Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Mon Jan 06, 2020 10:49 pm

Latest post of the previous page:

Am modificat iar arderea in focar . Am introdus o teava decupata spre spatele focarului . Teava este asezata pe o placa metalica indoita oblic tot in partea din spate a focarului . Alimentarea se face in partea din fata a focarului , tot spatiul de la teava in spate este liber , destinat curgerii gazelor spre taietura din teava . Flacarile incalzesc bine si spatele focarului dupa ce ocolesc teava pe laterale . Intreaga ardere este captiva sub placa metalica prin care iese doar capatul de sus al tevii . Inca nu am folsit aerul secundar . Spre surprinderea mea am obtinut cele mai mari temperaturi in puffer , aproximativ 80*C la jumatatea acestuia . Nu stiu cat de curata este arderea , cat am putut sa observ prin neetanseitati , dupa intrare focarului in regim de lucru , flacarile sunt albastre sub placa metalica care este in apropirea tevii rosie , deci un catalizator bun . Aerul primar care intra prin spate se pare ca imbunatateste mult arderea . Spre rusinea mea , nu am reusit sa mentin pompa centralei in functiune mai mult de 6 ore , desi sotia a obtinut o ardere de aproape 11 ore . Am aprins focul la 6si 30 de minute . Dupa aproximativ doua ore jumatate m-a sunat ca sunt pe cazan 100*C si pe puffer aproape 80 de grade . Am termometru la jumatate . Nu stia ce sa faca si i-am spus sa reduca aerul . Cum a fixat lantul la usa cenusarului nu stiu , eu am facut mai multe incercari dar nu ma pot apropia de performanta ei nici pe departe . Ca si combustibil am avut in focar aproximativ 9 kg cox , patru lemne de fag cam 10/10cm , cateva bucati de pal melaminat si trei cancioace de rumegus cu praf de cox . Desi am depasit aceste cantitati de combustibil , timpul de ardere este mai mic . Nu reusesc sa reglez aerul primar la fel de bine ca doamna mea . A fost o intamplare , vreau eu sa cred , desi cat am fost plecat es s-a ocupat de foc d m-a cam lovit in orgoliu bine :shifty:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by anduvirgil » Tue Jan 07, 2020 7:32 am

Ultima parte imi pare cunoscuta, stai linistit se va mai intampla. :roll:

Timpul de ardere este timpul cat merge pompa?
O sa incerc si eu o ardere din asta.
Am aer pe peretele din spate, iar temperaturile exterioare imi permit o micsorarea a focarului.

Aprinderea lemnelor cum se face?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by flavius76 » Tue Jan 07, 2020 12:39 pm

E interesant aranjamentul, poate intrarea gazelor sa se faca mai in partea de jos a tevii,pentru a parcurge gazele o distanta mai mare prin interiorul tevii. As fi curios daca se produce in teava si efectul de dublu vortex, desi ma indoiesc din cauza intrarii ocolite a gazelor, care face sa-si mai piarda din viteza, dar cu un tiraj bun e posibil. Sau poate o alta teava orizontala scurta, pusa sus in capatul acesteia verticale, ar putea duce la formara unui alt vortex acolo sus.
Cred ca aranjamentul merge facut si la focare pt sobe, daca isi dovedeste utilitatea ca si catalizator, ar fi tot o variatie de batchbox cum au aparut in mai multe variante in ultima perioada.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Tue Jan 07, 2020 7:24 pm

Intradevar , teava interioara si cu spatiul din spatele ei reduce din dimensiunea buncarului . Pe mine nu ma dezavantajeaza pentru ca am focarul mai mare decat ar trebui .
Domnul Flavius are dreptate . Ar fi un mare avantaj pentru focarele de zidarie deoarece acolo arderea nu este dezavantajata de peretii reci cum ii am eu in cazan . Singura portiune foarte fierbinte este placa de tabla care imparte focarul in doua pe inaltime .
Daca umplu focarul numai cu lemne , cand focul arde intens flacarile ies si pe tub . Din pacate am neetanseitati pe langa elementele din tabla , nu am nici un gram de vata ceramica sa astup scaparile . Arderea se consuma mai mult in interiorul focarului cu flacari albastre , din putinul pe care am putut sa il observ prin neetanseitati . Cand temperatura la apa se apropie de ... sa zicem 85 de grade pe cazan , sau peste , pe tub nu iese nimic , nici macar fum . Se pare ca in acel moment se consuma carbunele de lemn si jarul de cox . Un focar de zidarie cu usa de sticla ar fi ajutat mult mai bine la observarea arderii .
Voi incerca si cu aer secundar din usa , dar cand voi avea timp pentru constructia unui canal metalic .
Sunt multumit ca obtin temperaturi mai ridicate ca de obicei . Aceste incercari mi-au demonstrat ca atat catalizatorii sau unele elemente metalice incandescente duc la o ardere secundara foarte buna . Voi incerca o ardere doar cu lemne de fag , cand voi putea folosi si aerul secundar .
Cat timp incercarile sunt intr-un focar rece inconjurat de apa , nu voi putea realiza arderi duble spectaculoase .
Am concluzionat ca daca era focarul mai inalt , as fi putut plasa tubul in asa fel incat sa obtin un intensifire .
In mare , acest sistem ar avea o ardere mult mai buna intr-un focar de zidarie in care se pot obtine temperaturi mult mult mai mari .
Voi reveni cu noutati dupa alte teste .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Tue Jan 07, 2020 8:15 pm

