Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by DAN » Fri Jun 07, 2019 7:33 pm

Latest post of the previous page:

E mai ieftin sa o refaci/repari decat sa faci un mic cazanel?
Bine, apoi trebuie teste, mizerie, modificari, invatat utilizare , postari pe net...si dupa ce le faci pe toate o sa spuna unii ca stiau dinainte :)

E mai usor sa repari la metal...ai dreptate :)

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by ciobimar » Thu Sep 26, 2019 12:20 pm

Buna ziua ,,
D-le Gio...mereu m-am gandit... (dupa ce mia zis Flavius ca si dvs ca si mine dealtfel sunteti un pasionat de aceste sobe , dar va incalziti cu un cazan de metal ) si ma intrebam de ce nu adaptati cazanul viadrus ,,,

Deci, dupa ce ati tot perfectat arderea in postarile de mai sus ..sa ...faceti si randamentul sa fie mai bun , adica sa scoateti cat mai putine grade pe cos ...pentru asta trebuie dezbracat cazanul de o eventuala carcasa exterioara si daca are cumva izolatie ...si facut un clopot in jurul cazanului...unde se vor deversa gazele fierbinti ce ies din azan ...cu ocazia asta creste randamentul in toate directiile , adica ies gazele mai reci pe cos ...se incalzesc elementii cazanului si de pe exterior...si se mentine cazanul cald mult timp ...

In aceasta ordine de idei ma gandeam sa fac eu ..

Avand un cazanel pe clu/motorina...sa-l adaptez sa mearga pe lemne si sa-i fac un clopot...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sat Sep 28, 2019 8:56 am

Parca pe you tube am vazut cazan viadrus modificat cu samota intre elementi ...
Cazanul meu este de fapt ceva rudimentar , o tinichea cu un randament slabut . Plus ca este prea mare pentru un puffer de 1000 de litri si un necesar de 10-11kw . O galeata de 20 de kg de cox abia se vede pe fundul cazanului . Daca erau peletii mai ieftini puneam un arzator pe peleti . Lemnul aproape ca a ajuns la pretul unei tone de cox , care cox nu mai are puterea calorica de cand au preluat altii combinatul .
Ceea ce fac incercand sa nu mai dau caldura pe cos nu e mare branza . Adevarata incercare ar fi aceea de a schimba cazanul cu unul cu fumurile duble sau cu unul de samota .
In prezent ma descurc bine cu acesta avand in vedere consumul pe iarna . Daca aveam mai multa informatie , faceam casa cu pereti de minim 60 de centimetri si izolam doar podeaua si acoperisul . Nu as fi depasit necesarul de 5 kw ...
La aceasta tinichea ideal ar fi sa poti aduce aer secundar din laterale , dar se pierde mult din putere reducand suprafata de contact direct cu focul . Optin o ardere mai buna dar kw mai putini .
Cu stima .

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by valahul » Wed Oct 30, 2019 11:08 pm

Spuneti-mi si mie, ca nu ma prind si am schimbat trei regulatoare de tiraj cu lant, se pare ca nu ma inteleg cu ele, cum ma uit la el, in fata, care reprezinta temperatura dintre cele doua notatii, cea cu rosu sau cea cu alb (altele au alte culori), cea scris bine sau cea scrisa intors?

https://images.ua.prom.st/122467075_w64 ... egulus.jpg

AdR!@N
junior
Posts: 1
Joined: Thu Nov 07, 2013 2:04 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by AdR!@N » Tue Nov 12, 2019 11:07 am

Salut,
Daca termostatul este montat vertical citirea se face pe marcajul rosu, semnul fiind acea dunga de deasupra surubului de prindere al tijei.
Daca termostatul este montat orizontal, citirea se face pe marcajul alb, semnul fiind o sageata pe partea opusa surubului de prindere al tijei.

Numai bine!
Adrian

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Tue Dec 03, 2019 11:28 pm

Am facut iesirea gazelor gen raketa . Aer secundar sub placa deschis la maxim , aer primar deschis 2-3mm cu impartire 3/4 in buncar si 1/4 in spatele samotei . Practic am mai multa ardere secundara de la inceput la sfarsit . Focarul mult mai curat . Drept ca puterea este mai mica , dar arderea este calma , echilibrata si aproape constanta pe toata durata .
Voi incerca doua aprinderi una dupa alta . Prima rapida pentru jar cu o cantitate redusa de lemne si a doua cu buncarul plin peste jar , aer secundar maxim si primar maxim 10% .
Sa vedem ce iese .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by anduvirgil » Wed Dec 04, 2019 6:35 am

Nu se aduna gaze nearse in focar?!
Arderea nu cuprinde stiva in sus?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Wed Dec 04, 2019 10:15 am

