SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 7:26 pm

Latest post of the previous page:

Da! Va multumesc pentru idee...am trecut si vazut pe site ...pare destul de interesant.As mai indrazni cu o intrebare : scrie combustibil lemn, ar fi o problema daca am folosi bricheti sau peleti?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by ciobimar » Sun Mar 31, 2013 7:35 pm

Fara probleme ... brichetii sunt ok...singura problema ,,,ca o sa va coste,,,continu...pe cand la o soba cu acumulare faceati foc 2 ore si inaclzea pana dimineata si tot asa ...pe cand la cea ce a-ti vazuto ,,,cat bagi atata ai ..arde doua ore-doua ore ai cald....

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Bobo » Sun Mar 31, 2013 7:59 pm

valistrugaru wrote:Aș avea o variantă.. http://www.calorserv.ro/produse/soba-de ... 1W10#tab=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Pentru 32 mp ar fi de ajuns o teracota dar vei avea o camera foarte incalzita iar celalalte racoroase, pentru ca ele sumt legate intre ele prin usi sau exista si o un mic hol. Atuci ar fi varianta soba mai mica sau normala 2/3/7 cu serpentina sau bazin ,si cel maisimplu o centrala Prity de cea mai mica putere maxim 10 kw .la care se adauga pompa ,tevaraie, aparate ce control. VED, si daca se poate un pufer pentru siguranta in caz de cadere a curentului.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by cheluakame » Sun Mar 31, 2013 8:38 pm

Din punctul meu de vedere, cam tot ce se gaseste in comert are putere mult prea mare pentru un apartament/garsoniera.
Eu la apartament de 55 mp cu 2 pereti exteriori (sufragerie si dormitor) si balcon cu 2 laturi exterioare, un perete sufragerie comun cu scara, neizolat, constructie din placi de beton, cu tamplarie termopan am un necesar termic de ~4.5 - 5 kw (adica sufragerie, bucatarie, dormitor, hol, baie si balcon). In conditiile in care cea mai mica putere a termosobelor din comert este 8+4 kw (8 pentru calorifere si 4 degaja soba). Si sa nu mai vorbim de randamentul acestora si pretul de achizitie.

De aceea constructia unei sobe/cazan de mici dimensiuni s-ar preta cel mai bine la dumneaei. Se poate calcula puterea focarului, se poate izola soba pentru a ceda doar cata caldura este nevoie si se poate pune schimbator pentru calorifere/ACM. Insa asta presupune fie gasirea unui sobar bun in zona, fie sotul sa se puna cu burta pe forum si sa invete, ca vara este lunga.

Pushculitza
junior
Posts: 7
Joined: Sun Mar 31, 2013 5:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by Pushculitza » Sun Mar 31, 2013 9:30 pm

Eu va multumesc din suflet pentru sfaturi.....inca suntem tare nehotarati.Sotul nu poate sta sa construiasca ca este plecat .....va multumesc mult! O seara placuta!

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: SOBA DE TERACOTÄ‚ SAU CENTRALA TERMICÄ‚ CE ALEGEM

Post by user_banat_85 » Sun Mar 31, 2013 9:42 pm

Pushculitza wrote:...Momentan suntem racordati la caldura centralizata care ne-a lasat in frig de 3 saptamani..
Sa inteleg ca sistemul centralizat se va desfiinta? Ce fel de calorifere aveti , din elementi din fonta?
Pushculitza wrote: Avem in perspectiva o alta sursa de caldura .
Colegii bine v-au sfatuit - sa faceti un calcul termic ca sa stiti cat va "costa" cheltuielile anuale aferente noii solutii si poate o idee privind investitia in sine.
Pushculitza wrote: Sotul face deplasari si vazut undeva , la cineva, o soba cu serpentina care incalzea 2 calorifere mari. I s-a parut ideala pt garsoniera noastra.
Depinde, noi aici suntem mari sustinatori al sobelor, dar dvs trebuie sa va ganditi si unde depozitati intreaga cantitate de lemne necesara unui sezon de incalzire si cum le aduceti in casa..

Post Reply