Prese peleti

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Grigorecristi
junior
Posts: 5
Joined: Mon Apr 01, 2013 10:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prese peleti

Post by Grigorecristi » Wed Apr 03, 2013 9:51 pm

Latest post of the previous page:

Se face un butuc cu 2 rulmenti ,iar pe axul butucului se prinde discul de ambreaj care intra direct in priza cutiei
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Prese peleti

Post by stelica_33 » Wed Apr 03, 2013 10:24 pm

In prima faza am crezut ca folositi discul e amberaj pt braiere/debariere dar cred ca se foloseste doar pt caneluri,gresesc?
In ce viteza o folositi,si daca motorul de 5,5kw e alimentat la trifazic.Stiu ca un motor trifazic alimentat la 220v cu condesatori dezvolta 1/3 din putere.
Am un motor de 5,5 (re)bobinat pe 220 cu bobina de lansare tip motor de frigider,ar putea duce oare o astfel de presa?

Grigorecristi
junior
Posts: 5
Joined: Mon Apr 01, 2013 10:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Prese peleti

Post by Grigorecristi » Wed Apr 03, 2013 10:52 pm

Motorul este alimentat trifazic .Discul este folosit pentru caneluri si pentru a prelua socurile .Din cite stiu eu un motor de 5,5kw nu poate fi folosit la 220v pentru ca nu rezista reteaua electrica .Dar poate nu stiu eu bine .Se poate face peleti si la 220v dar cu un randament de productivitate mult mai mic .Trebuie scazuta turatia la axul rolelor pentru a creste puterea motorului ,se face o fulie mai mica si una mai mare .Cutia de viteze este folosita in treapta intii dar se poate schimba si celelalte trepte .In trapta 1 are un raport de 1 la 14 iar in treapta a 2 are un raort de 1 la 8

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Prese peleti

Post by stelica_33 » Wed Apr 03, 2013 10:56 pm

Tocmai aici am vrut sa ajung,caci nu toata lumea are trifazic,deci se poate si la 220.
Multumesc

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Prese peleti

Post by cheluakame » Wed Apr 03, 2013 11:13 pm

Grigorecristi wrote:Motorul este alimentat trifazic .Discul este folosit pentru caneluri si pentru a prelua socurile .Din cite stiu eu un motor de 5,5kw nu poate fi folosit la 220v pentru ca nu rezista reteaua electrica .Dar poate nu stiu eu bine .Se poate face peleti si la 220v dar cu un randament de productivitate mult mai mic .Trebuie scazuta turatia la axul rolelor pentru a creste puterea motorului ,se face o fulie mai mica si una mai mare .Cutia de viteze este folosita in treapta intii dar se poate schimba si celelalte trepte .In trapta 1 are un raport de 1 la 14 iar in treapta a 2 are un raort de 1 la 8
Reteaua de 220v "tine" pana la 10 kw
Iar rapoartele cutiei difera de la tip la tip .La dacie sunt 8 tipuri daca nu ma insel, 4 pentru cele in 4 trepte si 4 pentru cele in 5. In mare parte, difera doar grupul conic, dar mi se pare ca vreo 2 modele au si rapoartele vitezelor diferite (a trecut cam un an de cand nu am mai mesterit pe la masini)

Post Reply