Gaze nearse sunt doar la inceputul arderii , cand temperatura este mica in focar . Dupa ce se incinge placa metalica , nu mai raman gaze nearse .
In zona de iesire tabla este perforata si se inroseste . Gazele impreuna cu aerul care vine din spate se aprind la trecerea prin asa zisul catalizator .
In ce priveste stiva de lemne , daca easte asezata pe jar , intradevar , va arde de jos in sus , dar nu cu aceeasi intensitate pe care o vedem in lamelar , sau chiar in focarul d-voastra deoarece gazeificarea se face mai mult deasupra stivei , nu in ea .
Plus ca eu am un focar rece , inconjurat cu apa , deci conditii mai putin bune in comparatie cu un focar de zidarie .
Indiferent de ardere , am fum pe cos pana cand se incalzeste focarul . Adica gaze nearse .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Wed Dec 04, 2019 12:30 pm

Voi incerca o raketa si mai buna (sper ...hi hi ) . Aplasez pe tot gratarul cazanului , cat tine buncarul , o placa metalica pe suport de 22mm , astfel incat aerul sa intre in buncar din fata , adica de langa usa de alimentare . Dar nu stiu cum va fi arderea coxului daca nu primeste aer de sub el .Cu lemne arderea este excelenta .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sun Dec 08, 2019 12:59 pm

Am facut o ardere numai pe lemne , cu aerele reduse in asa fel incat sa am fum la cos doar la aprindere .
Din pacate placa metalica pe care o aveam nu a acoperit tot gratarul ca in ultima imagine , si a permis aerului primar sa intre in buncar pe doua parti .
Desi arderea nu a fost intensa , aceasta raketa improvizata a macat lemnele in doua ore . Lemnele au ars precum un fitil , nu stiu sa explic mai bine , adica flacara la inceput , dupa care s-au transformat intr-o masa de jar care s-a consumat repede . Pentru o instalatie cu pufar nu recomand . Dar pentru o soba simpla este ok .
La a doua incercare , cu buncarul incarcat cu cox/lemne , rezultatul este slab , carbunii raman partial nearsi . Deci coxul are nevoie de aer primar .
Am reusit o ardere mult mai buna a coxului in aceeasi configuratie , dar fara placa metalica de pe gratar .
Intoarcerea fumului in Viadrus are ca avantaj o ardere mai buna si o temperatura mai mica pe cos .
In acelasi timp dezavantajul ca incalzirea apei nu se mai face in contact direct a focului cu peretii , ci indirect , prin lungirea caii fumului pana la evacuare .
Acest sistem este ok la cazanele mai lungi , peste 25kw , la cele sub aceasta putere nu prea se vede efectul scontat deoarece intoarcerea fumului este prea scurta .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 06, 2020 10:49 pm

Am modificat iar arderea in focar . Am introdus o teava decupata spre spatele focarului . Teava este asezata pe o placa metalica indoita oblic tot in partea din spate a focarului . Alimentarea se face in partea din fata a focarului , tot spatiul de la teava in spate este liber , destinat curgerii gazelor spre taietura din teava . Flacarile incalzesc bine si spatele focarului dupa ce ocolesc teava pe laterale . Intreaga ardere este captiva sub placa metalica prin care iese doar capatul de sus al tevii . Inca nu am folsit aerul secundar . Spre surprinderea mea am obtinut cele mai mari temperaturi in puffer , aproximativ 80*C la jumatatea acestuia . Nu stiu cat de curata este arderea , cat am putut sa observ prin neetanseitati , dupa intrare focarului in regim de lucru , flacarile sunt albastre sub placa metalica care este in apropirea tevii rosie , deci un catalizator bun . Aerul primar care intra prin spate se pare ca imbunatateste mult arderea . Spre rusinea mea , nu am reusit sa mentin pompa centralei in functiune mai mult de 6 ore , desi sotia a obtinut o ardere de aproape 11 ore . Am aprins focul la 6si 30 de minute . Dupa aproximativ doua ore jumatate m-a sunat ca sunt pe cazan 100*C si pe puffer aproape 80 de grade . Am termometru la jumatate . Nu stia ce sa faca si i-am spus sa reduca aerul . Cum a fixat lantul la usa cenusarului nu stiu , eu am facut mai multe incercari dar nu ma pot apropia de performanta ei nici pe departe . Ca si combustibil am avut in focar aproximativ 9 kg cox , patru lemne de fag cam 10/10cm , cateva bucati de pal melaminat si trei cancioace de rumegus cu praf de cox . Desi am depasit aceste cantitati de combustibil , timpul de ardere este mai mic . Nu reusesc sa reglez aerul primar la fel de bine ca doamna mea . A fost o intamplare , vreau eu sa cred , desi cat am fost plecat es s-a ocupat de foc d m-a cam lovit in orgoliu bine :shifty:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply