Mici imbunatatiri centrale

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Has thanked: 45 times
Been thanked: 39 times

Re: Mici imbunatatiri centrale

Post by gi0 » Sun Mar 01, 2020 5:31 pm

Latest post of the previous page:

Am modificat iar modificarea :roll:
Am bagat un vechi sistem din care am mai taiat putin .
Am taiat din sita de inox platband pe care l-am asezat la intervale de 8mm , inclinat astfel incat partea superioara sa acopere marginea de jos a platbandului urmator .
Paralelipipedul asezat pe gratar aduna aer din cenusar si il trimite sub catalizatorul incins .Gazele ramase , in amestec cu aerul se lovesc de catalizatorul incins si ard cu gazeificare .
Cenusarul deschis la maxim . Reglez tirajul din subarul cazanului .Am observat ca dupa domolirea focului are loc arderea cu gazeificare sub placa petalica , deasupra lemnelor si nu in contact cu ele .Nu stiu cum sa fac o filmare ca totul este inchis .Observatia am facut-o prin neetanseitati .Cum ridic placa , fenomenul dispare . La fel si daca deschid aerul secundar din usa .
Am reusit sa masor maxim 667*C pe catalizator . Daca as avea o rezistenta ceramica incandescenta care sa reziste la 1000*C as pune-o in focar , pe catalizator sa vad daca se aprind gazele ramase nearse .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior

Post by gi0 » Sun Mar 01, 2020 5:34 pm

Trebuie sa gasesc o solutie sa separ primarul de secundar , in cenusar . Ma cam incurca teava cu apa din mijlocul gratarului .
Daca reusesc , voi putea folosi reglajul cu lant al primarului , si manual secundarul ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior

Post by gi0 » Sun Mar 01, 2020 6:58 pm

Cam asa vor fi imbunatatirile aduse ... :roll:
Sper ca reglajul aerelor separate va imbunatati arderea arderea .

anduvirgil
senior
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Post by anduvirgil » Sun Mar 01, 2020 7:51 pm

Succes... :thumbup:
Momentan am renuntat la orice modificare/ imbunatire.

Toate aceste incercari au dus la un plus de confort, scaderea consumului?!

gi0
senior

Post by gi0 » Sun Mar 01, 2020 8:41 pm

:thumbup:
Putin mai lung timpul de ardere , dar in limita unei arderi bune . Am ars si zece ore , dar randament mic si la fiecare reaprindere putin fum . Reaprindere si mocnire dictate de usa actionata de lant .
Acum vreau sa separ aerele pentru a putea sa reglez aerul primar dar secundarul sa permita intrarea aerului pe sus . Se obtine o ardere secundara cu acel aer deoarece tabla care imparte focarul in doua este rozalie in unele locuri ...

Post Reply