Din schita rudimentara nu stiu daca intelegeti ceva ...
Flacara urca de la lemne , se loveste de tavan si are o intarcere spre peretii stanga dreapta a focarului cu directionare spre spate . la toate arderile , niciodata invers . Ma refer la aceasta varianta . Indiferent de unde pleaca flacara , aceasta se loveste de tavan si se rasuceste spre laterale cu directie spre decuparea tubului .Aprinderea de sus , imediat langa usa de alimentare . Caldura incinge practic tot , de la usa de alimentare pana la iesirea din . teava . Inclusiv buncarul . Incalzirea cosului se face mai greu in aceasta situatie . Toate flacarile din fata spre spate sunt prinse in aceste intoarceri .
Din pacate nu am vizibilitate . Poate o usa transparenta va spune mai multe . Sa nu uit , tubul are peretii prea grosi , ar fi fost ideal 2mm pentru a se inrosi , macar partial .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by anduvirgil » Tue Jan 07, 2020 8:20 pm

Vata minerala bazaltica in loc de ceramica... :thumbup:

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by flavius76 » Tue Jan 07, 2020 9:43 pm

Are o logica de se întorc flăcările doar in acest sens, fiindcă gazele se lovesc de pereții reci ai centralei si se răcesc, căpătând sens descendent in zona de lângă pereti si ascendent pe mijloc unde e mai fierbinte. Poate si acest traseu sinuos al gazelor favorizează schimbul mai bun de căldură cu pereții centralei.

Totusi ar trebui să se irosească țeava, poate e prea mult aer in țeava sau coxul nu face prea multe gaze.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by anduvirgil » Wed Jan 08, 2020 8:43 am

Sunt situatii in care observ si eu fenomenul ...
Vad cum fumul/ funinginea din varful flacarii coboara pe langa peretii focarului si sunt trase iar in mijlocul flacarii....asta e imediat dupa aprindere (primele 10-20 minute).
Mai e situatia in care gazele de lemn (fum) raman stratificate la baza stivei de lemne (sub flacara) si sunt trase treptat in flacara, asta dupa min 20-30 minute.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by Gigi » Wed Jan 08, 2020 3:48 pm

gi0 wrote:
Tue Jan 07, 2020 8:15 pm
...Incalzirea cosului se face mai greu in aceasta situatie . Toate flacarile din fata spre spate sunt prinse in aceste intoarceri .
....
Nu merge asa?
Cale directa.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Wed Jan 08, 2020 9:54 pm

flavius76 wrote:
Tue Jan 07, 2020 9:43 pm
Totusi ar trebui să se irosească țeava, poate e prea mult aer in țeava sau coxul nu face prea multe gaze.
Coxul este de calitate proasta . Tirajul este redus de densitatea mare a coxului plin cu praf de carbune . Lipsa aerului secundar .
Teava prea groasa si aerul primar din spatele tubului . Adaugam si drumul ocolitor al gazelor in jurul tevii .
Am masurat aseara , cu pistolul , pe racordul de inox dintre cazan si cos , maxim 90,7*C .
Apa pe cazan 82*C , masurat cu pistolul pe tur la iesirea din cazan 92*C , dupa ... 4 ore de ardere .
Cu stima .

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Wed Jan 08, 2020 10:06 pm

Gigi wrote:
Wed Jan 08, 2020 3:48 pm
gi0 wrote:
Tue Jan 07, 2020 8:15 pm
...Incalzirea cosului se face mai greu in aceasta situatie . Toate flacarile din fata spre spate sunt prinse in aceste intoarceri .
....
Nu merge asa?Cale directa.JPG
Ba da , exact asa si fac :thumbup:
La o sugestie mai veche a d voastra voi face si dou sau trei sicane dupa iesirea din teava .
La sugestia domnului Flavius astup o parte din canalul din teava la partea superioara pentru a obliga gazele sa se evacueze mai jos .
Aerul secundar din usa , cred eu , va mari putin tirajul si va forta flacara pe tub , dar va strica (o spun din cele observate pana acum ) acele vertijuri a gazelor care vor arde haotic ca intr-un lamelar .
Cred ca ar trebui sa introduc aer secundar in teava prin doua tuburi sudate stanga/dreapta . Voi incerca sa separ gratarul de la buncar de gratarul din spate pentru a raci mai putin teava .
Sa vedem ce iese .

Post Reply