Supape de siguranță unde se monteaza

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Supape de siguranță unde se monteaza

Post by valahul » Wed Oct 17, 2018 10:33 pm

Am deschis un nou topic negasind unde sa dezbat problema că sa fiu la subiect. Știu că supapele de siguranță se montează cat mai aproape de vacanta și pe tur,. dar are ceva daca sunt montate și pe retur? Contează unde? Presiunea ar trebui sa fie aceiași...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Supape de siguranță unde se monteaza

Post by gi0 » Thu Oct 18, 2018 12:19 am

Supapele se monteaza cat mai aproape de iesirea din cazan , pe tur , fara robineti de izolare , numai pozitie verticala . . Rolul lor este de a se deschide cand presiunea cazanului creste peste presiunea presetata de producatorul supapelor de siguranta . De ce creste aceasta presiune ?! Deoarece temperatura apei depaseste puncul de fierbere la presiunea din momentul respectiv . Fierberea apei duce la aparitia aburilor in partea de sus a cazanului , ca doar aburii nu coboara ci se ridica . Daca supapa de siguranta este montata oriunde altundeva decat pe tur , la iesirea din cazan , ar elimina doar apa din instalatie la deschiderea lor . Aburul va ramane in partea de sus in cazan , zona se va suraincalzi in lipsa apei , ceea ce duce de cele mai multe ori la avarierea cazanului . Cazanul nu trebuie sa ramana fara apa in timpul arderii , apa este prima lui protectie .
Cu stima .

valahul
junior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 05, 2018 10:59 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Supape de siguranță unde se monteaza

Post by valahul » Fri Oct 19, 2018 10:07 am

Clara explicația. Am văzut de multe ori montate pe la prieteni orizontale..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Supape de siguranță unde se monteaza

Post by gi0 » Fri Oct 19, 2018 11:28 pm

Pozitia corecta a supapei de siguranta este cea verticala . Teava pe care se monteaza supapa poate fi orizontala , la care se adauga un cot 90 de grade , sau poate fi verticala . Evacuarea seface spre exterior pe o cale cat mai direapta , fara coturi .
Cu stima .

Post Reply