trebuie cazan de zidarie , nu soba , nu e acelasi lucru .
Nu stiu cum ati socotit pufferul , dar 1000 de litri nu ar fi suficienti nici pentru parter . Depinde intradevar si de necesarul termic .
La ce temperatura lucreaza cazanul ?

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 15, 2017 11:51 am

gi0 wrote:Cum a zis si domnul Flavius , trebuie cazan de zidarie , nu soba , nu e acelasi lucru .
Nu stiu cum ati socotit pufferul , dar 1000 de litri nu ar fi suficienti nici pentru parter . Depinde intradevar si de necesarul termic .
La ce temperatura lucreaza cazanul ?
Sa stiti ca nu e suficient nici pentru parter asa cum spuneti. Acuma is cam la limita cu un foc pe zi si noapte nu e asa frig -3 grade. Cu o temperatura cam constata de 21 grade in casa.
Centrala lucreaza la 85 grade pufferul se incalzeste max 82 grade sus si jos. Il incalzesc de fiecare data la aceasta temperatura cu 20kg lemn 10 kg porumb, focul arde 3 ore.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 15, 2017 11:55 am

DAN wrote:Nu prea reuseste sa mentina temperatura dupa ce se stinge focul, mai mult de 2-3 ore nu tine caloriferele calde.
Ai nevoie de ardere prelungita intr-un cazan sau puffer.
Poate daca soba ar fi pozitionata in punct strategic, adica in mijlocul casei ar fi mult mai usor pentru caldura sa ajunga prin toate incaperile.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 15, 2017 12:13 pm

OrosEmanuEl wrote:
gi0 wrote:Cum a zis si domnul Flavius , trebuie cazan de zidarie , nu soba , nu e acelasi lucru .
Nu stiu cum ati socotit pufferul , dar 1000 de litri nu ar fi suficienti nici pentru parter . Depinde intradevar si de necesarul termic .
La ce temperatura lucreaza cazanul ?
Sa stiti ca nu e suficient nici pentru parter asa cum spuneti. Acuma is cam la limita cu un foc pe zi si noapte nu e asa frig -3 grade. Cu o temperatura cam constata de 21 grade in casa.
Centrala lucreaza la 85 grade pufferul se incalzeste max 82 grade sus si jos. Il incalzesc de fiecare data la aceasta temperatura cu 20kg lemn 10 kg porumb, focul arde 3 ore.

M.ati intrebat de necesarul termic. Trebe sa il mai calculez o data pentru ca am mai adaugat izolatie extra in unele locuri.
Nu putem deduce necesarul dupa consumul de lemne? :D
Incerc sa fac un calcul, nu is expert in asa ceva dar va rog sa ma corectati.

Avem asa:
20kg lemn x 3500kcal = 70 000 kcal x 0,85 = 59 500 kcal reali
10kg porumb x 6000kcal= 60 000kcal x 0,85 = 51 000 kcal reali

59 500+51 000= 110 500 / 24ore= 4,60 kw/ora?

Asa se face sau habar nu am? :))

Post Reply